Rio 2016: Olimpijski awans Katarzyny Krawczyk i Mogomedmurada Gadżijewa

Katarzyna Krawczyk i Magomedmurad Gadżijew wywalczyli w serbskim Zrenjaninie awans do olimpijskiego turnieju zapaśniczego w stylu wolnym w Rio de Janeiro. Paszporty zdobyli tylko finaliści każdej kategorii.

Krawczyk (Cement Gryf Chełm) w finale europejskich kwalifikacji w finale wagi 53 kg pokonała Niemkę Ninę Hemmer 10:0, natomiast Gadżijew (AKS Białogard) wygrał z Ukraińcem Andrijem Kwiatkowskim 4:0.

W drodze do finału Polka zwyciężyła Bułgarkę Bilianę Dudową 10:0, w ćwierćfinale Rosjankę Innę Ołogonową 10:7 i w półfinale Włoszkę Franceskę Mori 11:1. Gadżijew rozpoczął turniej od pokonania Austriaka Maximiliana Ausserleitnera 10:0, a potem zwyciężył kolejno Bułgara Borysława Nowaczkowa 7:0 i Ormianina Devida Safarjana 7:2.

Na trzecim miejscu zawody w Zrenjaninie w stylu klasycznym ukończył Dawid Kareciński (Śląsk Wrocław) - 66 kg. Drugi z walczących w piątek przedstawicieli tego stylu Dawid Ersetic (Unia Racibórz) - 59 kg znalazł się poza czołową dziesiątką.

Także poza dziesięcioma najlepszymi sklasyfikowany został wolniak Adrian Hajduk (Slavia Ruda Śląska) w kat. 57 kg. Ósma była Iwona Matkowska (Grunwald Poznań) - 48 kg.

W sobotę przed szansą wywalczenia prawa startu w Brazylii staną Agnieszka Król (58 kg), Monika Michalik (63), wolniacy Krystian Brzozowski (74) i Radosław Marcinkiewicz (86) oraz klasycy Arkadiusz Kułynycz (75) i Damian Janikowski (95).