Euro 2016: Sędziowie wyjaśnią przepisy wszystkim uczestnikom turnieju

Piłka nożna
Euro 2016: Sędziowie wyjaśnią przepisy wszystkim uczestnikom turnieju
fot. PAP
Szef sędziów UEFA Pierluigi Collina

Szef sędziów Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Pierluigi Collina poinformował, że odbędą się spotkania z przedstawicielami wszystkich 24 uczestników Euro 2016, aby wyjaśnić, jak intepretowane będą przepisy. "Musimy mówić tym samym językiem" - podkreślił.

"Odwiedzimy 24 reprezentacje przed rozpoczęciem mistrzostw, na przełomie maja i czerwca. Przygotowaliśmy materiały wideo, które będą pokazywane zawodnikom i trenerom, a następnie przekażemy im instrukcje, jak takie sytuacje będę interpretowane na boisku. To szczególnie ważne w tym roku, ponieważ IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska - organizacja zajmująca się przepisami gry - PAP) uchwaliła nowe reguły, które będą zastosowane na Euro 2016" - powiedział Collina, cytowany na stronie internetowej UEFA.

 

Jedna ze zmian dotyczy tzw. "potrójnej kary". Kiedy ostatni na drodze napastnika do bramki obrońca (lub bramkarz) sfauluje rywala w polu karnym, próbując odebrać piłkę, sędzia podyktuje rzut karny, ale faulujący otrzyma żółtą, a nie czerwoną kartkę, jak dotychczas. Jeśli arbiter uzna, że podcięcie, popchnięcie czy pociąganie za koszulkę było celowe, wówczas usunie takiego piłkarza z boiska, co wiąże się także z dyskwalifikacją w następnym spotkaniu.

 

"To jedna z tych zmian, której zawodnicy i trenerzy muszą być świadomi. Będziemy też podkreślać, że nie będziemy tolerować +mobbingu+, czyli otaczania sędziego przez kilku piłkarzy i domagania się zmiany decyzji" - dodał Collina.

 

We Francji po raz pierwszy w historii turnieju zastosowana zostanie technologia goal-line.

 

"Dzięki niej dodatkowi sędziowie (tzw. bramkowi - PAP) będą mogli skupić się na wydarzeniach w polu karnym i nie będą musieli uważnie obserwować linii bramkowej. Jesteśmy przekonani, że połączenie tych rozwiązań przyniesie bardzo dobre efekty" - ocenił szef sędziów UEFA.

Euro 2016 rozpocznie się 10 czerwca, gdy gospodarze podejmą na Stade de France reprezentację Rumunii. Polska zagra w grupie C z Niemcami, Irlandią Północną i Ukrainą.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie