Czeski zapaśnik i rumuńska biegaczka mieli w organizmie meldonium

Lekkoatletyka
Czeski zapaśnik i rumuńska biegaczka mieli w organizmie meldonium
fot. PAP

Czeski zapaśnik Petr Novak oraz rumuńska biegaczka Mirela Lavric, brązowa medalistka w sztafecie 4x400 m halowych mistrzostw świata w Portland, mieli pozytywne wyniki testów antydopingowych na meldonium. Substancja jest zakazana od 1 stycznia tego roku.

Przez meldonium na kontrolach antydopingowych "wpadło" już ponad stu zawodników, w tym rosyjska tenisistka Maria Szarapowa. Środek poprawia krążenie krwi, co pozwala na szybszy transport tlenu w organizmie.

 

Novak to pierwszy Czech przyłapany na stosowaniu tej substancji. Próbkę pobrano od niego w styczniu podczas zgrupowania kadry. Na razie nie potwierdzono żadnych przypadków w Polsce.

 

Przewodniczący Rumuńskiej Federacji Lekkoatletycznej Sandu Ion zaznaczył, że 25-letnia Lavric ostatnio brała meldonium pod koniec ubiegłego roku, kiedy nie było jeszcze zakazane. Producent mówił wcześniej, że wydalanie substancji z organizmu może nawet potrwać kilka miesięcy, co obecnie sprawdza Światowa Agencja Antydopingowa (WADA).

 

W Portland w sztafecie 4x400 m srebrny medal wywalczyły Polki: Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub, Magdalena Gorzkowska i Justyna Święty.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze