ATP Monte Carlo: Dziewiąty triumf Nadala

Hiszpan Rafael Nadal po raz dziewiąty w karierze wygrał tenisowy turniej ATP Masters w Monte Carlo (pula nagród 3,75 mln euro). W niedzielnym, swoim setnym w karierze, finale pokonał rozstawionego z numerem 13 Francuza Gaela Monfilsa 7:5, 5:7, 6:0. Pierwsze dwa sety były kapitalnym spektaklem, podczas którego obaj zawodnicy przełamywali się raz ro raz - Hiszpan miażdżącą przewagę osiągnął dopiero w trzecim secie.

Ze stu finałów imprez ATP, w których grał Nadal, wygrał 68. W Monte Carlo Hiszpan triumfował po raz dziewiąty, wcześniej okazywał się najlepszy w latach 2005-12. W finale przed trzema laty uległ Serbowi Novakowi Djokovicowi. Później w decydującej rundzie już nie zagrał. Obecnie wraca do pełni formy po nieudanym roku 2015.

To było czternaste spotkanie tenisisty z Majorki z 16. w światowym rankingu Monfilsem. Nadal odniósł 12. zwycięstwo. Pierwszy pojedynek stoczyli w Monte Carlo 11 lat temu i Hiszpan wygrał w dwóch setach. We wcześniejszych rundach z rywalizacją w Księstwie Monako pożegnali się najwyżej rozstawiony Djokovic, który bronił tytułu, a także Szwajcar Roger Federer (3.).

Spotkanie od początku stało na bardzo wysokim poziomie, a znakiem charakterystycznym były liczne przełamania, które raz po raz zaskakiwały publiczność. Żaden z zawodników nie umiał na dłużej utrzymać swojej zagrywki, dzięki czemu spotkanie było pełne zwrotów akcji i wymian, które podrywały publiczność do góry. Po dwóch setach na korcie zapanował status quo i nikt nie przypuszczał, że w decydującej partii Nadal nie pozwoli rywalowi ugrać choćby gema. Nadal grał jak za najlepszych lat i bardzo pewnie wygrał 6:0 wracając na szczyt po dwóch latach.

Rafael Nadal (Hiszpania, 5) - Gael Monfils (Francja, 13) 7:5, 5:7, 6:0