Orlen Liga: Zwycięstwo Budowlanych na koniec fazy zasadniczej

W meczu kończącym fazę zasadniczą Orlen Ligi siatkarki Budowlanych Łódź wygrały z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza 3:1. Spotkanie nie miało już wpływu na miejsca obu ekip w ligowej tabeli. Czwarte po fazie zasadniczej dąbrowianki w walce o finał ekstraklasy zmierzą się z Chemikiem Police.

Mecz nie miał już dla obu ekip większego znaczenia. Przed jego rozpoczęciem wiadomo było, że dąbrowianki zajmą czwartą pozycję w tabeli  i w fazie play-off zmierzą się z Chemikiem Police. Piąta w tabeli ekipa Budowlanych rywalizację o miejsca 5-8 rozpocznie od meczów z Aluprof Profi Credit Bielsko-Biała. Obie ekipy zmierzą się ze sobą dwa razy w przeciągu trzech dni. Po poniedziałkowym spotkaniu ekstraklasy zawodniczki trenera Juana Manuela Serramalery zostają w Łodzi, by już w środę  zagrać tu w ćwierćfinale Pucharu Polski.

Premierowa odsłona to do początku miażdżąca przewaga gospodyń, które prowadziły na pierwszej przerwie już 8:2, a w środkowej części seta ich przewaga wzrosła do dziesięciu punktów. Na drugą przerwę obie ekipy schodziły przy stanie 16:5 po ataku Martyny Grajber, a po powrocie na parkiet pięć akcji z rzędu wygrały dąbrowianki. Przy takiej różnicy przyjezdne nie były już jednak w stanie odrobić strat i set zakończył się sukcesem łodzianek 25:17.

Druga partia to znów falstart dąbrowianek (5:0, 8:1). Gospodynie miały wyraźną przewagę jeszcze na drugiej przerwie (16:12), ale zawodniczki Juana Manuela Serramalery mozolnie odrabiały straty i w końcówce seta dogoniły rywalki (21:21). Skuteczny atak Tamary Kaliszuk z prawego skrzydła po prostej dał przyjezdnym piłkę setową (22:24), gospodynie odrobiły straty i doprowadziły do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów wygrały siatkarki z Dąbrowy Górniczej, kończąc seta skutecznym blokiem na Julii Twardowskiej.

Trzeci set znów dla łodzianek. Znów gospodynie uzyskały wyraźną przewagę już na pierwszej przerwie technicznej (8:4) i powiększały ją w środkowej części seta (14:6). Na drugiej przerwie miały siedem oczek zaliczki po skutecznym ataku Martyny Grajber. W końcówce gospodynie nie pozwoliły już rywalkom na odrobienie strat. Gabriela Polańska dała swej drużynie piłkę setową (24:17), a wynik tej odsłony na 25:19 ustaliła atakiem z lewego skrzydła Martyna Grajber.

Na początku czwartej partii gospodynie miały problemy ze skończeniem ataków, w efekcie wyraźnie przegrywały na pierwszej przerwie (3:8). Dąbrowianki długo utrzymywały przewagę, po ataku Katarzyny Urban było już 16:21 i wydawało się, że bez kłopotów zdołają doprowadzić do tie-breaka. Łodzianki odrobiły jednak straty (22:22) i wygrały walkę na przewagi. As serwisowy Julii Twardowskiej zakończył to spotkanie i całą fazę zasadniczą Orlen Ligi. MVP: Ewelina Brzezińska.

Budowlani Łódź - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 3:1 (25:17, 24:26, 25:19, 26:24)

Budowlani: Ewelina Brzezińska, Martyna Grajber, Aleksandra Liniarska, Gabriela Polańska, Ewelina Tobiasz, Julia Twardowska - Dorota Medyńska (libero) - Heike Beier, Julia Brzezińska, Aleksandra Gromadowska.

Tauron MKS: Izabela Bałucka, Eleonora Dziękiewicz, Tamara Kaliszuk, Deja McClendon, Natalia Piekarczyk, Katarzyna Urban - Kinga Drabek (libero) - Kamila Ganszczyk, Micha Hancock, Rebbeca Pavan, Karolina Różycka, Joanna Staniucha-Szczurek.