TBL: Zwycięstwa faworytów

Nadszedł czas na koszykarskie święta! Cała Polska żyje emocjami fazy play-off Tauron Basket Ligi, a dziś kibice otrzymali kolejną ich porcję: Anwil Włocławek wygrał z King Wilkami Morskimi 78:54, a w Radomiu miejscowa Rosa pokonała Polfarmex Kutno 76:66.

Szalenie zacięta walka, dziesiątki kapitalnych, trzymających w napięciu spotkań, radość zwycięzców, łzy rozpaczy pokonanych. Miesiące ekscytującej rywalizacji wyłoniły wiodącą ósemkę Tauron Basket Ligi. Najlepsi rozpoczynają  walkę o mistrzostwo Polski, wśród nich  druga po fazie zasadniczej Rosa Radom i siódmy w tabeli Polfarmex Kutno. Ekipa z Radomia jest zdecydowanym faworytem ćwierćfinałowej rywalizacji, wygrała oba mecze fazy zasadniczej (79:71 w Radomiu oraz 64:62 w Kutnie), ale play-offy rządzą się swoimi prawami, a Kutnowscy Farmaceuci nie raz pokazali, że stać ich na niespodziankę.

Mecz w Radomiu miał wyrównany przebieg.  Rywale wysoko postawili poprzeczkę gospodarzom i niemal do końca walczyli o zwycięstwo. Wynik długo oscylował wokół remisu, a po pierwszej połowie Rosa prowadziła 32:30. Tuż po przerwie Bartłomiej Wołoszyn wyrównał, ale ekipa z Radomia szybko odskoczyła na kilka punktów (39:34), a trzecią kwartę kończyła z dziesięcioma oczkami zaliczki (61:51). Goście do końca dążyli do odrobienia strat. Na minutę przed końcem byli nawet bliscy powodzenia (69:64), ale skuteczna akcja C.J. Harrisa przesądziła sprawę.

Pierwszy mecz ćwierćfinałowy:

Rosa Radom - Polfarmex Kutno 76:66 (15:13, 17:17, 29:21, 15:15)

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 1-0 dla Rosy.

Punkty:

Rosa: Robert Witka 19, Calvin Dorsey Harris Jr. 17, Torey Thomas 15, Michał Sokołowski 8, Igor Zajcew 7, Daniel Szymkiewicz 7, Łukasz Bonarek 2, Kim Adams 1, Damian Jeszke 0.

Polfarmex: Joshua Parker 15, Jarosław Zyskowski 12, Marcin Malczyk 9, Bartłomiej Wołoszyn 6, Mateusz Bartosz 6, Michael Fraser 6, Krys Faber 4, Grzegorz Grochowski 4, Jacek Jarecki 2, Michał Gabiński 2.

***

W innym piątkowym meczu koszykarze Anwilu Włocławek ograli z King Wilki Morskie Szczecin 78:54. Choć mecz zaczął się od celnego rzutu za trzy w wykonaniu Russella Robinsona, gospodarze szybko wywalczyli sobie wyraźną przewagę i po pierwszej kwarcie prowadzili 20:11. W drugiej nadal powiększali przewagę, prowadzili już 39:21, ale w końcówce pierwszej połowy goście zanotowali serię 10-0 i zmniejszyli straty. Trzecia kwarta to dominacja gospodarzy, przyjezdni zdobyli w ciągu dziesięciu minut zaledwie trzy punkty - z gry trafił tylko Uros Nikolić (52:33)! Po tej kwarcie Anwil miał już blisko trzydzieści oczek zaliczki (61:34), tak więc ostatnie dziesięć minut niewiele mogło zmienić, szczególnie, że gospodarze rozpoczęli je od serii 11-0! Anwil wygrał ostatecznie 78:54 i w serii do trzech zwycięstw prowadzi 1:0.

Anwil Włocławek - King Wilki Morskie Szczecin 78:54 (20:11, 19:20, 22:3, 17:20)

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 1-0 dla Anwilu.

Punkty:

Anwil: Bartosz Diduszko 17, David Jelinek 13, Danilo Andjusic 13, Fiodor Dmitriew 8, Kamil Hanke 6, Kamil Łączyński 5, Robert Tomaszek 5, Kervin Bristol 4, Piotr Stelmach 3, Robert Skibniewski 2, Michał Chyliński 2, Adrian Warszawski 0.

King Wilki Morskie: Russell Robinson 12, Frank Gaines 8, C.J. Aiken 8, Uros Nikolic 6, Paweł Kikowski 5, Ovidijus Galdikas 4, Brandon Brown 3, Paweł Leończyk 3, Maciej Majcherek 3, Łukasz Majewski 2, Michał Nowakowski 0, Jakub Garbacz 0.