ZAKSA zlała Resovię! Pogrom w pierwszym meczu finału PlusLigi

W pierwszym spotkaniu o złoty medal mistrzostw Polski siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonali Asseco Resovię Rzeszów 3:0. Najlepszy zespół fazy zasadniczej PlusLigi zdecydowanie i zaskakująco łatwo rozgromił obrońców mistrzowskiego tytułu. Finałowa rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw.

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zdominowali fazę zasadniczą PlusLigi. Podopieczni trenera Ferdinando De Giorgi awans do finału zapewnili sobie na kilka kolejek przed końcem, a drugą w tabeli Resovię wyprzedzili ostatecznie o jedenaście punktów (bilans 23 zwycięstwa - 3 porażki). W fazie zasadniczej kędzierzynianie dwukrotnie ograli finałowych rywali - 3:1 w Hali Podpromie (6. kolejka, 25 listopada - MVP: Benjamin Toniutti) i 3:1 na własnym parkiecie (19. kolejka, 24 lutego - MVP: Kevin Tillie).

Resovia załapała się do finału rzutem na taśmę, a udział w meczach o złoto zawdzięcza ambitniej postawie siatkarzy BBTS Bielsko-Biała, którzy urwali PGE Skrze Bełchatów seta w spotkaniu ostatniej kolejki. Podopieczni Andrzeja Kowala do spotkań decydujących o tytule mistrza Polski przystąpili po klęsce w Final Four Ligi Mistrzów. Resovia w roli gospodarza nie potrafiła pokonać ani faworyzowanego Zenita Kazań (1:3), ani Cucine Lube Civitanova (2:3) i nie zmieściła się na podium tych prestiżowych rozgrywek.

Na początku premierowej partii pierwszego finałowego starcia PlusLigi siatkarze Resovii wypracowali sobie przewagę, na pierwszą przerwę schodzili z trzema punktami zaliczki po skutecznym ataku Bartosza Kurka. Gospodarze wrócili do gry w środkowej części seta, odrobili straty (14:14), a rywale wyciągnęli pomocną dłoń popełniając w całym secie aż 14 błędów własnych. W efekcie, w końcówce seta ZAKSA całkowicie przejęła inicjatywę na parkiecie, a partię efektownie - asem serwisowym - zakończył Jurij Gladyr.

W drugiej odsłonie gospodarze przeważali od samego początku, Andrzej Kowal poprosił o czas już przy stanie 5:2. Kluczowy moment seta nastąpił przy stanie 14:10. W polu zagrywki pojawił się Dawid Konarski, który popisał się trzema asami serwisowymi, a w czwartej akcji zdobył punkt po skutecznym ataku. Mistrzowie Polski przerwali serię siedmiu wygranych akcji rywali dopiero przy stanie 20:11, było już jednak zbyt późno, by nawiązać walkę w tej partii. W końcówce Dawid Konarski kontynuował swój popis: skutecznym blokiem na Bartoszu Kurku dał ZAKSIE piłkę setową (24:14), a po chwili dołożył punkt atakiem, kończąc seta. W  trzeciej partii kędzierzynianie dopełnili formalności, właściwie już na drugiej przerwie (16:8) stało się jasne, że mistrzowie Polski nie zdołają nawiązać walki również w tym secie... MVP: Sam Deroo.

Pierwszy mecz finału:

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:20, 25:14, 25:18)

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Patryk Czarnowski, Kevin Tillie, Dawid Konarski, Jurij Gladyr, Sam Deroo, Paweł Zatorski (libero) – Grzegorz Bociek, Krzysztof Rejno.

Asseco Resovia: Fabian Drzyzga, Dmytro Paszycki, Olieg Achrem, Bartosz Kurek, Russell Holmes, Thomas Jaeschke, Krzysztof Ignaczak (libero) – Lukas Tichacek, Nikołaj Penczew, Damian Wojtaszek (libero).

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 1-0 (3:0) dla ZAKSY. W piątek o godzinie 20.30 odbędzie się drugi mecz.

Polecamy mecze PlusLigi na kanałach Polsat Sport, Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i obejrzyj na żywo TUTAJ!

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów znajdziesz TUTAJ!

17:08

17:12

ZAKSA szykuje kolejne wzmocnienia:

Wielki transfer Mateusza Bieńka? Jest wstępna umowa!

17:42

17:48

18:42

Resovia broni tytułu, a Kędzierzyn-Koźle czeka na mistrzostwo od 2003 roku...

19:29

Pies Bolek ze schroniska wytypował siatkarskiego mistrza Polski:

Bolek już wie! Pies wytypował siatkarskiego mistrza Polski (WIDEO)

20:13

20:14

Za nami pierwsze spotkanie o brązowy medal. PGE Skra Bełchatów pewnie ograła Lotos Trefl Gdańsk.

PlusLiga: Pierwszy mecz o brąz dla Skry!

20:29

Mecz finałowy w Polsacie Sport komentują: Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga.

20:41

Spotkanie prowadzi duet arbitrów: Wojciech Maroszek - Andrzej  Kuchna.

20:41

20:42

Łukasz Wiśniewski poza wyjściową szóstką ZAKSY.

20:44

Goście rozpoczęli w składzie: Fabian Drzyzga, Bartosz Kurek, Olieg Achrem, Thomas Jaeschke, Dmytro Paszycki, Russell Holmes, Krzysztof Ignaczak (libero).

20:44

ZAKSA - Resovia 0:0, 1:1 Rozpoczynamy pierwszy mecz finałowy PlusLigi!

20:46

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 3:5 Russell Holmes popisał się asem serwisowym, co pokazała pierwsza w tym meczu weryfikacja.

20:46

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 4:5 Dmytro Paszycki dotknął siatki.

20:47

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 4:7 Trener ZAKSY prosi o czas.

20:49

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 5:8 Bartosz Kurek skutecznym atakiem z lewego skrzydła zaprosił obie drużyny na pierwszą przerwę techniczną.

20:52

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 8:10 Bartosz Kurek przestrzelił zagrywkę.

20:53

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 8:11 Zablokowany Jurij Gladyr.

20:53

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 9:11 Skutecznie Dawid Konarski.

20:54

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 10:13 Bartosz Kurek znów skutecznie.

20:55

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 11:13 Dawid Konarski odpowiada skutecznym atakiem.

20:55

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 12:13 Jurij Gladyr - as serwisowy (113 km/h).

20:57

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 14:14 Bartosz Kurek zatrzymany blokiem! ZAKSA odrabia straty!

20:57

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 15:14 Thomas Jaeschke popełnia błąd w ataku...

20:58

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 16:14 Kapitalny fragment gry ZAKSY i dwa oczka przewagi na drugiej przerwie.

20:59

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 16:15 Skutecznie Bartosz Kurek.

20:59

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 17:15 Dmytro Paszycki psuje zagrywkę.

21:00

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 18:15 Patryk Czarnowski z przechodzącej piłki. Andrzej Kowal bierze czas.

21:01

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 19:16 Punktuje Kevin Tillie.

21:03

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 20:17 Zepsute zagrywki po obu stronach.

21:04

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 21:17 Fabian Drzyzga dotknął siatki. Drugi czas na prośbę Andrzeja Kowala.

21:05

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 22:17 Siatki dotknął tym razem Thomas Jaeschke.

21:06

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 23:18 Skutecznie Kevin Tillie.

21:07

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 23:19 Thomas Jaeschke atakuje po bloku rywali.

21:07

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 23:20 Zablokowany Dawid Konarski.

21:08

ZAKSA - RESOVIA 0:0, 24:20 Sam Deroo wywalczył piłkę setową dla ZAKSY.

21:17

ZAKSA - RESOVIA 1:0 (25:20) Jurij Gladyr asem serwisowym kończy pierwszą partię!

21:13

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 1:1 Łukasz Wiśniewski nie wystąpi w dzisiejszym spotkaniu z powodu kontuzji łydki - poinformowali komentatorzy Polsatu Sport.

21:16

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 4:2 Autowy atak Bartosza Kurka.

21:16

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 5:2 O czas prosi Andrzej Kowal.

21:18

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 6:4 Thomas Jaeschke atakuje w antenkę.

21:19

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 7:5 Russell Holmes serwuje w aut.

21:19

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 7:6 Thomas Jaeschke obija blok rywali.

21:20

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 8:6 Skutecznie Jurij Gladyr. Dwa punkty różnicy na pierwszej przerwie.

21:23

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 10:8 Bartosz Kurek dotknął siatki, co pokazała weryfikacja wideo.

21:24

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 11:8 Skutecznie Kevin Tillie.

21:25

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 13:9 Kevin Tillie punktuje mimo podwójnego bloku rywali.

21:26

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 13:10 Zablokowany Dawid Konarski.

21:27

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 15:10 Dawid Konarski - as serwisowy (105 km/h). Zmiana na pozycji libero w ekipie z Rzeszowa, na plac gry wszedł Damian Wojtaszek.

21:28

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 16:10 Dawid Konarski - as serwisowy! Sześć oczek zaliczki gospodarzy na drugiej przerwie.

21:30

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 17:10 Dawid Konarski - trzeci z rzędu as serwisowy!

21:30

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 18:10 Dawid Konarski tym razem skutecznie w ataku...

21:32

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 19:10 Punktuje Kevin Tillie... Zmiana na pozycji rozgrywającego w Resovii...

21:32

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 20:11 Wreszcie punkt dla Resovii.

21:33

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 21:11 Dziesięć punktów przewagi gospodarzy.

21:34

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 22:12 Kolejna zepsuta zagrywka rzeszowian.

21:35

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 23:13 Skutecznie Kevin Tillie

21:36

ZAKSA - RESOVIA 1:0, 24:14 Bartosz Kurek zablokowany. Piłka setowa dla ZAKSY!

21:37

ZAKSA - RESOVIA 2:0 (25:20, 25:14) Dawid Konarski kończy seta skutecznym atakiem!

21:42

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 1:1 Rozpoczynamy trzecią odsłonę. Czy Resovia zdoła jeszcze nawiązać walkę w dzisiejszym spotkaniu?

21:42

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 4:2 Olieg Achrem zatrzymany na lewym ataku.

21:44

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 6:3 Dawid Konarski - kolejny w tym meczu as serwisowy!

21:45

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 7:5 Olieg Achrem skutecznie.

21:46

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 8:5 Trzy punkty przewagi gospodarzy na pierwszej przerwie technicznej.

21:47

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 9:5 Podwójne odbicie Fabiana Drzyzgi.

21:48

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 10:6 Patryk Czarnowski atakuje ze środka.

21:50

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 11:8 Russell Holmes kończy kontrę Resovii.

21:51

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 13:8 Czas dla Andrzeja Kowala.

21:51

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 14:8 Autowy atak rzeszowian...

21:53

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 16:8 Punktuje Kevin Tillie. Dominacja ZAKSY w tej części seta...

21:55

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 17:8 Kolejny skuteczny atak Kevina Tillie...

21:56

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 18:9 Sam Deroo skutecznie.

21:57

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 19:9 Kevin Tillie... Dziesięć punktów różnicy... "Rzeź niewiniątek" - mówią komentatorzy Polsatu Sport.

22:00

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 21:13 Bartosz Kurek przedarł się przez blok rywali.

22:01

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 22:15

Popis Konarskiego! Trzy asy, cztery punkty

22:02

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 23:15 Dawid Konarski znów skutecznie.

22:03

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 24:16 Piłka meczowa dla ZAKSY!

22:04

ZAKSA - RESOVIA 2:0, 24:18 Ferdinando De Giorgi prosi jeszcze o czas.

22:05

ZAKSA - RESOVIA 3:0 (25:20, 25:14, 25:18) Aleksander Śliwka przestrzelił zagrywkę. Koniec meczu!