Liga Mistrzów: Barcelona za burtą! Bayern w półfinale!

Atletico Madryt pokonało FC Barcelona 2:0 i zagra w półfinale Ligi Mistrzów! Bohaterem biało-czerwonej części Madrytu bez dwóch zdań - Antoine Griezmann. Francuz zdobył obie bramki. Bayern też zagra w półfinale, ale w środowy wieczór zremisował z Benfiką Lizbona 2:2. Robert Lewandowski wszedł w 84. minucie.

Mecz w Madrycie dostarczył kibicom więcej emocji niż starcie w Portugalii, gdzie losy awansu rozstrzygnęły się w miarę wcześnie. Atletico i Barcelona rywalizowały o miejsce w półfinale praktycznie do samego końca.

Do 36. minuty w kolejnej fazie byli Katalończycy, którzy wygrali w pierwszym meczu u siebie 2:1. Jednak wówczas precyzyjnym uderzeniem głową popisał się Francuz Antoine Griezmann. Goście długo nie potrafili przedostać się w pole karne rywali, ale z czasem stawali się coraz groźniejsi. Tyle że w 88. minucie nadziali się na kontrę, a Andres Iniesta zatrzymał ją w rozpaczliwy sposób - dotykając piłki ręką we własnym polu karnym. Sędzia podyktował "jedenastkę", którą wykorzystał Griezmann.

Chwilę później do podobnej sytuacji doszło po drugiej stronie boiska - po dośrodkowaniu zawodnika Barcelony piłkę ręką zagrał obrońca Atletico. Jak pokazały telewizyjne powtórki, zrobił to w polu karnym, ale sędzia podyktował tylko rzut wolny tuż sprzed linii 16. metra. Do stałego fragmentu gry podszedł Argentyńczyk Lionel Messi, jednak jego strzał był minimalnie niecelny.

Dopiero drugi raz w ostatnich dziewięciu latach Barcelonie nie udało się awansować do półfinału LM. Poprzednio na drodze stanęło jej... Atletico, w sezonie 2013/2014. "Duma Katalonii" przeżywa wyraźny kryzys - w minionych trzech kolejkach hiszpańskiej ekstraklasy zdobyła tylko jeden punkt.

W Lizbonie niespodziewanie zaledwie kilka minut rozegrał Robert Lewandowski, który zasiadł tylko na ławce rezerwowych i wszedł na plac gry dopiero w końcówce. Taka sytuacja przydarzyła się Polakowi po raz pierwszy w trwającym sezonie tych rozgrywek. Zdobył w nich osiem goli.

W 27. minucie gości zaskoczył Meksykanin Raul Jimenez, który wyskoczył najwyżej do górnej piłki i skierował ją do siatki, mimo że miał koło siebie dwóch obrońców. W tym momencie stan dwumeczu został wyrównany. Jednak radość Benfiki trwała krótko - w 38. minucie mocnym strzałem sprzed pola karnego na 1:1 trafił Arturo Vidal. Chilijczyk zdobył także zwycięską bramkę w Monachium.

W tym momencie gospodarze potrzebowali jeszcze dwóch goli, aby awansować. Jednak kilka minut po przerwie to Bayern objął prowadzenie 2:1, a bramkę - ósmą w tym sezonie LM - zdobył Thomas Mueller. Benfica walczyła ambitnie i została za to nagrodzona w 76. minucie, kiedy precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Brazylijczyk Talisca. Remis 2:2 bardziej zadowalał jednak ekipę gości, która nie tylko awansowała do dalszej rundy, ale też nigdy w historii nie przegrała meczu z tym rywalem.

We wtorek do najlepszej czwórki tegorocznej edycji Champions League zakwalifikowali się Real Madryt i Manchester City. "Królewscy" odrobili dwubramkową stratę z Niemiec i pokonali u siebie VfL Wolfsburg 3:0, a wszystkie gole strzelił Cristiano Ronaldo. Portugalczyk ma już 16 goli w trwającej edycji i 93 w karierze w LM.

Z kolei wicemistrz Anglii wyeliminował Paris Saint Germain. Wygrał w Manchesterze 1:0, a przed tygodniem w stolicy Francji było 2:2.

Losowanie par półfinałowych zaplanowano na piątek na godzinę 11.30.

Atletico Madryt - Barcelona 2:0 (1:0).

Bramki: Antoine Griezmann (36-głową, 88-karny).

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy).

Atletico: Jan Oblak - Juanfran, Lucas Hernandez, Diego Godin, Filipe Luis - Saul Niguez, Gabi, Koke, Augusto Fernandez (90+3 Stefan Savic) - Yannick Ferreira-Carrasco (74. Thomas Partey), Antoine Griezmann (90. Angel Correa).

Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Dani Alves (64. Sergi Roberto), Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba - Ivan Rakitic (64. Arda Turan), Sergio Busquets, Andres Iniesta - Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar.

***

Benfica Lizbona - Bayern Monachium 2:2 (1:1).

Bramki: dla Benfiki - Raul Jimenez (27), Anderson Talisca (76); dla Bayernu - Arturo Vidal (38), Thomas Mueller (52).

Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia).

Benfica: Ederson - Andre Almeida, Victor Lindeloef, Jardel, Eliseu (88. Luka Jovic) - Eduardo Salvio (68. Talisca), Ljubomir Fejsa, Pizzi (58. Goncalo Guedes), Renato Sanches, Mehdi Carcela-Gonzalez - Raul Jimenez.

Bayern: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Joshua Kimmich, Javi Martinez, David Alaba - Arturo Vidal, Xabi Alonso (90. Juan Bernat), Thiago Alcantara - Douglas Costa, Thomas Mueller (84. Robert Lewandowski), Franck Ribery (90+2. Mario Goetze).

***

TWITTER PO MECZACH:

19:35

Witamy w relacji na żywo z drugich meczów ćwierćfinałowych Ligi Mistrzów: Atletico Madryt - FC Barcelona i Benfica Lizbona - Bayern. Oba spotkania zaczną się o 20:45.

19:39

Benfica - Bayern

Musimy zacząć od przykrej wiadomości: Robert Lewandowski mecz z Benfiką rozpocznie na ławce. Z przodu zagra Thomas Mueller, a za nim Franck Ribery, Thiago Alcantara i Douglas Costa.

20:22

W szatni Katalończyków już wszystko gotowe.

20:23

W Lizbonie też.

20:27

Co do Lewandowskiego. To jego pierwszy mecz w tym sezonie Ligi Mistrzów, którego nie rozpocznie w podstawowym składzie. Polak co prawda od 432 minut nie zdobył bramki, ale w poprzednich dziewięciu spotkaniach LM strzelił ich osiem, dokładając do nich asystę. Mamy nadzieję, że skończy się tak, jak w Wolfsburgiem, kiedy wszedł po przerwie i...  Wszyscy wiemy, co się stało.

20:42

Piłkarze już na murawie! Słuchamy hymnu Ligi Mistrzów!

20:43

20:45

Benfica jak Bayern - też bez czołowego snajpera: Jonas pauzuje za kartki.

20:46

Zaczęli!

20:47

2' Joshua Kimmich sfaulował Raula Jumeneza tuż przed swoim polem karnym. Rzut wolny.

20:48

3' Eliseu jednak prosto w mur.

20:49

3' Groźne uderzenie Griezmanna ląduje w rękawicach Ter Stegena.

20:52

W obu meczach akcje rozgrywane głównie na własnej połowie. Zespoły wzajemnie się badają, ale Atletico i Benfica nie mają przecież na to czasu!

20:53

7' Antoine Griezmann uderzał z piątego metra głową, ale znów na posterunku Ter Stegen. Atletico głodne goli.

20:55

9' Wysoko podszedł Franck Ribery. Stracił piłkę co prawda w polu karnym, ale Francuz wygląda dziś naprawdę nieźle.

20:57

12' Barcelona w swoim stylu - długo buduje akcję. Już chyba trzy minuty trwa wzajemne oddawanie sobie piłki.

21:00

15' Bayern zamknął Benfikę we własnym polu karnym. Znów lewą flanką poszedł Ribery, ale niecelnie dogrywał do Costy.

21:02

16' Barca chyba postanowiła grać na czas od początku. Duma Katalonii wciąż powolnie wymienia piłkę, ale nie przekracza nawet własnej połowy. Kwestia czasu, kiedy Atletico założy wysoki pressing. Na razie Barca jest matadorem, ale byka jeszcze nie widać.

21:04

19' Lahm z prawego skrzydła płasko do Muellera i... Niemiec prosto w bramkarza. Lewandowski by to wykorzystał!

21:08

22' Griezmann jak Ribery - cały czas atakuje lewym skrzydłem. Tym razem powstrzymał go jednak sam Leo Messi, który wrócił się pod własną szesnastkę.

21:10

Pięknie dziś w Madrycie!

21:11

26' O, Barcelona pojawiła się w końcu pod polem karnym Atletico! Rzut rożny wywalczył Suarez.

21:14

Benfica - Bayern 1:0

SENSACJA! ALEŻ BŁĄD MANUELA NEUERA. Piłkę zagraną przez Eliseu zgarnął mu główką sprzed nosa Raul Jimenez. Niemiec poszedł zupełnie w drugą stronę i prawie znokautował Alabę! W dwumeczu 1:1. Mecz zaczyna się od początku. Chyba przydałby się Lewandowski, prawda?

21:16

29' Tymczasem w Madrycie Pique sfaulował w polu karnym Carrasco. Ewidenta jedenastka. Arbiter jednak przewinienia nie odgwizdał.

