Vistal - Pogoń Baltica: Zadecyduje mecz numer pięć!

Piłka ręczna

W czwartym meczu półfinału PGNiG Superligi piłkarki ręczne Vistalu Gdynia wygrały z Pogonią Baltica Szczecin 24:20. Taki wynik oznacza, że drugiego finalistę ekstraklasy kobiet wyłoni piąte spotkanie, które zostanie rozegrane w Szczecinie.

Po trzech półfinałowych bojach szczypiornistki Pogoni Baltica Szczecin prowadziły 2-1. W sobotę Vistal Gdynia minimalnie przegrał we własnej hali 23:24 (12:14). Oznaczało to, że drużyna ze Szczecina mogła - w przypadku trzeciego zwycięstwa - uzyskać awans do finału.

W pierwszej połowie czwartego starcia gra obu ekip falowała. Mecz rozpoczął się od indolencji rzutowej szczecinianek: słupki, poprzeczki, skuteczne interwencje Małgorzaty Gapskiej sprawiły, że gospodynie w 5. minucie uzyskały przewagę 3:0, po trzech bramkach Katarzyny Janiszewskiej. Początek przebiegał więc pod dyktando Vistalu, ale tylko do stanu 6:2. Później pięć bramek z rzędu rzuciły przyjezdne i w 17. minucie było 6:7. Kolejne minuty to znów przewaga gospodyń i prowadzenie 9:7 po dwóch trafieniach Emilii Galińskiej. Gdynianki długo nie cieszyły się z przewagi, gdy w 24. minucie Hanna Jaszczuk przedarła się przez obronę rywalek, znów był remis (9:9). W końcówce oglądaliśmy wiele chaosu, pomyłek po obu stronach.  Gospodynie znów mogły odskoczyć rywalkom, ale popełniły błąd w ataku i szybką kontrę wyprowadziły rywalki. Patrycja Królikowska w ostatnich sekundach ustaliła wynik po pierwszej połowie na 12:12.

Na początku drugiej części gospodynie znów odskoczyły na kilka bramek i w 37. minucie prowadziły 17:14 i utrzymywały tę przewagę. Na kwadrans przed końcem gdynianki nadal miały trzy oczka zaliczki (19:16). W końcówce oglądaliśmy nerwową grę, wiele niedokładności i nieudanych akcji obu zespołów. Lepiej wyszły na tym gospodynie, które nie pozwoliły rywalkom zdobyć kontaktowej bramki. W 58. minucie meczu Moniky Bancilon trafiła w poprzeczkę, a po chwili Aleksandra Dorsz skutecznie zakończyła akcję Vistalu, ustalając wynik tej rywalizacji (24:20). Na nieco ponad minutę przed końcem stało się jasne, że to mecz numer pięć zadecyduje o tym, która z drużyn zagra w finale PGNiG Superligi.

Czwarty mecz półfinałowy:

Vistal Gdynia - Pogoń Baltica Szczecin 24:20 (12:12)

Vistal: Małgorzata Gapska - Emilia Galińska 7, Katarzyna Janiszewska 4, Patrycia Matieli 4, Aleksandra Zych 4, Magdalena Stanulewicz 2, Aleksandra Dorsz 2, Monika Kobylińska 1, Joanna Kozłowska, Kinga Gutkowska, Karolina Olszowa, Dagmara Radzikowska.

Pogoń Baltica: Adrianna Płaczek, Martyna Wierzbicka - Patrycja Królikowska 5, Daria Zawistowska 3, Patrycja Noga 3, Małgorzata Stasiak 3, Moniky Bancilon 2, Hanna Jaszczuk 2, Kamila Szczecina 1, Aleksandra Zimny 1, Monika Głowińska, Monika Koprowska, Agata Cebula.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 2-2. Piąte, decydujące spotkanie - w środę w Szczecinie.