Gandawa-Wevelgem: Triumf Sagana, Gołaś na 35. miejscu

Słowak Peter Sagan (Tinkoff) wygrał kolarski wyścig Gandawa-Wevelgem, którego trasa liczyła 243 km. Zwycięzca pokonał w sprincie trzech rywali, z których najlepszy okazał się Belg Sep Vanmarcke (LottoNL). Michał Gołaś (Sky) zajął 35. miejsce.

- Jestem szczęśliwy, że wreszcie udało mi się wygrać w tęczowej koszulce. To moje drugie zwycięstwo w tej imprezie i dedykuję je ojcu mojej żony, który przechodzi ciężki okres - powiedział na mecie Sagan, który wywalczył tytuł mistrza świata w ubiegłym roku w Richmond.

W piątek Słowak zajął drugie miejsce w belgijskim klasyku Grand Prix E3, z którego zwycięsko wyszedł Michał Kwiatkowski (Sky). W niedzielę mistrz świata z 2014 roku nie startował.

Oprócz Gołasia, na starcie stanęło siedmiu biało-czerwonych: Tomasz Kiendyś (CCC Sprandi Polkowice) był 59., Maciej Bodnar (Tinkoff) - 74., a pięciu innych zawodników polkowickiego teamu nie ukończyło wyścigu.

Trzecie miejsce zajął Rosjanin Wiaczesław Kuzniecow, a najmniej sił na końcówkę zachował Szwajcar Fabian Cancellara (Trek-Segafredo). Na piątej pozycji uplasował się ze stratą 12 sekund zwycięzca rozegranego niedawno klasyku Mediolan-San Remo Francuz Arnaud Demare (FDJ).

Podczas zawodów doszło do poważnego wypadku - Belg Anotine Demoitie przewrócił się, a następnie najechał na niego motocykl. Kolarz trafił do szpitala w Lille. Jego stan jest poważny.

Wyniki 78. wyścigu Gandawa-Wevelgem (242,8 km):

1. Peter Sagan (Słowacja/Tinkoff)                               5:55.16
     2. Sep Vanmarcke (Belgia/LottoNL)
     3. Wiaczesław Kuzniecow (Rosja/Katiusza)
    76. Josef Cerny (Czechy/CCC Sprandi Polkowice)              ten sam czas

Sagan został nowym liderem rankingu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Michał Kwiatkowski (Sky), który w niedzielę nie startował, spadł z ósmego na dziesiąte miejsce.

Drugą lokatę zajmuje dotychczasowy lider Australijczyk Richie Porte (BMC), a na trzecią awansował Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff), który w zakończonym również w Wielkanoc wyścigu Dookoła Katalonii zajął drugie miejsce. Jego zwycięzca, Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) wskoczył na ósmą pozycję.

W tym sezonie cykl World Tour składa się z 27 wyścigów, wśród nich jest Tour de Pologne. Kolejną imprezą zaliczaną do rankingu będzie klasyk Dookoła Flandrii (3 kwietnia).