Prezes PZPS: Nie ma prawie żadnych szans na grę Leona w reprezentacji Polski!

Siatkówka
Prezes PZPS: Nie ma prawie żadnych szans na grę Leona w reprezentacji Polski!
fot. PAP

"Nie ma prawie żadnych szans, by w igrzyskach w Rio de Janeiro Wilfredo Leon mógł zagrać w naszej reprezentacji” – powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Paweł Papke. Potrzebna byłaby na to bowiem zgoda kubańskiej federacji.

"Po to, by Wilfredo Leon mógł zagrać w naszej reprezentacji, potrzebna jest zgoda federacji macierzystej, czyli kubańskiej, a jej na tę chwilę nie mamy. Nie ma prawie żadnej szansy, by zagrał na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w naszych barwach" – tłumaczył Papke.

 

Leon otrzymał polskie obywatelstwo w lipcu zeszłego roku. Ma też od ponad dwóch lat meldunek w kraju, ale to wszystko nie upoważnia go do gry w ekipie biało-czerwonych. Zgodnie z przepisami, od momentu otrzymania paszportu muszą minąć dwa kolejne lata, by mógł reprezentować inny kraj.

 

"Zgodnie z procedurami, jeśli dostaniemy zgodę od federacji kubańskiej, będzie jeszcze pod parasolem światowej organizacji FIVB i wtedy ten czas oczekiwania wynosi dwa lata" – poinformował Papke.

 

Leon jest uważany przez ekspertów za jednego z najlepszych przyjmujących świata. Trudny do zatrzymania blokiem, świetny w serwisie i bardzo pewny siebie na boisku sprawia, że rywale mają duże problemy, by go zatrzymać.

 

Mimo wszystko Papke podchodzi do sprawy z dystansem i jest przekonany, że polscy siatkarze poradzą sobie także bez pochodzącego z Kuby zawodnika.

 

"Bez Wilfredo zostaliśmy mistrzami świata, jesteśmy jedną z najlepszych drużyn na świecie, regularnie gramy w turniejach finałowych wielkich imprez. Oczywiście oceniając jego potencjał, możliwości, to w jaki sposób potrafi grać i to jak o nim się wypowiadają fachowcy, to rzeczywiście mógłby do drużyny wnieść pewne wartości, które mogłyby podnieść poziom sportowy naszej reprezentacji" – przyznał.

 

Polacy na przełomie maja i czerwca powalczą w Tokio o awans na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia).

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze