Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych: W Polsce zagra 1500 zawodników

Piłka nożna
Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych: W Polsce zagra 1500 zawodników
fot. PAP

W XVI Europejskim Tygodniu Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych wystąpi w 450 turniejach w 50 krajach ponad 50 tys. osób z niepełnosprawnością intelektualną, by pokazać, że to sport dla każdego, bez względu na poziom sprawności. W Polsce zagra ok. 1500 zawodników w 14 imprezach.

Temu wydarzeniu będzie dedykowana 35. kolejka Ekstraklasy (6-8 maja). Przed każdym z ośmiu spotkań sportowcy Olimpiad Specjalnych zostaną przedstawieni publiczności, zaprezentują flagę europejskiego tygodnia, a wraz z sędziami wniosą na boiska piłki, którymi rozgrywane będą mecze.

 

"Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy wspierać promocję szczytnej idei Olimpiad Specjalnych. Podziwiamy hart ducha tych zawodników, bowiem pokazują światu, że rywalizacja sportowa wyzwala pozytywne emocje i uczy tolerancji” - powiedział prezes zarządu Ekstraklasy Dariusz Marzec.

 

Dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka podkreśliła, że tegoroczna edycja to wyjątkowy czas dla fanów piłki nożnej - drugiego po lekkoatletyce najpopularniejszego sportu w ruchu special olympics.

 

„Odliczamy dni do mistrzostw Europy, więc wierzę, że na fali zwiększonego zainteresowania futbolem Polacy zechcą kibicować również naszym zawodnikom. Oni oddają serce na boisku” - dodała.

 

Jak zaznaczyła, misją kierowanej przez nią organizacji jest włączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną do codziennego funkcjonowania społeczeństwa.

 

„Warto dołączać do naszego ruchu każdego dnia. Tym bardziej, że nasi podopieczni mają wiele ciekawego do powiedzenia, a przede wszystkim mają pełne prawo do tego, aby wyrażać opinię o naszym wspólnym świecie” - podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej.

 

Europejski tydzień wspierają UEFA, narodowe federacje piłkarskie 37 krajów Starego Kontynentu i kluby. W Polsce w 12 województwach rozegranych zostanie 14 regionalnych turniejów, w których weźmie udział ok. 1500 zawodników.

 

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska to 18 oddziałów regionalnych i 507 klubów. W zajęciach i rywalizacji uczestniczy ponad 17 tys. sportowców wspomaganych przez półtora tysiąca trenerów i 7500 wolontariuszy.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze