Polskie judoczki drużynowymi mistrzyniami Europy. Polacy na podium

Sporty walki
Polskie judoczki drużynowymi mistrzyniami Europy. Polacy na podium
fot. PAP

Polskie judoczki wygrały z Rosjankami 3:2 w finale turnieju drużynowego mistrzostw Europy w Kazaniu. Rok temu biało-czerwone wywalczyły srebro mistrzostw świata w Astanie. Polscy judocy zgarnęli brązowy medal.

Decydujący punkt w niedzielnym meczu o złoto ME zdobyła Katarzyna Furmanek (+70 kg). W finale punktowały też Arleta Podolak (57 kg) i Katarzyna Kłys (70 kg). Wcześniej Polki pokonały Węgierki 3:2 i Niemki po 3:2.

 

Męski zespół Polski wywalczył brąz w DME w Kazaniu, po zwycięstwie w ostatnim spotkaniu nad Czechami 3:2. Z kolei w sobotę na trzeciej pozycji w turnieju indywidualnym uplasował się Piotr Kuczera (90 kg).

 

***

 

Polscy judocy pokonali Czechów 3:2 w meczu o brązowy medal turnieju drużynowego mistrzostw Europy. Punkty zdobyli: Paweł Zagrodnik (66 kg), Damian Szwarnowiecki (73 kg, walkowerem) i Patryk Ciechomski (91 kg).

Polacy zajęli 3. miejsce, a Czesi - 5.

 

W 1/8 finału z Ukraińcami i w ćwierćfinale z Azerami o zwycięstwie przesądziły zwycięstwa walczącego jako ostatni Macieja Sarnackiego (+90 kg). Z Ukrainą biało-czerwoni przegrywali już 0:2 i byli blisko odpadnięcia z turnieju.

 

W spotkaniu o brąz punkty wywalczyli: Paweł Zagrodnik (66 kg), Damian Szwarnowiecki (73 kg, walkowerem) i Patryk Ciechomski (91 kg).

 

Biało-czerwoni zakończyli ME w Kazaniu z trzema krążkami; w sobotę indywidualnie brąz wywalczył Piotr Kuczera (90 kg).

 

Pierwsze dwa dni były fatalne, bowiem nikt nie przebił się do strefy punktowanej (1-7), a na koncie podopiecznych trenerów Anety Szczepańskiej i Piotra Sadowskiego były zaledwie cztery wygrane walki. W niektórych przypadkach (np. Agata Perenc 52 kg) były pretensje do sędziów, ale też sporo walk Polacy przegrali minimalnie karami.

 

Nie powiodło się liderom kadry, na czele z Kłys i Szwarnowieckim oraz Sarnackim, ale złą serię przełamał najmłodszy, 21-letni Kuczera. Judoka Polonii Rybnik, trenowany przez Artura Kejzę, jest mało znany w seniorskim judo, bowiem dopiero w tym sezonie zaczął występy w "dorosłej" reprezentacji i ma za sobą dwa turnieje rangi Pucharu Świata; w Oberwart był drugi. Nie było go ani na Grand Prix, ani na Grand Slam.

 

Kuczera walczył fantastycznie, pokonał m.in. legendarnego Greka Iliasa Iliadisa (mistrz olimpijski z Aten, trzykrotny mistrz świata) i sięgnął po medal.

 

"Pierwszy raz w historii polskiego judo wszyscy uczestnicy wracają z mistrzostw Europy z medalami" - powiedział prezes związku Sławomir Kownacki.

 

W Kazaniu na podium stanęli: Perenc, Karolina Pieńkowska, Anna Borowska, Podolak, Agata Ozdoba, Karolina Tałach, Kłys, Daria Pogorzelec, Furmanek, Anna Załęczna oraz Zagrodnik, Aleksander Beta, Szwarnowiecki, Łukasz Błach, Jakub Kubieniec, Ciechomski, Kuczera, Jakub Wójcik, Sarnacki i Kamil Grabowski.

 

Za rok ME odbędą się w Warszawie.

Medaliści turnieju drużynowego ME:
  
  kobiety:
  1. Polska
  2. Rosja
  3. Francja i Niemcy
  
  mężczyźni:
  1. Gruzja
  2. Rosja
  3. Polska i Azerbejdża
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze