Paweł Skrzecz o Średnickim: Mógł zostać najlepszym polskim bokserem

Sporty walki
Paweł Skrzecz o Średnickim: Mógł zostać najlepszym polskim bokserem
fot. PAP

"Gdyby Heniek Średnicki zdobył medal olimpijski, zostałby najlepszym w historii polskim bokserem. Umiejętności miał fantastyczne" - stwierdził Paweł Skrzecz, mówiąc o zmarłym w niedzielę jednym polskim mistrzu świata w pięściarstwie amatorskim.

"Był zawsze dla mnie mistrzem, uczyłem się od niego i podziwiałem jego sukcesy. Kiedy w 1978 roku w Belgradzie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata, podczas jego walk ręce same składały się do oklasków. Był niesamowicie bojowym bokserem, dopadał swego rywala i zadawał ciosy dotąd, aż ten zwyczajnie nie mógł dalej walczyć" - powiedział Skrzecz.

 

Średnicki zmarł w wieku 61 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Jako amator był mistrzem globu i dwukrotnie mistrzem Europy - w 1977 i 1979 roku. Największe sukcesy odnosił w wagach papierowej i muszej.

 

"To był fantastyczny pięściarz i pewnie dziś mówilibyśmy o nim jako najlepszym w historii polskiego boksu, ale w jego dorobku zabrakło medalu olimpijskiego. Niestety, pokierował życiem tak a nie inaczej, miał swoje kłopoty i czasem tej dyscypliny mu brakowało. Wersja, którą znam, była taka, że jeśli wywalczy krążek na igrzyskach, podpisze zawodowy kontrakt" - dodał wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980), a także srebrny medalista MŚ (1982) i ME (1983) - w kategorii półciężkiej.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze