Giro d'Italia: Majka zastąpi Contadora
Rozpoczynające się w piątek w holenderskim Apeldoorn Giro d’Italia będzie jednym z najważniejszych tegorocznych startów Rafała Majki. Polski kolarz pojedzie jako lider rosyjskiej ekipy Tinkoff. Przed rokiem tę rolę pełnił zwycięzca wyścigu Hiszpan Alberto Contador.
Zadanie prowadzenia drużyny nie będzie dla Majki czymś nowym. Był wystawiany w Giro d’Italia jako zawodnik numer 1 grupy nazywającej się wówczas Tinkoff-Saxo już w swoim debiucie w 2013 oraz w 2014 roku. Zajął siódme i szóste miejsce (w minionym sezonie nie startował), ale w obecnej 99. edycji oczekiwania wobec niego są większe. Szefowie ekipy nie kryją, że liczą na podium Polaka.
Są podstawy do takich rachub. Majka ma w dorobku trzy zwycięstwa etapowe w dwóch startach w Tour de France, triumf w klasyfikacji górskiej „Wielkiej Pętli” w 2014 roku, a także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej innego wielkiego wyścigu narodowego – ubiegłorocznej Vuelta a Espana. Jest świetnym „góralem”, odznacza się silną psychiką, poprawił się w jeździe na czas.
O tym, że Majka poprowadzi rosyjską drużynę w Giro, wiadomo było od kilku miesięcy. Mógł spokojnie przygotowywać się do wyścigu we Włoszech, mając świadomość, że Contador skupi się na innym celu – Tour de France.
26-letni kolarz z Zegartowic zaliczył do tej pory 28 dni startowych, z czego tylko sześć licząc od połowy marca - w klasyku Liege-Bastogne-Liege (113. miejsce) oraz w Tour de Romandie, którego nie ukończył. Przed tymi wyścigami wiele czasu spędził na zgrupowaniu na Cyprze, gdzie trenował razem z Pawłem Poljańskim i innymi swoimi pomocnikami na Giro.
„Przekonałem się w Tour de Romandie, że moja forma jest na oczekiwanym poziomie po cyklu ciężkich treningów wysokogórskich na Cyprze. Jestem zadowolony z tego, jak idzie mi na podjazdach. Czuję pozytywny efekt miesięcznych przygotowań” – ocenił Majka, cytowany na stronie internetowej ekipy Tinkoff.
Oprócz Majki i Poljańskiego, w wyścigu wystartuje jeszcze dwóch polskich zawodników: Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), dla którego będzie to już szósty start w Giro, oraz debiutujący w imprezie tej rangi Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step).
Kto będzie liczył się w walce o zwycięstwo? Eksperci najczęściej wymieniają Włocha Vincenzo Nibalego (Astana), Holendra Toma Dumoulina (Giant), Kolumbijczyka Rigoberto Urana (Cannondale) czy Hiszpanów Mikela Landę (Sky) i Alejandro Valverde (Movistar). Ten ostatni, 36-letni niezwykle wszechstronny zawodnik, mający na koncie triumfy m.in. w sześciu ardeńskich klasykach, ale także we Vuelta a Espana 2009 i trzecie miejsce w Tour de France 2015, pojedzie w Giro d’Italia po raz… pierwszy.
Wyścig rozpocznie się na nizinach Holandii, a ostatnie etapy poprowadzą na najwyższe przełęcze alpejskie dostępne kolarzom, położone na granicy Włoch i Francji. Zawodnicy wystartują w piątek w Apeldoorn w krótkiej jeździe indywidualnej na czas (9,8 km). Po trzech dniach w Holandii przeniosą się na południe Półwyspu Apenińskiego do Catanzaro w Kalabrii. Stąd wyruszą w kierunku północnym.
Pierwsze ważne rozstrzygnięcia powinny nastąpić na dziewiątym etapie w słynącym z win regionie Chianti w Toskanii. Zaplanowano tu prowadzącą po pagórkach, krętą czasówkę długości 40,4 km. "Ani jednego płaskiego metra" - anonsowali ten etap organizatorzy. W programie jest jeszcze jedna jazda indywidualna na czas, typowo górska - na 15. odcinku z Castelrotto do Alpe di Siusi.
Pasjonująco zapowiada się 14. etap z Alpago do Corvary, prowadzący przez cztery doskonale znane kolarzom przełęcze w Dolomitach - Pordoi, Sella, Gardena i Campolongo.
W decydującą fazę wyścig wkroczy pod koniec trzeciego tygodnia. Pierwszy z dwóch bardzo trudnych odcinków zakończy się 27 maja w Risoul, gdzie dwa lata temu Majka odniósł zwycięstwo etapowe w Tour de France. W drodze do tego francuskiego miasteczka kolarze pokonają najwyższy punkt na całej trasie - przełęcz Colle dell’Angello (2744 m n.p.m.). Dzień później kolejna przełęcz powyżej 2700 metrów - La Bonette i meta w Sant'Anna di Vinadio. Wyścig zakończy się 29 maja w Turynie.
Jak obliczyli organizatorzy, przewyższenie na całej, liczącej 3383 kilometry trasie to 42 200 metrów.
Trasa Giro d'Italia 2016: 6 maja: 1. etap Apeldoorn (Holandia), jazda ind. na czas, 9,8 km 7 maja: 2. etap Arnhem (Holandia) - Nijmegen (Holandia), 190 km 8 maja: 3. etap Nijmegen - Arnhem, 189 km 9 maja: dzień odpoczynku w Catanzaro 10 maja: 4. etap Catanzaro - Praia a Mare, 191 km 11 maja: 5. etap Praia a Mare - Benewent, 233 km 12 maja: 6. etap Ponte - Roccaraso, 165 km 13 maja: 7. etap Sulmona - Foligno, 210 km 14 maja: 8. etap Foligno - Arezzo, 169 km 15 maja: 9. etap Radda in Chianti - Greve in Chianti, jazda ind. na czas, 40,4 km 16 maja: dzień odpoczynku w Campi Bisenzio 17 maja: 10. etap Campi Bisenzio - Sestola, 216 km 18 maja: 11. etap Modena - Asolo, 212 km 19 maja: 12. etap Noale - Bibione, 168 km 20 maja: 13. etap Palmanova - Cividale del Friuli, 161 km 21 maja: 14. etap Alpago - Corvara, 210 km 22 maja: 15. etap Castelrotto - Alpe di Siusi, jazda ind. na czas, 10,8 km 23 maja: dzień odpoczynku w Bressanone 24 maja: 16. etap Bressanone - Andalo, 133 km 25 maja: 17. etap Molveno - Cassano d'Adda, 196 km 26 maja: 18. etap Muggio - Pinerolo, 234 km 27 maja: 19. etap Pinerolo - Risoul (Francja), 161 km 28 maja: 20. etap Guillestre (Francja) - Sant'Anna di Vinadio, 134 km 29 maja: 21. etap Cuneo - Turyn, 150 kmPrzejdź na Polsatsport.pl
Komentarze