Prezydent CEV o reformie Ligi Mistrzów: Będą eliminacje

Siatkówka

Prezydent Europejskiej Konferencji Siatkówki (CEV) Aleksandar Boricic poinformował, że w przyszłości w eliminacjach Ligi Mistrzów siatkarzy będą mogły wystąpić drużyny z 56 państw. "'Dwa mecze niedzielne są ostatnimi w dotychczasowej formule" - powiedział w Krakowie.

"Chcemy dać szansę startu w tych rozgrywkach zespołom ze słabszych federacji" - zapowiedział Boricic podczas niedzielnej konferencji prasowej, która odbyła się przed dwoma decydującymi spotkaniami turnieju Final Four LM siatkarzy.

 

Europejska konfederacja o zmianach poinformowała w komunikacie 30 marca. System kwalifikacji będzie wielostopniowy. Rywalizacja na tym etapie będzie się odbywać na zasadzie mecz i rewanż. Drużyny, które odpadną w eliminacjach zostaną przeniesione do Pucharu CEV.

 

Udział w fazie grupowej (w każdej grupie będą cztery ekipy) zagwarantowany - na podstawie rankingu - ma 12 klubów żeńskich i męskich (dwa z PlusLigi i jeden z OrlenLigi). Stawkę uzupełnią drużyny z kwalifikacji - cztery kobiece i osiem męskich. Wcześniej w fazie grupowej startowało - odpowiednio - 24 i 28 zespołów. Na podstawie rankingu ustalono także, że trzeci męski klub z polskiej ekstraklasy i drugi z kobiecych rozgrywek krajowych wezmą udział w eliminacjach od razu od ostatniego ich etapu.

 

Po fazie grupowej nastąpi play off - dwie rundy u mężczyzn i jedna u pań na zasadzie dwumeczu. Decydujący etap będzie miał - tak jak do tej pory - formę turnieju Final Four, którego gospodarz zostanie wybrany przed play off. Nie będzie jednak jak dotychczas konieczności, by kluby z tego samego kraju musiały walczyć w półfinale. Losowania rund eliminacji i podziału zespołów pewnych udziału w fazie grupowej odbędzie się 9 czerwca w Rzymie. W przypadku fazy play off nastąpi to 3 marca 2017 roku.

 

Boricic przypomniał też w niedzielę, że mistrzostwa Europy siatkarzy w Polsce w 2017 roku będą ostatnimi, w których wystartuje "tylko" 16 reprezentacji. Dwa lata później będą rywalizowały już 24 ekipy.

 

Zwrócił też uwagę na rozwój "siatkówki na śniegu". Nie wykluczył starań, aby konkurencję tę włączyć do programu zimowych igrzysk olimpijskich.

 

Jak dodał, CEV będzie czynić starania, aby rozstrzyganie sporów w trakcie meczów poprzez challenge trwało jeszcze krócej. Ma w tym pomoc większe wykorzystanie nowoczesnej technologii.

 

Rozważane jest także - wspólnie z Międzynarodową Federacją Piłki Siatkowej (FIVB) dokonanie zmian w kalendarzu rozgrywek. Istnieje pomysł, by odstąpić od podziału na sezon reprezentacyjny i klubowy, a zamiast tego wprowadzić "okienka", w których toczyłaby się rywalizacja międzynarodowa - klubowa, jak i reprezentacyjna.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze