Odmłodzona kadra siatkarek rozpoczęła zgrupowanie w Szczyrku

Siatkówka
Odmłodzona kadra siatkarek rozpoczęła zgrupowanie w Szczyrku
fot. PAP

28-osobowa kadra siatkarek w poniedziałek rozpoczęła zgrupowanie w Szczyrku. Pierwszymi sprawdzianami podopiecznych Jacka Nawrockiego w obecnym sezonie będą turnieje World Grand Prix oraz mecze Ligi Europejskiej.

Obecny sezon dla żeńskiej kadry jest nieco ubogi. Biało-czerwone nie wystąpią na igrzyskach olimpijskich, zagrają natomiast w drugiej dywizji World Grand Prix, Lidze Europejskiej, a we wrześniu wezmą udział w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2017. Młodsze siatkarki będą walczyć też w eliminacjach do młodzieżowych mistrzostw świata (U-22).

Nawrocki przyznał, że obecny sezon jest idealnym czasem na budowę nowej reprezentacji. Dlatego też w szerokiej kadrze znalazło się wiele młodych i mało doświadczonych zawodniczek. Zabrakło natomiast kilku doświadczonych siatkarek, które decydowały niedawno o obliczu reprezentacji; selekcjoner nie powołał m.in. Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty, Anny Werblińskiej, Izabeli Bełcik czy Sylwii Pyci.

"To jest dobry rok na budowę nowej drużyny, ale każdy wie, jaki jest obecnie potencjał żeńskiej siatkówki w Polsce. My absolutnie nie możemy sobie pozwolić na to, żeby stracić którąś z tych doświadczonych dziewczyn. Jeśli będzie taka konieczność, zwrócimy się do tych zawodniczek o pomoc. Teraz natomiast staramy się postawić na pracę z tymi młodszymi zawodniczkami, które w przyszłości będą stanowić o sile reprezentacji i będą też przecierały drogę dla kolejnych, młodszych roczników" - powiedział PAP Nawrocki.

W Szczyrku zabraknie dwóch siatkarek Atomu Trefla Sopot, które wcześniej były przewidziane do gry w WGP - Mai Tokarskiej i Katarzyny Zaroślińskiej. Jak wyjaśnił selekcjoner, powodem absencji wicemistrzyń Polski są kwestie zdrowotne.

Kilka zawodniczek będzie miało okazję zadebiutować w drużynie narodowej. Wśród nich jest m.in. rozgrywająca Pałacu Bydgoszcz Marlena Pleśnierowicz. 24-letnia siatkarka nie ukrywała, że była ogromnie zaskoczona zaproszeniem do gry w reprezentacji.

"Byłam w szoku, tym bardziej że mam za sobą dopiero pierwszy sezon w OrlenLidze. Miałam już wcześniej zarezerwowany i opłacony wyjazd na wakacje i chyba przepadnie, bo nie ma kto za mnie jechać. Ale to jest akurat nieważne. Czuję się przede wszystkim zaszczycona, że mogę być na zgrupowaniu kadry i bardzo cieszę się, że sztab szkoleniowy reprezentacji mnie zauważył. Dla mnie to szansa na zdobycie nowego doświadczenia i możliwość gry na wyższym poziomie" - mówiła zawodniczka Pałacu.

28 siatkarek początkowo wspólnie będzie przygotowywać się do najbliższych turniejów.

"Te wszystkie zajęcia techniczne i siłowe, polegające na doskonaleniu techniki, będą przeprowadzone w grupach w zależności od pozycji. Jeśli chodzi o zajęcia taktyczne, to kadrę podzielimy na dwie czternastki - osobno zespół, który przygotowuje się do World Grand Prix, osobno zawodniczki wyselekcjonowane do udziału w Lidze Europejskiej" - wyjaśnił Nawrocki.

Podczas zgrupowania w Szczyrku Polki zagrają sparingi z Niemkami i Czeszkami.

"Nie ukrywam, że liczymy na awans do turnieju finałowego zarówno World Grand Prix, jak i Ligi Europejskiej, a to wiąże się z dodatkowymi meczami z wymagającymi przeciwnikami" - podkreślił selekcjoner.

W LE w fazie grupowej biało-czerwone zmierzą się z Albanią, Słowacją i Białorusią. Z kolei oba turnieje eliminacyjne WGP odbędą się w Polsce - w Zielonej Górze (rywalami będą Czechy, Portoryko i Kanada) i Włocławku (Argentyna, Kenia, Portoryko). Final Four drugiej dywizji rozegrany zostanie w bułgarskim Płowdiw.

 

Skład kadry siatkarek na zgrupowaniu w Szczyrku:

 

rozgrywające: Marlena Pleśnierowicz (Pałac Bydgoszcz), Ewelina Tobiasz (Budowlani Łódź), Joanna Wołosz (Chemik Police), Alicja Grabka (Legionovia Legionowo);

 

przyjmujące: Magdalena Damaske (Atom Trefl Sopot), Martyna Grajber, Julia Twardowska (obie Budowlani Łódź), Klaudia Grzelak, (Legionovia Legionowo), Anna Grejman (Polski Cukier Muszynianka Enea Muszyna), Tamara Kaliszuk (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Emilia Mucha (Aluprof Bielsko-Biała), Agata Skiba (Developres SkyRes Rzeszów);

 

atakujące: Monika Bociek, Malwina Smarzek (obie Legionovia Legionowo), Małgorzata Jasek (AWF UKSW Warszawa), Berenika Tomsia (Metalleghe Sanitars Montichiari), Patrycja Flakus (Joker Świecie);

 

środkowe: Kamila Ganszczyk (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Małgorzata Hawryła (Developres SkyRes Rzeszów), Agnieszka Kąkolewska (Impel Wrocław), Kornelia Moskwa, Aleksandra Trojan (Aluprof Bielsko-Biała), Gabriela Polańska (Budowlani Łódź);

 

libero: Adrianna Adamek (Legionovia Legionowo), Agata Durajczyk (PGE Atom Trefl Sopot), Aleksandra Krzos (Polski Cukier Muszynianka Enea Muszyna), Agata Sawicka (Impel Wrocław).

RH, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze