Bieg 1050-lecia Chrztu Polski: Korzeniowski i Małachowski z różnymi celami

Inne
Bieg 1050-lecia Chrztu Polski: Korzeniowski i Małachowski z różnymi celami
fot. PAP

Utytułowani lekkoatleci, którzy w sobotę wystartują w Warszawie w Biegu 1050-lecia Chrztu Polski, mają różne cele. Robert Korzeniowski da z siebie wszystko, by nie przegrać z Kamilem Kalką, a Piotr Małachowski dobrym czasem na 1050 m chce uczcić rocznicę.

Przed laty chodziarze Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski na 20 i 50 km oraz Kalka - szesnastokrotny medalista mistrzostw kraju na 5, 20 i 50 km często z sobą rywalizowali.

 

"Kamil nigdy nie zdołał mnie wyprzedzić, ale w sobotę ma ogromną szansę. On pokonuje teraz więcej kilometrów ode mnie, jak wyczynowiec, poza tym prowadzi jeszcze aktywnie zajęcia. Dam jednak z siebie wszystko, by nie przegrać, chociaż będę po wyczerpującym treningu. W planie mam siedem razy 2 km, gdyż przygotowuję się maratonu w Bostonie" - powiedział Korzeniowski.

 

Dodał, że po raz ostatni biegał w zawodach na dystansie 1 km w szkole średniej: "Miałem wyniki poniżej trzech minut, 2.47-2.48, a w chodzie z czasów studenckich - 3.32. Natomiast w 2003 roku w Krakowie uzyskałem czas 3.16. Będę musiał w sobotę mocno się sprężyć, aby zbliżyć się do tego rezultatu".

 

Z kolei Małachowski w imprezie biegowej zadebiutował w 2009 roku, i to od razu na dystansie 10 km. Jak przyznał, nie przypuszczał, że będzie to dla niego bardzo ciężka próba.

 

"Rzuciłem się na głęboką wodę, po skromnym przygotowaniu. Myślałem, że 10 km pokonam z marszu, bez większych problemów. Rzeczywistość okazała się brutalna. Ale absolutnie nie zniechęciłem się do biegania i potem startowałem parę razy na 10 km. Natomiast w zawodach na 1 km nie brałem jeszcze udziału. Ciekaw jestem, jaki uzyskam wynik w debiucie. Wypadałoby dobrym czasem uczcić rocznicę chrztu Polski" - podkreślił mistrz świata w rzucie dyskiem.

 

Sobotnia impreza rozgrywana będzie na dwóch stadionach warszawskiej AWF. Na lekkoatletycznym (początek o godz. 14) zawodnicy będą startowali w kilku seriach na dystansie 1050 m, zaś na stadionie rugby z 500-metrową bieżnią - na 5000 m.

 

Przyjęcie przez Mieszka I chrztu w 966 roku jest istotnym wydarzeniem w historii Polski. Według średniowiecznego zwyczaju takie ceremonie odbywały się najczęściej w Wielką Sobotę. W 966 roku przypadała ona 14 kwietnia. Data ta uznawana jest za początek istnienia państwa polskiego.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie