Zenit Kazań wysłał sygnał Resovii! (WIDEO)

Rosyjska Superliga zakończyła rozgrywki. Hitem ostatniej kolejki miało być starcie trzeciej w tabeli drużyny Biełogorie Biełgorod z mistrzem - Zenitem Kazań. Podopieczni Władimira Alekno rozprawili się z rywalami w trzech setach dając wyraźni sygnał siatkarzom Asseco Resovii, że na cztery dni przed Final Four Ligi Mistrzów są w znakomitej formie.

Drużyna Biełogorie Biełgorod wystąpiła w tym spotkaniu bez kontuzjowanych Marko Ivovića i Dmitrija Muserskiego, a szansę występu w wyjściowym składzie otrzymał 21. letni Roman Poroszin, który w poprzedniej serii gier zadebiutował w ekstraklasie. Zenit przystąpił do meczu w optymalnym zestawieniu.

W premierowej odsłonie siatkarze Zenita wypracowali sobie kilkupunktową przewagę w końcówce i mieli piłkę setową przy stanie 21:24. Gospodarze rzucili się jeszcze do walki, wygrali dwie kolejne akcje, ale w trzeciej Matthew Anderson ustalił wynik tej partii na 23:25. Drugiego seta gospodarze rozpoczęli od prowadzenia 4:1, by chwilę później przegrywać... 4:7.  Siatkarze Biełogorie przygnieceni takim obrotem sprawy zupełnie stanęli w miejscu i oddali inicjatywę przyjezdnym. W efekcie set bez większych emocji zakończył się ich klęską 13:25. W  końcowych fragmentach tej odsłony pewny zwycięstwa trener Alekno rotował składem, dając szansę gry Igorowi Kobzarowi i Aleksiejowi Spiridonowowi. Trzecia partia miała dużo bardziej emocjonujący przebieg i zakończyła się rywalizacją na przewagi; tę wojnę nerwów również wygrali siatkarze z Kazania, kończąc spotkanie.

Zdecydowane zwycięstwo w wyjazdowej konfrontacji z trzecią drużyną w tabeli jeszcze bardziej potwierdziło dominację Zenita w tegorocznych rozgrywkach Superligi. Z 26. spotkań ligowych wygrali 25, z czego aż w 18. ogrywali rywali w trzech setach. Przegrali tylko raz - 2:3 z Gazprom-Jugra Surgut (22 listopada). Wygrali ligę zdecydowanie, mając ostatecznie aż 15 punktów przewagi nad drugą w tabeli ekipą Dynamo Moskwa i 19 nad brązowymi medalistami - Biełogorie Biełgorod. Ósmy tytuł mistrza Rosji podopieczni Władimira Alekno zapewnili sobie na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek.

Teraz przed siatkarzami z Kazania kolejne wyzwanie – obrona tytułu najlepszej drużyny Europy. W półfinale Ligi Mistrzów zmierzą się w najbliższą sobotę w Tauron Arenie Kraków z Asseco Resovią.

Biełogorie Biełgorod - Zenit Kazań 0:3 (23:25, 13:25, 24:26)

Biełogorie: Taras Chtiej (7), Artiom Smolar (7), Siergiej Tietiuchin (6), Roman Daniłow (15),  Rusłan Khanipow (6), Roman Poroszin (1) - Roman Bragin (libero) oraz Roman Martyniuk (libero), Siergiej Antipkin, Marko Ivović, Aleksandr Safonow, Konstantin Lesik, Paweł Nikołajenko, Aleksandr Kosariew.
Zenit: Matthew Anderson (13), Aleksandr Butko (2), Wilfredo León (9), Andriej Aszczew (4), Aleksandr Gucaluk (5), Maksim Michajłow (11) - Aleksiej Wierbow (libero) oraz Igor Kobzar, Aleksiej Spiridonow (4), Wiktor Poletajew (4), Iwan Demakow.

FINAL FOUR LIGI MISTRZÓW 2015/16 - TRANSMISJE:

Sobota, 16 kwietnia:
1/2 finału: Zenit Kazań - Asseco Resovia Rzeszów (16.30; transmisja - Polsat Sport, Polsat Sport News)
1/2 finału: Trentino Diatec - Cucine Lube Civitanova (19.30; transmisja - Polsat Sport, Polsat Sport News)