21:18

31' W Lizbonie zrobił się mecz! Przed momentem Raul Jimenez znów stanął oko w oko z Neuerem. Niemiec znów popełnił błąd, wypluwając piłkę przed siebie, ale na swoje szczęście po chwili przyciskał ją już do piersi.

21:19

A co o golu z 27. minuty sądzi Roman Kołtoń?

21:22

Atletico - Barcelona 1:0

35' Robi się ciekawie! Saul Niguez kapitalnie zewnętrzną częścią stopy w pole karne do Griezmanna, a ten główką obok Ter Stegena! Na teraz Barco odpada z LM!

21:24

Benfica - Bayern 1:1

37' ARTURO VIDAL wyrównuje stan gry. Bezpańska piłka trafiła do niego przed polem karnym. Chilijczyk nie kalkulował. Uderzy z całej petardy w samo okienko bramki Benfiki. Ostatnio strzelał tak chyba w Juventusie.

21:27

40' Barca walczy o życie, a na razie błyszczy Saul Niguez. No, przed chwilą pierwszy groźny strzał Neymara. Brazylijczyk z 30. metra prosto w okienko. Jan Oblak w końcu może się rozgrzać.

21:28

A tu piękny gol Vidala:

21:32

Koniec pierwszych połów! To było niesamowite 45 minut na Półwyspie Iberyjskim. Tyle emocji! Barca do przerwy przegrywa z Atletico 0:1, a Bayern remisuje z Benfiką 1:1. Czekamy na wejście Roberta Lewandowskiego.

21:33

21:42

A Sebastian Mila nadal wierzy w Barcę:

21:45

Zaczęli!

21:47

45' Bayern niestety nadal bez Lewandowskiego.

21:48

47' Rzut rożny dla Barcy, z daleka uderza Dani Alves. Piłka ląduje na trybunach.

21:52

51' Duzy chaos w szeregach Barcelony. Brakuje zakończenia akcji.

21:53

51' Thomas Mueller wywalczył rzut rożny!

21:57

Benfica - Bayern 1:2

52' GOOOL! THOMAS MUELLER. Z rożnego Xabi Alonso, Martinez główką do Muellara i Niemiec z bliska kieruje piłkę do siatki.

21:58

52' W międzyczasie jeden z zawodników Atletico trafił w poprzeczkę.

22:00

59' Ależ sytuację zmarnował Pique! Nie zdążył dostawić stopy, a do bramki miał gdzieś pół metra. Uprzedził go Gabi.

22:02

60' Powinno być 2:0. Griezemann szedł od połowy, ściął do środka i niepilnowany uderzył w bramkarza.

22:02

61' Douglas Costa trafił z 15. metra w słupek. Też długi rajd Brazylijczyka.

22:05

65' Daniego Alvesa zastąpił Sergi Roberto.

22:07

66' Za Ivana Rakiticia wszedł Arda Turan. Olbrzymia porcja gwizdów na Estadio Vicente Calderon.

22:09

68' Messi niewidoczny. Teraz akurat został sfaulowany przez Gabiego, przeco zawodnik Atletico dostał żółtą kartkę.

22:10

67' Nieuzany gol dla Bayernu. Thomas Mueller na spalonym.

22:11

70' Luis Suarez uderzył z łokcia Diego Godina. W ferworze walki co prawda, ale jego kolega z kadry ma potężnego siniaka. Po chwili napastnik Barcy został ukarany żółtą kartką.

22:14

72' Ależ kiks bramkarza Benfiki - przepuścił między nogami piłkę po lekkim strzale Vidala. Na szczęście przeleciała jakiś metr od słupka.

22:16

75' Neymar sfaulował Juanfrana za linią końcową. Żółta kartka. Ale Barca nie schodzi  z pola karnego Atletico.

22:19

Benfica - Bayern 2:2

77' GOOOOL! Talisca bezpośrednio z rzutu wolnego na 24. metrze wprost w okienko bramki Neuera. Niemiec poleciał w drugą strony. Jest zupełnie bez formy. Ale i tak Benfica musi strzelić jeszcze dwie bramki, żeby awansować.

22:24

83' Końcówka godna Hitchcocka! Akcja za akcją. Przed chwilą Suarez z piątego metra wprost w Oblaka. Barca cały czas przed polem karny Atletico.

22:26

84' Za Muellera wchodzi Lewandowski!!! Oby nie dostał żółtej kartki, bo nie zagra w finale.

22:27

87' INIESTA ZAGRYWA RĘKĄ W POLU KARNYM! JEDENASTKA!

22:28

Atletico - Barcelona 2:0

88' GOOOOL!!! GRIEZMANN!!!

22:31

91' GABI RĘKĄ W POLU KARNYM! ALE SĘDZIA TWIERDZI, ŻE WOLNY Z 16. METRA!

22:33

92' Messi jak w finale mundialu z Niemcami! Z 16. metra w trybuny!

22:35

95' Cztery minuty sędzia doliczył, cały stadion domaga się końcowego gwizdka.