Bełchatowskie tsunami zalało Gdańsk! PGE Skra na podium PlusLigi

W trzecim starciu o brązowy medla PlusLigi siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk przegrali z PGE Skrą Bełchatów 0:3. Podopieczni Philippe Blaina zdecydowanie, bez straty seta wygrali również dwa pierwsze mecze i w trzecim spotkaniu rozegranym w Ergo Arenie przypieczętowali sukces.

"Przyjechaliśmy tutaj, aby zakończyć rywalizację i chcemy to zrobić jak najszybciej. Wierzymy, że może to się stać już w we wtorek. Bardzo chcielibyśmy zagrać tak, jak w Bełchatowie i zakończyć nasz pojedynek już w Gdańsku" – mówił przed spotkaniem z Lotosem Treflem libero PGE Skry Kacper Piechocki. Siatkarze z Bełchatowa, którzy pechowo - w ostatniej kolejce spotkań - pożegnali się z marzeniami o grze w wielkim finale, w pełni wykorzystali atut własnego parkietu i zdecydowanie wygrali dwa pierwsze mecze o brązowy medal.

W pierwszym spotkaniu jedynie w premierowej odsłonie podopieczni Andrei Anastasiego postawili rywalom wysoko poprzeczkę, w kolejnych na parkiecie dominowali gospodarze, którzy wygrali 3:0 (26:24, 25:15, 25:21). W meczu numer dwa różnica była jeszcze wyraźniejsza. Bełchatowianie wręcz rozgromili rywali 3:0 (25:13, 25:10, 25:21), dominowali w każdym elemencie, a szczególnie widoczna była przewaga w polu serwisowym (punkty zdobyte bezpośrednio z zagrywki: 13-1!). W efekcie, siatkarze PGE Skry do zdobycia brązowego medalu PlusLigi i wywalczenia szansy gry w Lidze Mistrzów potrzebowali już tylko jednego zwycięstwa.

Spotkanie w Ergo Arenie rozpoczęło się od dominacji ekipy z Bełchatowa. Po asie serwisowym Mariusza Wlazłego gospodarze przegrywali już 1:6, na pierwszej przerwie 3:8. W dalszej części tej odsłony gospodarze nie byli w stanie nawiązać walki z rywalami, mieli ogromne problemy z przyjęciem, dokładali rywalom punkty popełniając błędy własne. Bełchatowianie powiększali przewagę (7:16, 9:19) i w końcówce kontrolowali sytuację na parkiecie. Nicolas Uriarte asem serwisowym dał Skrze piłkę setową, a skuteczny blok bełchatowian w kolejnej akcji zakończył tę wyjątkowo jednostronną partię.

Drugi set miał bardziej wyrównany przebieg, ale tylko na początku, gdy wynik oscylował wokół remisu (7:8). W środkowej części seta ekipa z Bełchatowa znów odskoczyła rywalom (13:16). Z akcji na akcję gra bełchatowian rozkręcała się, i można było odnieść wrażenie, że podopieczni Philippe Blaina bawią się z rywalami, prezentując efektowną siatkówkę. Wynik tej partii na 19:25 ustalił skutecznym atakiem Facundo Conte. W trzeciej odsłonie bełchatowianie dopełnili formalności. na pierwszej przerwie gospodarze przegrywali 2:8 po asie serwisowym Nicolasa Marechala, później dwa asy dołożył również Facundo Conte (6:13). Końcówka znów bez wielkich emocji: Karol Kłos wywalczył dla swej drużyny piłkę meczową i zakończył rywalizację o podium PlusLigi atakiem z przechodzącej piłki (17:25). "Bełchatowskie tsunami zalało Gdańsk" - podsumował to spotkanie komentator Polsatu Sport Jerzy Mielewski.

Siatkarze PGE Skry po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym podium ekstraklasy. Obok brązowych medali PlusLigi wywalczyli również szansę gry w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. MVP: Nicolas Uriarte

Trzeci mecz rywalizacji o brązowy medal PlusLigi:

PGE Skra Bełchatów - Lotos Trefl 3:0 (25:11, 25:19, 25:17)

Lotos Trefl: Marco Falaschi, Wojciech Grzyb, Mateusz Mika, Artur Ratajczak, Damian Schulz, Sebastian Schwarz - Piotr Gacek (libero) - Miłosz Hebda, Przemysław Stępień, Murphy Troy

PGE Skra: Facundo Conte, Karol Kłos, Srecko Lisinac, Nicolas Marechal, Nicolas Uriarte, Mariusz Wlazły - Kacper Piechocki (libero).

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw) 3-0 (3:0, 3:0, 3:0) dla PGE Skry Bełchatów.

17:49

Spotkanie o III miejsce PlusLigi pomiędzy Lotosem Treflem Gdańsk i PGE Skrą Bełchatów na antenie Polsatu Sport komentują: Jerzy Mielewski i Łukasz Kadziewicz.

18:05

Oglądamy prezentację obu ekip.

18:07

18:07

18:08

LOTOS - SKRA 0:0, 0:1 Rozpoczynamy trzeci mecz o brązowy medal PlusLigi!

18:09

LOTOS - SKRA 0:0, 1:3 Srećko Lisinac ze środka.

18:11

LOTOS - SKRA 0:0, 1:5 Mariusz Wlazły obija blok rywali. Dobry początek meczu w wykonaniu bełchatowian. Andrea Anastasi dyskutuje z arbitrami.

18:12

LOTOS - SKRA 0:0, 1:6 Mariusz Wlazły - as serwisowy. Szkoleniowiec Trefla bierze czas.

18:16

LOTOS - SKRA 0:0, 3:8 Srećko Lisinac daje Skrze pięć oczek zaliczki na pierwszej przerwie.

18:16

LOTOS - SKRA 0:0, 4:9 Mateusz Mika zagrał w siatkę.

18:17

LOTOS - SKRA 0:0, 4:10 Facundo Conte zaatakował "hakiem" - efektownie i skutecznie.

18:18

LOTOS - SKRA 0:0, 4:11 Andrea Anastasi bierze drugi czas.

18:19

LOTOS - SKRA 0:0, 5:12 Mariusz Wlazły punktuje z prawego skrzydła.

18:20

LOTOS - SKRA 0:0, 6:13 Skutecznie Facundo Conte

18:22

LOTOS - SKRA 0:0, 7:16 Skutecznie Facundo Conte. Dominacja Skry i zdecydowana przewaga na drugiej przerwie.

18:23

LOTOS - SKRA 0:0, 8:16 Damian Schulz atakuje z prawej strony.

18:24

LOTOS - SKRA 0:0, 8:18 Mateusz Mika bez bloku w aut. Dziesięć punktów różnicy...

18:25

LOTOS - SKRA 0:0, 9:19 Punktuje Srećko Lisinac.

18:26

LOTOS - SKRA 0:0, 10:19 Damian Schulz technicznym atakiem obija blok rywali.

18:26

LOTOS - SKRA 0:0, 10:21 Skra bawi się z rywalami w Ergo Arenie...

18:27

LOTOS - SKRA 0:0, 11:22 Artur Ratajczak przestrzelił zagrywkę.

18:30

LOTOS - SKRA 0:1 (11:25) Nicolas Uriarte asem serwisowym daje Skrze piłkę setową, a skuteczny blok bełchatowian w kolejnej akcji kończy tę wyjątkowo jednostronną partię.

18:30

18:33

LOTOS - SKRA 0:1, 1:2 Mariusz Wlazły ustrzelił zagrywką Mateusza Mikę.

18:34

LOTOS - SKRA 0:1, 2:3 Mariusz Wlazły przekroczył linię dziewiątego metra podczas zagrywki.

18:36

LOTOS - SKRA 0:1, 3:5 Efektowny atak Mariusza Wlazłego.

18:36

LOTOS - SKRA 0:1, 5:5 Nieporozumienie w ekipie Skry.

18:37

LOTOS - SKRA 0:1, 5:7 Zablokowany Mateusz Mika.

18:38

LOTOS - SKRA 0:1, 7:7 Facundo Conte zablokowany przez rywali.

18:39

LOTOS - SKRA 0:1, 7:8 Mariusz Wlazły obija blok rywali. Minimalna przewaga Skry na pierwszej przerwie technicznej.

18:41

LOTOS - SKRA 0:1, 8:9 Mariusz Wlazły znów skutecznie.

18:42

LOTOS - SKRA 0:1, 9:11 Techniczny atak Nicolasa Marechala.

18:44

18:45

LOTOS - SKRA 0:1, 11:14 Efektowny atak Facundo Conte.

18:46

LOTOS - SKRA 0:1, 13:14 Mariusz Wlazły zablokowany po raz pierwszy w tym spotkaniu.

18:47

LOTOS - SKRA 0:1, 13:16 Zablokowany Mateusz Mika. Trzy punkty tracą gospodarze na drugiej przerwie.

18:49

LOTOS - SKRA 0:1, 13:17 Trzy akcje z rzędu wygrywają siatkarze Skry. Andrea Anastasi prosi o czas.

Najciekawsze fragmeny pierwszego seta w załączonym materiale wideo:

Demolka PGE Skry w Gdańsku! Pierwszy set do jedenastu

18:51

LOTOS - SKRA 0:1, 14:19 Facundo Conte z drugiej linii.

18:52

LOTOS - SKRA 0:1, 15:20 Mateusz Mika serwuje w siatkę.

18:53

LOTOS - SKRA 0:1, 16:21 Zepsuta zagrywka Karola Kłosa

18:55

LOTOS - SKRA 0:1, 17:22 Nicolas Marechal skutecznie po prostej.

18:56

LOTOS - SKRA 0:1, 17:24 Piłka setowa dla Skry.

18:57

LOTOS - SKRA 0:1, 19:24 Facundo Conte zaatakował w antenkę.

18:58

LOTOS - SKRA 0:2 (11:25, 19:25) Facundo Conte kończy drugą odsłonę! Jednego seta brakuje bełchatowianom do brązowego medalu.

18:59

19:02

LOTOS - SKRA 0:2, 0:2 Pierwsze akcje trzeciego seta padają łupem siatkarzy Skry.

19:03

LOTOS - SKRA 0:2, 1:3 Sebastian Schwarz przerywa serię Skry.

19:04

LOTOS - SKRA 0:2, 2:5 Nicolas Marechal obija dłonie blokujących rywali na lewym skrzydle.

19:05

LOTOS - SKRA 0:2, 2:6 Czas dla Andrei Anastasiego.

19:06

LOTOS - SKRA 0:2, 2:7 Mariusz Wlazły kończy kontrę bełchatowian.

19:07

LOTOS - SKRA 0:2, 2:8 Nicolas Marechal - as serwisowy (115 km/h). Dominacja Skry przed pierwszą przerwą.

19:09

LOTOS - SKRA 0:2, 4:9

Mariusz Wlazły w roli przyjmującego? Zobaczcie akcję z drugiego seta:

Mariusz Wlazły w roli przyjmującego

19:11

LOTOS - SKRA 0:2, 6:11 Mariusz Wlazły zablokowany, ale w kolejnej akcji bełchatowianie blokują Artura Ratajczaka.

19:12

LOTOS - SKRA 0:2, 6:12 Facundo Conte - as serwisowy (119 km/h).

19:12

LOTOS - SKRA 0:2, 6:13 Facundo Conte - as serwisowy (120 km/h). Andrea Anastasi bierze czas.

19:13

LOTOS - SKRA 0:2, 7:13 Murphy Troy przedarł się przez blok rywali.

19:14

LOTOS - SKRA 0:2, 8:14 Skutecznie Mariusz Wlazły.

19:14

LOTOS - SKRA 0:2, 8:15 Karol Kłos - as serwisowy (68 km/h).

19:16

LOTOS - SKRA 0:2, 10:16 Zdecydowana przewaga Skry na drugiej przerwie.

19:18

LOTOS - SKRA 0:2, 11:18 Nicolas Marechal - as serwisowy (117 km/h).

19:19

LOTOS - SKRA 0:2, 13:19 Sebastian Schwarz - as serwisowy.

19:20

LOTOS - SKRA 0:2, 13:21 Skutecznie Nicolas Marechal.

19:21

LOTOS - SKRA 0:2, 14:22 Skra coraz bliżej medalu.

19:22

LOTOS - SKRA 0:2, 14:24 Karol Kłos daje Skrze piłkę meczową!

19:24

LOTOS - SKRA 0:2, 17:24 Bronią się jeszcze gdańszczanie.

19:25

LOTOS - SKRA 0:3 (11:25, 19:25, 17:25) Karol Kłos z przechodzącej piłki! Zdecydowane zwycięstwo Skry!