TBL: Gorzki zawód Stelmetu. Koszykarska uczta w Toruniu

W spotkaniu 24. kolejki Tauron Basket Ligi koszykarze Polskiego Cukru Toruń wygrali ze Stelmetem Zielona Góra 83:80, po emocjonującym, niezwykle zaciętym spotkaniu. Obie ekipy uraczyły kibiców prawdziwą koszykarską ucztą, a losy rywalizacji ważyły się do ostatnich sekund.

Pierwsze starcie obu ekip miało niezwykle wyrównany  przebieg, a jego losy rozstrzygnęły się w samej końcówce; spotkanie wygrała ostatecznie 83:78 drużyna z Zielonej Góry.  Tym razem koszykarze Polskiego Cukru już od początku rzucili wyzwanie mistrzom Polski i już w pierwszej kwarcie wypracowali sobie zaliczkę. Po celnych rzutach za trzy w wykonaniu  Tomasza Śniega i Seana Denisona prowadzili 20:15 na trzy minuty przed końcem tej części gry. Kolejna "trójka" Seana Denisona dała prowadzenie 25:18, a po trafieniu Michała Michalaka gospodarze prowadzili 28:20. Wynik pierwszej kwarty na 28:23 ustalił rzutem za trzy Dee Bost.

W drugiej kwarcie, powoli aklimatyzujący się na parkiecie zawodnicy Stelmetu odrabiali straty. Trójka Nemanji Djurišića przyniosła wyrównanie (30:30), co prawda po chwili takim samym wyczynem popisał się Markeith Cummings, ale końcówka tej kwarty wyraźnie należała do gości. Skuteczna gra Nemanji Djurišića i Przemysława Zamojskiego sprawiła, że ze stanu 37:35 dla gospodarzy zrobiło się 37:42 na koniec pierwszej połowy.

W trzeciej kwarcie mistrzowie polski powiększali przewagę, kończąc ją - po trafieniu Szymona Szewczyka za trzy - z ośmioma punktami zaliczki. Gdy wydawało się, że goście opanowali sytuację na parkiecie, czwartą kwartę od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze. Wykorzystując spadek koncentracji rywali, ekipa z Torunia miała efektowne otwarcie 8:0 i wyrównała stan meczu na 65:65. Końcówka miała niezwykle emocjonujący przebieg. Wynik oscylował wokół remisu: Markeith Cummings efektownym wsadem dał gospodarzom wyrównanie (71:71).

Teraz to koszykarze Polskiego Cukru przejęli inicjatywę, odskoczyli na kilka punktów i po rzucie wolnym Michała Michalaka, na sześć sekund przed końcem prowadzili 81:78. Dee Bost rzucał za trzy, został sfaulowany i gościom przyznano trzy rzuty wolne. Poszkodowany zawodnik Stelmetu pomylił się już w pierwszej próbie, dwie kolejne trafił i goście od razu faulowali rywali. Rzuty wolne po drugiej stronie parkietu pewnie wykonał Markeith Cummings ustalając wynik meczu na 83:80. Mateusz Ponitka próbował jeszcze rzutu rozpaczy za trzy w ostatniej sekundzie, ale ta próba nie przyniosła powodzenia.

Drużyna Jacka Winnickiego odniosła dwudzieste zwycięstwo w sezonie, a mistrzowie Polski - przewodzący tabeli Tauron Basket Ligi - ponieśli trzecią porażkę. Gospodarze wygrali walkę pod tablicami 34:25, mieli 20 asyst (o jedną więcej niż rywale) i o jedną stratę mniej od zielonogórzan (11). Najlepszymi w ekipie torunian byli: czarnogórski środkowy Stevan Milosevic - 18 punktów i 13 zbiórek oraz amerykański rozgrywający Danny Gibson, który miał dziewięć punktów i 10 asyst.

Polski Cukier Toruń - Stelmet BC Zielona Góra 83:80 (28:23, 9:19, 20:23, 26:15)

Punkty:

Polski Cukier: Stevan Milosevic 18, Markeith Cummings 16, Michał Michalak 12, Tomasz Śnieg 11, Danny Gibson 9, Krzysztof Sulima 8, Sean Denison 7, Maksym Kornijenko 2, Bartosz Bochno 0.

Stelmet BC: Dee Bost 12, Mateusz Ponitka 12, Karol Gruszecki 12, Nemanja Durisic 10, Szymon Szewczyk 8, Vlad-Sorin Moldoveanu 7, Dejan Borovnjak 6, Łukasz Koszarek 6, Przemysław Zamojski 5, Adam Hrycaniuk 2.

Wyniki pozostałych meczów 24. kolejki TBL:

2016-03-16: PGE Turów Zgorzelec - Asseco Gdynia 91:83 (24:25, 22:17, 21:22, 24:19)
2016-03-19: MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin 73:53 (17:12, 18:17, 21:14, 17:10)
2016-03-19: Polfarmex Kutno - Trefl Sopot  74:62 (22:13, 17:17, 21:16, 14:16)
2016-03-20: Polski Cukier Toruń - Stelmet BC Zielona Góra 83:80 (28:23, 9:19, 20:23, 26:15)
2016-03-20: Start Lublin - Siarka Tarnobrzeg 70:59 (23:10, 24:10, 9:18, 14:21)
2016-03-20: Rosa Radom - Polpharma Starogard Gd.  72:66 (13:21, 18:19, 20:9, 21:17)
2016-03-20: BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - King Wilki Morskie Szczecin  72:87 (17:19, 20:22, 20:21, 15:25)
2016-03-20: PGE Turów Zgorzelec - Śląsk Wrocław 99:84 (28:13, 22:28, 23:27, 26:16)