Troje rosyjskich lekkoatletów straciło medale igrzysk w Londynie

Inne
Troje rosyjskich lekkoatletów straciło medale igrzysk w Londynie
fot.PAP/DPA

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uwzględnił w czwartek apelację Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), w wyniku czego troje rosyjskich lekkoatletów straciło medale igrzysk olimpijskich w Londynie (2012).

Ze złotymi medalami pożegnali się triumfator chodu na 50 km Siergiej Kirdiapkin i biegająca na 3000 m z przeszkodami Julia Zaripowa, a ze srebrnym druga na mecie chodu na 20 km Olga Kaniskina.

 

Ta trójka była w gronie sześciu lekkoatletów zdyskwalifikowanych po wykryciu nieprawidłowości w ich paszportach biologicznych. Rosyjska agencja antydopingowa (RUSADA) podchodziła jednak wybiórczo do kwestii anulowania ich rezultatów i nie zamierzała odbierać im olimpijskich medali.

 

Po decyzji CAS wymazane z tabel zostaną osiągnięte przez nich wyniki w okresie sierpień 2009 - październik 2012. - Historia została napisana na nowo. Sprawiedliwości stało się zadość i teraz jestem mistrzem olimpijskim. Nie mogę się doczekać kiedy zobaczę oficjalnie poprawione rezultaty - napisał w oświadczeniu Jared Tallen. Australijczyk przegrał w Londynie z Kirdiapkinem o 54 sekundy.

 

Trzeci był wówczas Chińczyk Si Tianfeng, a czwarty Irlandczyk Robert Heffernan. Już wcześniej zdyskwalifikowano piątego na mecie Rosjanina Igora Jerochina. Na siódme miejsce awansował Łukasz Nowak, a na 16. Rafał Sikora. Złoty medal Zaripowej otrzyma Tunezyjka Habiba Ghribi, na drugie miejsce przesunęła się Etiopka Sofia Assefa, a na trzecie Kenijka Milcah Chemos Cheywa. W chodzie na 20 km Kaniskinę na drugiej pozycji zastąpi Chinka Qieyang Shenjie, a na trzeciej znajdzie się jej rodaczka Liu Hong.

 

Oficjalnej korekty wyników igrzysk w Londynie musi jeszcze dokonać Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie