Stefańska i Floras odnieśli w eliminacjach po dwa zwycięstwa, ale ze względu na większą liczbę zgłoszonych pingpongistów i odległy numer grupy (37), polski zawodnik musiał rozegrać jeszcze pojedynek barażowy. Pokonał w nim Czecha Tomasa Treglera 4:2 (6:11, 11:6, 11:9, 8:11, 11:8, 11:5).

 

Wśród kobiet drugie miejsca w swoich grupach zajęły Sandra Wabik, Roksana Załomska, Klaudia Kusińska, Natalia Bajor i Joanna Kiedrowska. Zachowały one szansę występu w zawodach głównych, bowiem awans uzyskały triumfatorki 26 grup, zaś dolosowanych zostanie sześć "szczęśliwych przegranych" (lucky loser).

 

Wieczorem okazało się, że szczęście dopisało 25-letniej Załomskiej z KGHM-ZANAM DWSPiT Polkowice.

 

W rywalizacji mężczyzn zwycięzcy grup 1-24 bezpośrednio kwalifikowali się do turnieju na Torwarze (w środę powiodło się młodzieżowemu mistrzowi Polski Markowi Badowskiemu), zaś z 25-40 musieli, tak jak Floras, grać rundę KO, czyli według zasady przegrywający odpada.

 

O pechu może mówić powołany z rezerwy Daniel Bąk. Zawodnik pierwszoligowej Warty Kostrzyn nad Odrą po pierwszym dniu rywalizacji miał na koncie zwycięstwo nad utytułowanym 45-letnim Czechem Petrem Korbelem 4:2 i porażkę z 39-letnim Słowakiem niemieckiego pochodzenia Thomasem Keinathem 3:4.

Gdyby dziś Korbel wygrał 4:2 lub 4:3, to ja bym awansował do fazy KO, ale niestety, Czech zwyciężył 4:1. Zabrakło mi seta - powiedział Bąk.

Włosy Korbela przyprószyła siwizna, przy stole niewiele biega, ma jakieś problemy z nogą, ale wciąż gra na przyzwoitym poziomie. Do turnieju głównego przebił się po triumfie nad Rosjaninem Fiodorem Kuzminem 4:1.

 

Na podstawie rozstawienia na Torwarze powalczą Katarzyna Grzybowska, Natalia Partyka, Daniel Górak i Wang Zeng Yi. Dla nich to również wewnętrzna rywalizacja o miejsce w singlu w igrzyskach w Rio.

 

Losowanie nie oszczędziło Badowskiego, który trafił na dwukrotnego mistrza Europy, zajmującego piąte miejsce w rankingu światowym Niemca Dimitrja Ovtcharova. Na liście międzynarodowej federacji przed nim są tylko Chińczycy. Z kolei Załomska zagra z siódmą rakietą świata Singapurką Feng Tianwei. Dla porównania, Badowski jest 401., a Załomskiej w ogóle nie ma w rankingu.

 

Występujący w PKS Kolping Frac Jarosław Robert Floras wylosował Jiang Tianyia (Hongkong), z którym kiedyś grał w Dartomie Bogorii Grodzisk Mazowiecki.

 

Wyniki losowania gry pojedynczej - 1/32 finału:
  
  Katarzyna Grzybowska (Polska) - Olga Baranowa (Rosja)
  Natalia Partyka (Polska) - Mizuki Morizono (Japonia)
  Kinga Stefańska (Polska) - Shao Jieni (Portugalia)
  Roksana Załomska (Polska) - Feng Tianwei (Singapur)
  
  Wang Zeng Yi (Polska) - Lubomir Jancarik (Czechy)
  Daniel Górak (Polska) - Can Akkuzu (Francja)
  Marek Badowski (Polska) - Dimitrij Ovtcharov (Niemcy)
  Robert Floras (Polska) - Jiang Tianyi (Hongkong)