Euro 2016: Super Victor 10. maskotką w historii

Piłka nożna
Euro 2016: Super Victor 10. maskotką w historii
fot.PAP/EPA

Oficjalną maskotką rozpoczynających się 10 czerwca piłkarskich mistrzostw Europy we Francji jest Super Victor. Uśmiechnięty chłopiec w pelerynie miał dziewięciu poprzedników, w tym bliźniaków Slavko i Slavka na imprezie w Polsce i na Ukrainie cztery lata temu.

Super Victor został przedstawiony publiczności 18 listopada 2014 roku, ale wówczas nie miał jeszcze imienia. Zdecydowali o nim w późniejszym głosowaniu kibice. Bohater urodził się w niewielkim francuskim miasteczku. Jego ojciec był w przeszłości piłkarzem, a Victor od najmłodszych lat spędzał wiele czasu grając w piłkę ze znajomymi.

 

Podczas jednego z takich meczów chłopiec nie trafił w bramkę z rzutu wolnego i posłał piłkę ponad płotem otaczającym boisko. Szukając jej natrafił na starą, magiczną skrzynię, w której znalazł pelerynę, nowe buty piłkarskie oraz oficjalną piłkę ME. Zanim zdecydował, co zrobi, przedmioty same uniosły się w jego kierunku i tak Victor został superbohaterem z nadzwyczajnymi zdolnościami.

 

Chłopiec potrafi latać z ogromną prędkością, dzięki czemu codziennie grywa w piłkę z innymi dziećmi z różnych zakątków Francji. Buty dają mu umiejętność popisywania się trikami, natomiast dzięki piłce może namówić każdego do udziału w meczu.


Maskotki piłkarskich ME (od 1980 roku):
1980, Włochy - Pinokio 1984, Francja - kogut Peno 1988, Niemcy - królik Berni 1992, Szwecja - królik Rabbit 1996, Anglia - lew Goaliath 2000, Belgia i Holandia - pół diabeł, pół lew Benelucky 2004, Portugalia - chłopiec Kinas 2008, Austria i Szwajcaria - Trix i Flix 2012, Polska i Ukraina - bliźniaki Slavek i Slavko 2016, Francja - Super Victor
A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze