Czy Polacy wywalczą awans do elity?

Inne
Czy Polacy wywalczą awans do elity?
fot. PAP

W sobotę w Katowicach rozpoczną się mistrzostwa świata Dywizji 1A w hokeju na lodzie. Polska kolejno zagra z Włochami, Koreą Południową, Słowenią, Austrią i Japonią. Awans do elity wywalczy jedna lub dwie drużyny. Najsłabsza spadnie do Dywizji 1B.

W ubiegłym roku Polska również była gospodarzem mistrzostw. W turnieju w Krakowie promocję do elity uzyskały reprezentacje Kazachstanu i Węgier. Biało-czerwoni mecz decydujący o awansie przegrali z Madziarami 1:2.

 

W ostatnich tygodniach podopieczni trenera Jacka Płachty rozegrali cztery sparingi. Na wyjeździe z Wielką Brytanią najpierw wygrali 4:3, a następnie przegrali 2:3. Później w Katowicach pokonali Litwę 8:2 i Koreę Południową 3:0.

 

Trudno wskazać jednego faworyta. Austria i Słowenia to spadkowicze, co czyni ich teoretycznie najsilniejszymi. W ubiegłym roku mecze między Polską, Włochami, a Japonią były wyrównane.

 

Dodatkowo sytuację komplikuje procedura awansu. W normalnej sytuacji promocję uzyskiwały dwie najlepsze drużyny, ale teraz ten, kto zajmie drugie miejsce będzie musiał czekać na rozstrzygnięcie w elicie.

 

Wszystko zależy do tego, jak spiszą się reprezentacje Francji i Niemiec. Kraje te są współgospodarzami mistrzostw świata elity w 2017 roku i dlatego nie mogą zostać zdegradowane. W majowym czempionacie obie wystąpią w grupie B. Jeśli uplasują się na dwóch ostatnich pozycjach, wtedy do Dywizji 1B spadnie tylko najsłabsza drużyna z grupy A i w tej sytuacji awansuje tylko zwycięzca katowickiego turnieju.

 

Plan minimum zakłada, że biało-czerwoni się utrzymają. Wywalczenie awansu przed własną publicznością jest jednak możliwe. W elicie ostatni raz grali w 2002 roku.

 

"Zagramy agresywnie, z zaangażowaniem. Każdy ma marzenia, my swoje chcemy tu zrealizować" - podkreślił Płachta.

 

Program MŚ Dywizji 1A:
  
  sobota, 23 kwietnia
  Japonia - Słowenia   (godz. 13.00)
  Polska - Włochy    (16.30)
  Korea Płd. - Austria  (20.00)
  
  niedziela, 24 kwietnia
  Słowenia - Włochy   (13.00)
  Polska - Korea Płd.  (16.30)
  Austria - Japonia   (20.00)
  
  poniedziałek, 25 kwietnia
  dzień przerwy
  
  wtorek, 26 kwietnia
  Korea Płd. - Japonia  (13.00)
  Austria - Włochy    (16.30)
  Polska - Słowenia   (20.00)
  
  środa, 27 kwietnia
  Japonia - Włochy    (13.00)
  Słowenia - Korea Płd. (16.30)
  Polska - Austria    (20.00)
  
  czwartek, 28 kwietnia
  dzień przerwy
  
  piątek, 29 kwietnia
  Włochy - Korea Płd.  (13.00)
  Austria - Słowenia   (16.30)
  Polska - Japonia    (20.00)
mjr, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze