Dobry znak dla Resovii! Gospodynie Final Four wygrały Ligę Mistrzyń

W finale Ligi Mistrzyń siatkarki Pomi Casalmaggiore wygrały z VakifBankiem Stambuł 3:0. Faworytem tej konfrontacji była ekipa z Turcji, jednak niesione dopingiem kibiców mistrzynie Włoch wykorzystały atut własnej hali i odniosły wielki sukces. Trzecią lokatę zajęło Fenerbahce Grundig Stambuł z Katarzyną Skorupą w składzie.

Obie ekipy pewnie pokonały swych półfinałowych rywali. W starciu dwóch drużyn ze Stambułu siatkarki VakifBanku pewnie ograły Fenerbahce Grundig Stambuł 3:0 (25:23, 25:22, 25:22). W drugim meczu półfinałowym zawodniczki gospodarza Final Four, mistrzynie Włoch - Pomi Casalmaggiore bez większych kłopotów, również w trzech setach (25:19, 25:18, 25:19), poradziły sobie z Dynamem Kazań.

Premierowa odsłona finału przyniosła sporo emocji. Lepiej rozpoczęły ją gospodynie (3:1), ale już na pierwszej przerwie technicznej, po ataku Robin De Kruijf punkt zaliczki miała ekipa ze Stambułu. Wynik długo oscylował wokół remisu. W końcówce na prowadzenie najpierw wyszły siatakrki  VakifBanku (17:19), a po chwili znakomitą sytuację do skończenia seta miała drużyna z Włoch 23:20. Turczynki odrobiły straty: trzy wygrane akcje z rzędu znów dały remis 23:23. Seta pełnego emocji i zaciętej walki skutecznym atakiem zakończyła Francesca Piccinini.

W drugiej partii, po wyrównanym początku (8:7) przewagę wypracowały sobie siatkarki Pomi Casalmaggiore (13:10, 15:11, 20:17). Gdy wydawało się, że tym razem zakończą seta bez większych komplikacji, seria skutecznych bloków pozwoliła ekipie VakifBanku odrobić straty (20:20). Końcówka znów jednak należała do gospodyń, a wynik tej odsłony na 25:23 ustalił skuteczny atak w wykonaniu Jovany Stevanović.

Nie zabrakło emocji również w secie numer trzy. W środkowej części tej partii przewagę uzyskały Włoszki, które po ataku Franceski Piccinini schodziły z trzema oczkami zaliczki na drugą przerwę techniczną, po niej długo utrzymywały przewagę (19:16, 22:20), ale siatkarki ze Stambułu nie rezygnowały i doprowadziły do wyrównania (22:22). Końcówka znów należała jednak do gospodyń:  Francesca Piccinini popisała się skutecznym atakiem, w następnej akcji rywalki wpadły w siatkę (piłka meczowa dla Pomi), a skuteczny blok Włoszek zakończył zmagania w tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń.

Podopieczne Massimo Barboliniego grały skutecznie w ataku i lepiej prezentowały się w decydujących fragmentach każdego z trzech wyrównanych setów. Kapitalne zawody w ekipie gospodyń rozegrała doświadczona przyjmująca Francesca Piccinini, która zdobyła 14 punktów i zgarnęła nagrodę MVP Final Four.

Piccinini najlepszą zawodniczką Ligi Mistrzyń

Założony w 2008 klub z siedzibą w mieście Casalmaggiore, w 2013 roku po raz pierwszy awansował do Serie A1, w 2015 roku sięgnął po mistrzostwo i Superpuchar Italii, a w tę niedzielę został najlepszą drużyną obecnego sezonu w Europie.

W spotkaniu o brązowy medal siatkarki Fenerbahce Stambuł wygrały z Dynamo Kazań 3:1 (20:25, 25:10, 25:18, 25:17) . W barwach ekipy ze Stambułu występuje Katarzyna Skorupa. Dla polskiej rozgrywającej to trzeci medal wywalczony w tych prestiżowych rozgrywkach (w 2013 roku wywalczyła srebro, a w 2014 - brąz w barwach Rabity Baku). W obecnym sezonie siatkarskiej Ligi Mistrzyń wystąpiły trzy polskie drużyny: Impel Wrocław odpadł w fazie grupowej, a Chemik Police i PGE Atom Trefl Sopot zostały wyeliminowane w pierwszej rundzie fazy play-off.

Za tydzień (16-17 kwietnia) w Tauron Arenie Kraków zostanie rozegrany Final Four siatkarskiej Ligi Mistrzów. Wystąpią w nim: Asseco Resovia Rzeszów, Zenit Kazań, Cucine Lube Civitanova oraz Trentino Diate. Czy powtórzy się historia z turnieju pań i impreza zakończy się sukcesem gospodarzy?

Pomì Casalmaggiore – VakifBank Stambuł 3:0 (25:23, 25:23, 25:22)

Pomi: Carli Llloyd (2), Lauren Gibbemeyer (6), Francesca Piccinini (14), Małgorzata Kożuch (8), Jovana Stefanović (13), Valentina Tirozzi (11) - Immacolata Sirressi (libero) oraz Carlotta Cambi.