PGNiG Superliga: Mistrzynie Polski zrobiły pierwszy krok do finału

Piłka ręczna

W pierwszym meczu półfinałowym fazy play-off PGNiG Superligi piłkarki ręczne MKS Selgros Lublin wygrały ze Startem Elbląg 26:25. Obrończynie mistrzowskiego tytułu zrobiły pierwszy krok w kierunku obrony tytułu, odnosząc zwycięstwo po niezwykle wyrównanym i emocjonującym boju, którego losy ważyły się do ostatnich sekund. Półfinałowa rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw.

Na początku spotkania przewagę uzyskały szczypiornistki z Elbląga (1:4), ale gospodynie szybko odrobiły straty i rozpoczął się okres wyrównanej walki obu ekip (7:7). W końcówce pierwszej połowy przewagę wywalczyły gospodynie (11:8, 15:11), a wynik tej części gry na 17:13 ustaliła Marta Gęga, która trafił do bramki rywalek niemal równo z końcową syreną.

Na początku drugiej połowy przyjezdne ruszyły do odrabiania strat. Złapały kontakt z rywalkami w 40. minucie, gdy bramkę zdobyła Sylwia Lisewska (18:17), gospodynie szybko odpowiedziały dwoma trafieniami, ale ekipa z Elbląga znów złapała kontakt w 44. minucie, po rzucie Joanny Wagi, wreszcie w 47. minucie udało się przyjezdnym wyrównać (20:20). Ostatnie dziesięć minut to niezwykle zacięta i emocjonująca walka obu ekip o zwycięstwo. W 52. minucie Sylwia Lisewska dała prowadzenie przyjezdnym, ale gospodynie wykorzystały grę w przewadze i znów prowadziły (24:23). Znakomita gra Joanny Drabik w końcówce i dwa trafienia Marty Gęgi z rzutów karnych przesądziły o zwycięstwie lublinianek, choć zawodniczki Startu w ostatnich sekundach zmarnowały szansę na doprowadzenie do dogrywki.

Mistrzynie Polski wygrały pierwsze spotkanie toczącej się do trzech zwycięstw półfinałowej rywalizacji. Druga konfrontacja już w niedzielę 24 kwietnia, również w Lublinie (17.30; transmisja - Polsat Sport).

Pierwszy mecz półfinałowy PGNiG Superligi kobiet:

MKS Selgros Lublin - Start Elbląg 26:25 (17:13)

Bramki zdobyły: dla MKS Selgros - Marta Gęga 7, Jessica Quintinu 4, Agnieszka Kocela 4, Joanna Drabik 4, Kristina Repelewska 2, Alesia Mihdaliova 2, Kamila Skrzyniarz 1 Edyta Charzyńska 1 i Joanna Szarawaga 1; dla Startu - Sylwia Lisewska 9, Joanna Waga 4, Magdalena Balsam 3, Aleksandra Jędrzejczyk 3, Aleksandra Dankowska 2, Paulina Muchocka 1, Sylwia Matuszczyk 1, Aleksandra Kwiecińska 1, Ewa Andrzejewska 1.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 1-0 (26:25) dla Selgrosu. Drugi mecz w niedzielę 24 kwietnia w Lublinie.

***

W drugiej półfinałowej parze Pogoń Baltica Szczecin wygrała z Vistalem Gdynia 23:20. Przed tygodniem obie ekipy zmierzyły się ze sobą w Lubinie w finale Pucharu Polski i w tamtym meczu triumfowały gdynianki. W pierwszym meczu 1/2 fazy play-off Pogoń Baltica ograła rywalki, ale straciła swoją skrzydłową Joannę Gadzinę, która w jednej z akcji zerwała ścięgno Achillesa.

Pogoń Baltica Szczecin - Vistal Gdynia 23:20 (12:11)

Bramki: dla Pogoni - Aleksandra Zimny 5, Moniky Bancilon 4, Małgorzata Stasiak 4, Daria Zawistowska 3, Katarzyna Sabała 2, Patrycja Królikowska 1, Monika Koprowska 1, Karolina Kochaniak 1, Hanna Jaszczuk 1, Joanna Gadzina 1; dla Vistalu - Monika Kobylińska 11, Patrycja Mateli 3, Emilia Galińska 3, Katarzyna Janiszewska 2, Aleksandra Dorsz 1.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 1-0 (23:20) dla Pogoni.