Kolarz Sky zawieszony z powodu nieprawidłowości w paszporcie biologicznym

Inne
Kolarz Sky zawieszony z powodu nieprawidłowości w paszporcie biologicznym
fot. PAP/EPA
Sergio Henao

Grupa Sky odsunęła od startów swojego kolarza Sergio Henao. Powodem są nieprawidłowości w paszporcie biologicznym Kolumbijczyka, z których musi się tłumaczyć przed UCI. Oficjalnie stosowania niedozwolonych środków mu nie zarzucono.

To nie pierwszy raz, kiedy dane z paszportu Henao wzbudziły podejrzenia. W marcu 2014 roku również wszczęto przeciwko niemu podobne postępowanie i wówczas po trzech miesiącach dodatkowych testów pozwolono mu wrócić do ścigania. Teraz analizowano dane z okresu sierpień 2011 - czerwiec 2015.

 

Dwa lata temu nietypowe wyniki badań krwi wytłumaczono tym, że Henao pochodzi z wysokogórskiego regionu oraz często trenuje na dużych wysokościach.

 

Ponieważ nie zarzucono mu niczego niezgodnego z przepisami, grupa Sky nie musiała go zawieszać, ale to zrobiła.

 

- Takie mamy wewnętrzne procedury w przypadku tego typu postępowań. Mamy nadzieję i wierzymy w to, że po wyjaśnieniach eksperci wydziału antydopingowego rozwieją swoje wątpliwości. Liczymy, że sprawa zostanie wyjaśniona w ciągu kilku tygodni - napisano w oświadczeniu.

 

W ubiegłym roku Kolumbijczyk wygrał jeden z etapów Tour de Pologne. W 2012 roku zajął dziewiąte miejsce w Giro d'Italia.

 

Kolarzami grupy Sky są dwaj Polacy - mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski oraz Michał Gołaś.

mjr, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze