Orlen Liga: Chemik Police mistrzem Polski!

W trzecim spotkaniu finału Orlen Ligi siatkarki PGE Atomu Trefla Sopot przegrały we własnej hali z Chemikiem Police 0:3. Policzanki zwyciężyły w trzecim starciu tej rywalizacji i zapewniły sobie trzecie z rzędu mistrzostwo Polski.

Obrończynie tytułu pewnie wygrały dwa pierwsze, rozegrane w szczecińskiej Azoty Arenie, mecze - 3:1 (25:21, 25:13, 26:28, 25:9) oraz 3:0 (25:22, 26:24, 25:17).

"Stać nas na zwycięstwo w czwartkowym spotkaniu. Mamy na swoim koncie dwa bardzo ważne zwycięstwa w Azoty Arenie. Rywalizujemy jednak do trzech wygranych. Nikt nam tego ostatniego zwycięstwa nie da za darmo, dlatego wpadanie w przedwczesny huraoptymizm może być zgubne. Staram się wszystkim powtarzać, że na radość będzie jeszcze sporo czasu. Teraz trzeba postawić na koncentrację" -  mówił przed trzecim starciem opiekun ekipy z Polic Jakub Głuszak.

Sopocianki nie zamierzały składać broni. Ostatnie starcie z Chemikiem wygrały jednak niemal dokładnie przed rokiem - w pierwszym meczu zeszłorocznego finału ekstraklasy. Później było dziewięć porażek z rzędu - 1:3, 0:3, 2:3 (finał ligi), 0:3 (Superpuchar Polski), 1:3, 2:3 (faza zasadnicza ligi), 1:3 (finał Pucharu Polski) oraz 1:3, 0:3 (w tegorocznym finale Orlen Ligi). Kibice Atomówek zadawały więc sobie pytanie, czy w dziesiątej próbie sopocianki zdołają przełamać fatalną passę? Zdecydowanymi faworytkami tej konfrontacji były siatkarki Chemika.

Pierwszy set trzeciego finałowego starcia miał, mimo początkowej przewagi gospodyń (3:0), bardzo wyrównany przebieg. Obie ekipy walczyły punkt za punkt, a na obu przerwach technicznych minimalną przewagę miały zawodniczki z Polic (7:8, 15:16). Po drugiej przerwie siatkarki Chemika odskoczyły rywalkom (18:22). Atomówki zerwały się jeszcze do walki, po skutecznym ataku Katarzyny Zaroślińskiej odrobiły straty (23:23). Decydujące akcje wygrały jednak przyjezdne, as serwisowy  Katarzyny Gajgał-Anioł zakończył premierową odsłonę.

Druga odsłona rozpoczęła się od mocnego uderzenia gospodyń (0:3, 3:8). W środkowej części seta gospodynie były blisko odrobienia strat (12:13),  ale seria skutecznych akcji w wykonaniu Heleny Havelkovej znów pozwoliła przyjezdnym odskoczyć (13:18). Końcówka tej partii przebiegła bez większych emocji, gospodynie zdecydowanie uległy 18:25.

W trzecim secie gospodynie znów zanotowały udany początek (3:0, 8:6). Policzanki odrobiły straty w środkowej części seta, a po asie serwisowym Stefany Veljković wyszły na prowadzenie (11:12). Podopieczne Jakuba Głuszaka znów odskoczyły na kilka oczek (13:16, 16:22), mimo to Atomówki nawiązały jeszcze walkę: Magdalena Damaske popisała się asem serwisowym (20:22), a po błędzie Madelaynne Montano różnica wynosiła już tylko jeden punkt (22:23). W kolejnej akcji Kolumbijka wywalczyła piłkę setową, a spotkanie zakończył przestrzelony serwis Danicy Radenković. MVP: Joanna Wołosz.

Policzanki wygrały w całej serii 3-0 (3:1, 3:0, 3:0) i zdobyły trzecie z rzędu i piąte w historii mistrzostwo Polski.

PGE Atom Trefl Sopot - Chemik Police 0:3 (23:25, 18:25, 23:25)

PGE Atom Trefl: Maret Balkestein-Grothues, Brittnee Cooper, Zuzanna Efimienko, Klaudia Kaczorowska, Danica Radenkovic, Katarzyna Zaroślińska - Agata Durajczyk (libero) - Magdalena Damaske, Ivana Djerisilo, Anna Kaczmar, Klaudia Kulig, Justyna Łukasik, Anna Miros, Maja Tokarska

Chemik: Katarzyna Gajgał-Anioł, Helena Havelkova, Magelaynne Montano, Stefana Veljkovic, Anna Werblińska, Joanna Wołosz - Mariola Zenik (libero) - Aleksandra Jagieło, Paulina Maj-Erwardt, Isabel Pena.