Andrzej Strejlau: Cruyff to był Messi lat 70.

Piłka nożna

Były selekcjoner reprezentacji Polski Andrzej Strejlau miał okazję kilka razy oglądać z bliska grę Johana Cruyffa. To była postać wyjątkowa w historii światowego futbolu.

To był jeden z największych zawodników lat 70. w Europie i na świecie. Każdy się nim interesował.

Wielka postać światowej piłki nożnej i jako zawodnik, i jako trener. Miał wielki wkład w rozwój futbolu. Trudno to sobie nawet wyobrazić, ale on odcisnął piętno na Ajaksie, reprezentacji Holandii. Kiedy był trenerem Barcelony (miał z nią związki do dzisiaj). Był z rzędu tych niepowtarzalnych. To był piłkarz formatu dzisiaj Leo Messiego i Cristiano Ronaldo.

Zmienił oblicze światowego futbolu. Wszyscy są dzisiaj, po trosze, jego uczniami.

Byłem z Bernardem Blautem w ośrodku reprezentacji Holandii w Zeist. Prasa się rozpisywała o jego wpływie na drużynę. Dzięki grze jego pokolenia piłka nożna osiągnęła to, co oglądamy dzisiaj. Jednemu będzie bardziej odpowiadała Barcelona, innemu Juventus, albo Manchester City, ale to wszystko jest dzięki Cruyffowi. o dzisiaj jego wypowiedzi na temat piłki są cytowane przez dziennikarzy na całym świecie.

Czy dało się takiego piłkarza powstrzymać? W pojedynkę na pewno nie. Widział wszystko i umiał wszystko, a ponadto potrafił ciągle zmieniać sposób swojej gry.

To jest tak, jakby ktoś powiedział: jak wyeliminować Messiego? Był bardzo wszechstronny. Na pełnej szybkości zmieniał kierunek biegu i już wszystkie analizy wzięły w łeb. Można sobie było wszystko opowiadać, a potem i tak wychodziło co innego. Trzeba było poświęcać 2-3 ludzi na jego krycie. Był zawodnikiem genialnym.

Łukasz Majchrzyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze