PlusLiga: Zwycięski debiut Blaina, klęska na pożegnanie Lozano

W spotkaniu 24. kolejki PlusLigi siatkarze PGE Skry Bełchatów wygrali z Cerrad Czarnymi Radom 3:0. Dla gospodarzy był to pierwszy mecz pod opieką nowego trenera Philippe Blaina, dla ekipy z Radomia - ostatni z Raulem Lozano w roli szkoleniowca.

Zawirowania w ekipie z Bełchatowa były głównym siatkarskim tematem mijającego tygodnia. Konflikty wewnątrz drużyny, odejście Miguela Falaski, wreszcie zatrudnienie doświadczonego Philippe Blaina były szeroko komentowane zarówno przez siatkarskich kibiców, jak i ekspertów tej dyscypliny. Zadawano pytania, czy zmiana na stanowisku trenera nie przeszkodzi Skrze w rywalizacji z Asseco Resovią o awans do finału PlusLigi. Siatkarze z Radomia również znajdują się na rozstaju dróg: ich trener Raul Lozano wylatuje niebawem do Iranu, by objąć reprezentację tego kraju; starcie ze Skrą było ostatnim, w którym zasiadł na ławce Czarnych.

Premierową odsłonę lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy szybko wypracowali sobie zaliczkę, m.in. dzięki asom serwisowym Facundo Conte (3:1) i Mariusza Wlazłego (7:3). Goście ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego po przerwie technicznej (9:9), ale w kolejnych akcjach bełchatowianie znów odskoczyli rywalom; sześć wygranych z rzędu akcji właściwie rozstrzygnęły losy tego seta (17:10). W końcówce gospodarze utrzymywali kilkupunktowy dystans i pewnie wygrali seta 25:21. Druga partia była wyrównana jedynie do stanu 6:6. W środkowej części seta siatkarze Skry znokautowali rywali, a w roli kata wystąpił Facundo Conte, który popisał się trzema asami serwisowymi. Po serii sześciu wygranych akcji gospodarze prowadzili 19:10, a takiej różnicy radomianie nie byli już w stanie zniwelować. Drugą odsłonę pewnie - 25:14 wygrali bełchatowianie.

W trzecim secie siatkarze Czarnych nie zdołali już odwrócić losów spotkania. Początek tej partii odbył się właściwie bez udziału ekipy z Radomia. Po skutecznym ataku Nicolasa Marechala Skra prowadziła na pierwszej przerwie aż 8:2.  Środkowa część seta miała już bardziej wyrównany przebieg, nie na tyle jednak, by Czarni zdołali nawiązać kontakt z rywalami. Po skutecznym bloku gospodarze mieli przewagę 16:11 na drugiej przerwie, a w dalszej części tej partii pewnie zmierzali do zwycięstwa. Skuteczny atak Facundo Conte ustalił wynik tej partii na 25:20 i zakończył to jednostronne widowisko. MVP: Mariusz Wlazły.

PGE Skra Bełchatów - Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:21, 25:14, 25:20)

PGE Skra: Facundo Conte, Karol Kłos, Srecko Lisinac, Nicolas Marechal, Nicolas Uriarte, Mariusz Wlazły - Kacper Piechocki (libero) oraz Robert Milczarek.

Cerrad Czarni: Bartłomiej Bołądź, Lucas Kampa, Michał Ostrowski, Daniel Pliński, Artur Szalpuk, Wojciech Żaliński - Adam Kowalski (libero) oraz Igor Grobelny, Bartłomiej Grzechnik, Zack La Cavera, Neven Majstorovic, Patryk Szczurek.

***

W drugim sobotnim spotkaniu siatkarze Jastrzębskiego Węgla przegrali po tie-breaku z AZS Politechniką Warszawską. Podopieczni Jakuba Bednaruka wygrali dwie pierwsze partie, dwie kolejne padły łupem gospodarzy, z zwycięzcę wyłoniła dopiero piąta, niezwykle emocjonująca odsłona.  Rywalizację na przewagi, po skutecznym bloku przechylili na swoją stronę Inżynierowie. MVP: Paweł Zagumny.

Jastrzębski Węgiel - AZS Politechnika Warszawska 2:3 (22:25, 22:25, 25:13, 25:21, 16:18)

Jastrzębski Węgiel: Jason Derocco, Piotr Hain, Michal Masny, Maciej Muzaj, Alexander Shafranovich, Wojciech Sobala - Jakub Popiwczak (libero) - Damian Boruch, Konrad Formela, Radosław Gil, Patryk Strzeżek, Toontje van Lankvelt

AZS Politechnika: Michał Filip, Jakub Kowalczyk, Bartłomiej Lemański, Łukasz Łapszyński, Guillaume Samica, Paweł Zagumny - Maciej Olenderek (libero) - Jan Firlej, Paweł Mikołajczak, Jakub Radomski, Waldemar Świrydowicz, Krzysztof Wierzbowski.

Wyniki pozostałych meczów 24. kolejki PlusLigi:

2016-03-24: Łuczniczka Bydgoszcz - Cuprum Lubin 0:3 (16:25, 28:30, 20:25)
2016-03-30: Lotos Trefl Gdańsk - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:22, 25:17, 20:25, 25:17)
2016-03-31: Asseco Resovia Rzeszów - MKS Będzin 3:1 (25:19, 23:25, 25:18, 25:18)
2016-03-31: AZS Częstochowa - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (14:25, 26:28, 21:25)
2016-04-01: BBTS Bielsko-Biała - Effector Kielce 3:0 (25:21, 25:17, 25:18).