Kwiatkowski wygrał klasyk E3 Harelbeke!

Inne
Kwiatkowski wygrał klasyk E3 Harelbeke!
fot.PAP/PA

Michał Kwiatkowski (Sky) wygrał w belgijskim Harelbeke kolarski klasyk Grand Prix E3. Polak o trzy sekundy wyprzedził mistrza świata Słowaka Petera Sagana (Tinkoff) i o 11 kolegę z zespołu Brytyjczyka Iana Stannarda.

Kwiatkowski i Sagan oderwali się od peletonu na około 30 km przed metą. Zgodnie pracowali i uzyskali ponad 30 sekund przewagi. Grupa pościgowa zmniejszyła stratę, ale dogonić ich już nie zdołała. Polak decydujący atak przypuścił, gdy do końca pozostawało 250 m. Słowak nie był w stanie na niego odpowiedzieć.

 

Trasa wyścigu prowadzi szosami zachodniej Flandrii i najeżona jest kilkunastoma podjazdami. Impreza do prestiżowego cyklu UCI World Tour zaliczana jest od 2012 roku. Na starcie tradycyjnie zgromadziła najlepszych specjalistów od klasyków, na czele z pięciokrotnym triumfatorem w Harelbeke Belgiem Tomem Boonenem oraz Szwajcarem Fabianem Cancellarą, który wygrywał tu trzykrotnie. Do faworytów zaliczany był także Sagan, zwycięzca z 2014 roku.

 

Kwiatkowski kolejny raz pokazał jednak, że i on w tego typu wyścigach jest bardzo groźny. Mistrz świata z 2014 roku w poprzednim sezonie wygrał prestiżowy Amstel Gold Race. Na najniższym stopniu podium stawał natomiast dwa lata temu w Strzale Walońskiej i Liege-Bastogne-Liege.

 

25-letni Polak tym samym odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w barwach grupy Sky. Cztery wcześniejsze sezony spędził w belgijskiej ekipie, startującej ostatnio pod nazwą Etixx-Quick Step. - Dałem z siebie wszystko. Współpraca na trasie z Peterem układała się świetnie. Szczerze mówiąc to czułem się dziś bardzo dobrze i nie było dla mnie innej opcji niż wygrać - podkreślił Kwiatkowski.

 

Pracowaliśmy razem, ale na finiszu nie miałem już energii. Michał po prostu był lepszy. Kolarstwo nie jest skomplikowane. Przez ostatnie dwa kilometry przez radio powtarzano mi w kółko, że muszę jechać mocno, bo wszyscy się zbliżają. No to jechałem, ale na koniec już nie czułem nóg - przyznał Sagan.

 

Wyniki wyścigu Grand Prix E3, (Harelbeke - Harelbeke, 206,4 km):
 
  1. Michał Kwiatkowski (Polska/Sky)     4:55.18
  2. Peter Sagan (Słowacja/Tinkoff)     strata 3 s
  3. Ian Stannard (W.Brytania/Sky)         11
  4. Fabian Cancellara (Szwajcaria/Trek)
  5. Jasper Stuyven (Belgia/Trek)
  6. Lars Boom (Holandia/Astana)  wszyscy ten sam czas
 ...
 31. Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step/Polska) 4.48
 34. Michał Gołaś (Sky/Polska)       ten sam czas
 77. Maciej Bodnar (Tinkoff/Polska)       11.35
MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze