Na Węgrzech wydano książkę dla dzieci o Puskasu

Piłka nożna
Na Węgrzech wydano książkę dla dzieci o Puskasu
fot. PAP

Dzieciństwo słynnego piłkarza Ferenca Puskasa stało się tematem książki przygodowej dla dzieci, którą właśnie wydano na Węgrzech.

Autor książki „Braciszek Puskas – niewiarygodne przygody chuligana z przedmieścia” Kristof Kemeny powiedział na środowej konferencji prasowej, że widział za granicą wiele książek o dziecięcych przygodach największych gwiazd piłki nożnej. „Doszedłem do wniosku, że nadszedł czas, by powstała książka przygodowa także o Puskasu” – podkreślił.

 

W książce opisano młodzieńcze przygody bohatera, a ich wiarygodności dodaje to, że młodsza siostra Puskasa, 87-letnia obecnie Eva Puskas zdradziła nieznane dotąd szczegóły dotyczące dzieciństwa brata.

 

„W zasadzie był posłusznym, choć żywym dzieckiem, ale dla piłki potrafił omijać zasady. Cieszę się, że o jego dzieciństwie opowiada taka książka przygodowa, bo to pouczająca historia. Polecam ją osobom w każdym wieku” – powiedziała Eva Puskas.

 

Ferenc Puskas od dzieciństwa przyjaźnił się z kolegą z drużyny, Jozsefem Bozsikiem, którego syn Peter także opowiedział autorowi książki zasłyszane historie o słynnym piłkarzu. Autorem ilustracji jest Tamas Mayer, który miał trudne zadanie, bo zachowały się jedynie dwie fotografie Puskasa z okresu dzieciństwa – w wieku 4 i 14 lat.

 

Ferenc Puskas urodził się 2 kwietnia 1927 roku. W lidze węgierskiej zadebiutował w wieku 15 lat, a pierwszy mecz w reprezentacji rozegrał trzy lata później. Był kluczowym piłkarzem "złotej drużyny" węgierskiej, która w ciągu sześciu lat przegrała tylko jeden mecz - finał mistrzostw świata w 1954 roku. Ze swym zespołem zdobył złoty medal olimpijski (1952). Rozegrał 84 spotkania i zdobył 83 bramki.

 

Odnosił sukcesy również w piłce klubowej. Po zdławieniu powstania węgierskiego 1956 r. pozostał na Zachodzie, gdzie w barwach Realu Madryt trzykrotnie wywalczył Puchar Europy. We wszystkich rozgrywkach ligowych i międzynarodowych strzelił ponad 600 goli.

Z powrotem osiadł w kraju w 1991 r. Zmarł po długiej chorobie 17 listopada 2006 roku w wieku 79 lat.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze