Dookoła Flandrii: Sagan wygrał swój pierwszy "pomnik", 27. miejsce Kwiatkowskiego

Mistrz świata Peter Sagan z ekipy Tinkoff wygrał po samotnym finiszu setną edycję wyścigu klasycznego Dookoła Flandrii. To pierwsze zwycięstwo Słowaka w jednym z pięciu tzw. pomników kolarstwa. Michał Kwiatkowski był 27. z prawie dwuminutową stratą.

Na mecie w Oudenaarde wyprzedził o 25 sekund startującego po raz ostatni w tej imprezie trzykrotnego triumfatora Szwajcara Fabiana Cancellarę (Trek). Tuż za nim finiszował Belg Sep Vanmarcke (LottoNL). Czwarte miejsce, ze stratą 48 sekund, zajął ubiegłoroczny zwycięzca Norweg Alexander Kristoff (Katiusza), który przyprowadził do mety niewielką grupkę kolarzy.

Michał Kwiatkowski (Sky) jeszcze 17 km przed metą jechał w czołowej ośmioosobowej grupie. Zainicjował akcję, dzięki której dołączył razem z Saganem i Vanmarcke do prowadzących pięciu zawodników. Zabrakło mu jednak sił na dwóch ostatnich podjazdach po bruku i ostatecznie zajął 27. miejsce, tracąc do zwycięzcy 1.57.

Dla zawodników debiutującej w tym wyścigu drużyny CCC Sprandi Polkowice rywalizacja na 256-kilometrowej trasie, najeżonej krótkimi i wąskimi podjazdami, z których część jest wyłożona kostką brukową, okazała się bardzo trudną próbą. Najlepszy z nich - Jarosław Marycz - był dopiero 69. ze stratą ponad siedmiu minut.

Ostatnie 13 kilometrów to swoisty pojedynek Sagana z Cancellarą w jeździe indywidualnej na czas. Samotnie prowadzący po pokonaniu ostatniego z 18 podjazdów, wzgórza Paterberg, Słowak utrzymał, a nawet powiększył przewagę nad Szwajcarem, rewanżując się "Spartakusowi" za porażkę w 2013 roku.

Sagan zadedykował zwycięstwo swojemu polskiemu koledze z ekipy Maciejowi Bodnarowi, który na sobotnim treningu przed "Flandryjską Pięknością" doznał podwójnego złamania szczęki.

Kolarz z Żyliny jest piątym zawodnikiem w tęczowej koszulce mistrza świata, który zwyciężył w Ronde van Vlaanderen. Przed nim sztuki tej dokonali tylko Francuz Louison Bobet (1955) oraz Belgowie Rik Van Looy (1962), Eddy Merckx (1975) i Tom Boonen (2006). Ten ostatni zajął w niedzielę 15. lokatę z równą minutą straty do Sagana.