Kapitalny występ polskich siatkarzy! Mistrzowie świata znów gromią rywali

Siatkówka
Kapitalny występ polskich siatkarzy! Mistrzowie świata znów gromią rywali
fot. pzps.pl

Reprezentacja Polski juniorów w siatkówce wywalczyła awans do finałowego turnieju mistrzostw Europy. Biało-czerwoni byli w poprzednim sezonie prawdziwą rewelacją w kategorii kadetów. Wygrali wszystko co było do wygrania w gronie rówieśników, a podczas turnieju w Argentynie wywalczyli mistrzostwo świata. Debiut w kategorii juniorów również wypadł imponująco.

Polscy juniorzy udział w rozgrywanym we Frankfurcie nad Menem (1-3 kwietnia)  turnieju rozpoczęli od zdecydowanego zwycięstwa w trzech setach nad reprezentacją Danii. Polacy zdominowali rywali, jedynie w końcówce pierwszego seta pozwolili przeciwnikom na zbyt wiele.

 

Polska – Dania 3:0 (25:22, 25:20, 25:18)

 

Polska: Bartosz Kwolek (16), Jakub Kochanowski (8), Łukasz Kozub (2), Jakub Ziobrowski (10), Norbert Huber (4), Tomasz Fornal (9) - Mateusz Masłowski (libero) oraz Jędrzej Gruszczyński, Damian Domagała (1), Kamil Droszyński i Dawid Woch (6).

 

W drugim starciu biało-czerwoni zmierzyli się z Węgrami. Dwie pierwsze odsłony to pogrom rywali w wykonaniu podopiecznych Sebastiana Pawlika, którzy pewnie wygrali 25:18 i 25:13. W trzeciej rywale postawili poprzeczkę już znacznie wyżej, w końcówce osiągnęli nawet przewagę (15:19) i wydawać się mogło, że będą w stanie to spotkanie przedłużyć. Polacy ocknęli się we właściwym momencie, wygrali tę partię 25:23 i cały mecz 3:0.

 

Polska – Węgry 3:0 (25:18, 25:13, 25:23)

 

Polska: Bartosz Kwolek (9), Jakub Kochanowski (6), Łukasz Kozub (5), Jakub Ziobrowski (5), Norbert Huber (10), Tomasz Fornal (18) - Mateusz Masłowski (libero) oraz Damian Domagała (5), Kamil Droszyński, Dawid Woch (5) i Sławomir Busch (1).

 

Po dwóch zwycięstwach Polaków czekał najtrudniejszy egzamin - konfrontacja z gospodarzami imprezy - Niemcami. Zdali go celująco, gromiąc wręcz rywali, którzy w żadnym z setów tego jednostronnego, trwającego niespełna 70. minut meczu, nie byli w stanie wywalczyć nawet 20. punktów. Trzecia partia miała wyrównany przebieg jedynie do stanu 4:4 i zakończyła się klęską gospodarzy 12:25. Polacy zdominowali rywali w każdym elemencie, począwszy od przyjęcia, poprzez zdecydowanie wyższą skuteczność w ataku, a kończąc na trudnej zagrywce (9-1 w asach serwisowych).

 

Niemcy – Polska 0:3 (17:25, 17:25, 12:25)

 

Polska: Bartosz Kwolek (16), Jakub Kochanowski (12), Łukasz Kozub (1), Jakub Ziobrowski (10), Norbert Huber (6), Tomasz Fornal (12) - Mateusz Masłowski (libero).

 

Jestem bardzo dumny z moich zawodników. Zagraliśmy z Niemcami nasz najlepszy mecz i w każdym spotkaniu powinniśmy grać właśnie tak, jak w ostatniej grze turnieju. Cieszę się, że zdobyliśmy bilet na mistrzostwa Europy w Bułgarii, gdzie chcemy odegrać jedną z głównych ról. Zobaczymy, czy to wystarczy, by zdobyć medal

– mówił po zakończeniu imprezy trener reprezentacji Polski Sebastian Pawlik.

 

W porównaniu ze składem, który zdobył mistrzostwo świata kadetów we Frankfurcie nad Menem zabrakło Jakuba Szymańskiego i Patryka Niemca. Zastąpili ich Sławomir Busch i Norbert Huber. W mistrzostwach Europy kadetów Polska zdobyła złoty medal, Niemcy zajęli czwarte miejsce. "Nie graliśmy wtedy z naszym ostatnim rywalem. Trudno jest więc ocenić kto zrobił większy postęp. Cieszymy się z awansu i na razie wracamy do I ligi, w której walczymy w play-offach" - powiedział trener Pawlik. Poza Polską awans do finałów ME w Bułgarii wywalczyły zespoły Francji, Rosji, Serbii, Słowenii, Turcji i Włoch.

 

Reprezentacja Polski oparta jest na zawodnikach Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W środę zawodników czeka wyjazd do Zawiercia na pierwszy mecz ćwierćfinału play-off I ligi. Drugie spotkanie zaplanowano w sobotę w Spale. Gra się do dwóch zwycięstw. Ewentualne trzecie odbędzie się w niedzielę w hali SMS PZPS.

 

Reprezentacja Polski na turniej we Frankfurcie nad Menem:

 

Łukasz Kozub, Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Sławomir Busch, Jędzrzej Gruszczyński, Jakub Kochanowski, Dawid Woch, Damian Domagała, Jakub Ziobrowski, Norbert Huber, Mateusz Masłowski.

 

Sztab szkoleniowo-medyczny:

 

Sebastian Pawlik - trener

 

Maciej Zendeł - II trener, Tomasz Morga - statystyk, Jakub Łamajkowski - fizjoterapeuta, Krzysztof Zając - lekarz, Leon Bartman - kierownik.

RM, Polsat Sport, pzps.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze