Zmarł legendarny polski bokser

Sporty walki
Zmarł legendarny polski bokser
fot. PAP

Zmarł Henryk Średnicki - jeden z najwybitniejszych polskich bokserów w historii. Jako jedyny Polak zdobył złoty medal bokserskich mistrzostw świata: w 1978 roku w Belgradzie triumfował w wadze muszej. Miał 61 lat.

Henryk Średnicki urodził się 17 stycznia 1955 roku w Siemianowicach Śląskich. Był jedynym polskim mistrzem świata w boksie olimpijskim, wywalczył złoty medal w wadze muszej podczas MŚ 1978 w Belgradzie. W finałowej walce wygrał jednogłośnie na punkty z Kubańczykiem Hectorem Ramirezem.

 

Dwukrotnie triumfował w mistrzostwach Europy: w 1977 roku w Halle (waga papierowa) i w 1979 roku w Kolonii (waga musza). Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich  w Montrealu (1976), gdzie odpadł w eliminacjach, a także cztery lata później w Moskwie, gdzie dotarł do ćwierćfinału. Trzykrotnie triumfował w turnieju im. Feliksa Stamma.

 

Reprezentował barwy GKS Katowice, GKS Tychy, GKS Jastrzębie i Górnika Sosnowiec. Sześciokrotnie triumfował w mistrzostwach Polski: 1974, 1975 i 1976 (waga papierowa), 1978 i 1979 (waga musza), 1982 (waga kogucia). Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował w roli trenera.

 

W ostatnich latach miał problemy ze zdrowiem, cierpiał na cukrzycę i chorobę Parkinsona. Zmarł w niedzielę w wieku 61 lat w Piotrkowie Trybunalskim.

RM, Polsat Sport, slaskizwiazekbokserski.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze