Polska szósta w Planicy. Norwegowie najlepsi

Polska zajęła szóste miejsce w ostatnim w sezonie 2015/16 konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamuciej skoczni w słoweńskiej Planicy. Zwyciężyła Norwegia przed Słowenią i Austrią.

Norwegia zgromadziła 1627,4 pkt. Druga Słowenia miała 1569,0 pkt, a trzecia Austria o... 0,1 pkt mniej - 1568,9 pkt. Polska ekipa przed skokami ostatniej grupy zawodników była na dobrej, czwartej pozycji. Ale Kamilowi Stochowi nie udało się odeprzeć ataku Japonii i Niemiec.

Dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi wylądował na 218,5 m, ale Japończyk Noriaki Kasai miał 233,5 m, a Niemiec Richard Freitag - 222 m. To wystarczyło, aby obie ekipy "rzutem na taśmę" zepchnęły biało-czerwonych na szóstą pozycję.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu zwyciężył zdobywca Pucharu Świata Słoweniec Peter Prevc, który w drugim skoku wylądował na 246. m. To była najlepsza próba w całych zawodach. Drugi był Austriak Michael Hayboeck, a trzeci Norweg Kenneth Gangnes.

Najlepszy z Polaków Stoch został sklasyfikowany na 11. pozycji. Maciej Kot, który w pierwszym skoku ustanowił rekord życiowy - 222 m, znalazł się na 15. miejscu. Cztery pozycje niżej uplasował się Stefan Hula, który także poprawił swoją "życiówkę", która teraz wynosi 217,5 m.

Reprezentacja Norwegii, drużynowi mistrzowie świata w lotach, w Planicy zdecydowanie wygrała uzyskując nad drugą ekipą - Słowenią ponad 50 pkt przewagi. Podopieczni Alexandra Stoeckla już po pierwszej serii wyprzedzali Słowenię i Austrii, choć ich przewaga wtedy nie była jeszcze tak zdecydowana, odpowiednio 9,3 i 17 pkt. Polacy byli na piątej pozycji, wyprzedzali szóstą Japonię tylko o 0,1 pkt.

W drugiej serii ekipa trenera Łukasza Kruczka utrzymywała piątą lokatę do półmetka, w trzeciej grupie zawodników Hula wylądował na 217,5 m i nawet wyprowadził zespół na czwartą pozycję. Nie udało się jej jednak utrzymać, na finiszu Polaków wyprzedzili Japończycy i Niemcy. W Planicy biało-czerwonym nie udało się zbliżyć do najlepszego drużynowego rezultatu sezonu; trzeciego miejsca w styczniowym konkursie w Zakopanem.

Na "otarcie łez" pozostały dwa rekordy życiowe Kota i Huli, oraz ostatnia w sezonie nadzieja na podium w niedzielnym, finałowym konkursie pucharowym. Początek rywalizacji, w której weźmie udział trzydziestu najlepszych skoczków sezonu o godzinie 10. W tym gronie będzie tylko trzech Polaków; 22. w PŚ Stoch, 26. Hula i 29. Kubacki.

Wyniki konkursu drużynowego w Planicy:

1. Norwegia                 1627,4 pkt
  (Daniel Andre Tande - 223/224,5, Anders Fannemel - 234/233,5,
   Kenneth Gangnes - 233/239, Johann Andre Forfang - 210/233,5)
  2. Słowenia                 1569,0
  (Jurij Tepes - 225/234,5, Anze Semenic - 210/211,5,
   Robert Kranjec - 231,5/208, Peter Prevc - 229,5/246)
  3. Austria                  1568,9
  (Stefan Kraft - 226/241, Manuel Poppinger - 215/208,5,
   Manuel Fettner - 215/224, Michael Hayboeck - 235,5/233,5)
  4. Japonia                  1477,2
  5. Niemcy                   1473,3
  6. Polska                   1472,1
  (Maciej Kot - 222/214, Andrzej Stękała - 222,5/208,5,
   Stefan Hula - 208/217,5, Kamil Stoch - 213/218,5)
  7. Czechy                   1384,3
  8. USA                      1142,6

Klasyfikacja Pucharu Narodów: 1. Norwegia 7028 pkt 2. Słowenia 5558 3. Niemcy 5336 4. Austria 4565 5. Japonia 3006 6. Polska 2114 7. Czechy 1864 8. Szwajcaria 761 9. Finlandia 256 10. Francja 217