Solskjaer: Gudjohnsen powinien być filarem Islandii na Euro 2016

Piłka nożna
Solskjaer: Gudjohnsen powinien być filarem Islandii na Euro 2016
fot.PAP/PA

Menedżer i trener Molde FK Ole Gunnar Solskjaer ocenił, że jego zespół liczy się w rozgrywkach norweskiej ligi głównie dzięki Islandczykowi Eidurowi Gudjohnsenowi, którego sprowadził do klubu w lutym.

37-letni Gudjohnsen jest legendą skandynawskiego futbolu. Grał m.in. w Chelsea (2000-2006) i Barcelonie (2006-2009). W ubiegłym roku występował w lidze chińskiej, gdzie nie odnosił sukcesów i - jak przyznał - myślał już o zakończeniu kariery. - Tam siedział smutny na ławce, lecz ja znałem jego potencjał jeszcze z gry w Premier League i przez wiele lat byliśmy blisko prywatnie, więc kiedy dowiedziałem się o jego depresyjnych planach bez wahania zaprosiłem do Norwegii - powiedział były napastnik Manchesteru United (1996-2007).

 

Po dwóch miesiącach gry Gudjohnsena w Molde Solskjaer ocenił, że jest on obecnie jednym z najlepszych piłkarzy norweskiej ligi. - Posiada nieprawdopodobną wręcz umiejętność błyskawicznego czytania gry, a jego asysty są precyzyjne z każdego punktu boiska. Poza tym potrafi zmienić tempo i ustawienie zespołu w przeciągu zaledwie minuty. Moim zdaniem powinien zostać filarem reprezentacji Islandii na Euro 2016. Na tych mistrzostwach będzie grało tylko kilku piłkarzy tej klasy - zaznaczył.

 

Gudjohnsen podpisał dwuletni kontrakt z Molde. Jak podkreślił, celem jest regularna gra w lidze tak, aby zostać powołanym na ME, w których jego drużyna narodowa wystąpi po raz pierwszy. - Chciałem już kończyć karierę, lecz niespodziewane zakwalifikowanie się mojego kraju do mistrzostw Europy we Francji dało mi nową motywację. By tam wystąpić, muszę dojść do wysokiej formy. Regularna gra w norweskiej lidze stwarza taką szansę. Poza tym Norwegia to nie Chiny i kraj ten jest blisko Islandii - podkreślił.

 

Trener reprezentacji Islandii Szwed Lars Lagerbaeck wielokrotnie zaznaczał, że w jego drużynie grają tylko najlepsi w danym momencie zawodnicy. - Nieważne są dotychczasowe osiągnięcia czy status gwiazdy. Miejsce dostają ci, którzy grają regularnie, nawet w drugich ligach europejskich i są w danym momencie w formie. I tak też będzie z powołaniami na Euro - powiedział.

 

Klubowy trener Gudjohnsena zauważył, że ten spełnia te kryteria. - I to na najwyższym poziomie. Myślę że Lagerbaeck dobrze o tym wie, ponieważ uważnie śledzi norweską ligę, w której gra wielu Islandczyków - podkreślił Solskjaer.

 

Gudjohnsen zadebiutował w reprezentacji Islandii... 20 lat temu, w kwietniu 1996 roku w meczu towarzyskim z Estonią. Do tej pory rozegrał 84 spotkania i strzelił 25 bramek. - Występ w wielkich turniejach, które znam tylko z telewizji, zawsze wydawał mi się niemożliwy ze względu na moje piłkarsko egzotyczne obywatelstwo. Jednak jak widać marzenia mogą się nieoczekiwanie spełnić - powiedział w rozmowie z wydawaną w Molde gazetą "Romsdals Budstikke".

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze