Cracovia Maraton: Kenijskie podium

Kenijczycy Cosmas Mutuku Kyeva i Gladys Chemweno w gronie kobiet zwyciężyli w 15. PZU Cracovia Maraton. Najwyższe miejsca z Polaków zajęli: piąte Paulina Lipska (KS Warszawianka) i ósme Jakub Nowak (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża). Dystans 42 km 195 m pokonało 5,5 tys. osób.

W czołowej dziesiątce zawodników uplasowało się pięciu kenijskich lekkoatletów, z tego trzech stanęło na podium, a wśród zawodniczek - dwie.

"Wynik, który osiągnąłem - 2:22.44 to dla mnie porażka. Od rekordu życiowego jest gorszy o osiem minut. Jednak nie był to mój start docelowy. Przygotowałem się pod Orlen Warsaw Marathon. To są trzy tygodnie różnicy. Dziś zabrakło mi sił" - powiedział Nowak, brązowy medalista mistrzostw Polski w przełajach z 2014 roku.

W rywalizacji sportowców na wózkach typu handbike najszybciej - w 37 minut 35 sekund - trasę pokonał zdobywca dwóch złotych medali igrzysk paraolimpijskich w Londynie, były żużlowiec Rafał Wilk (Stal Rzeszów).

Niedzielny maraton był ostatnią imprezą Krakowskich Spotkań Biegowych, przygotowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Rozpoczęły się one w piątek nocnym biegiem na 10 km, który w ulewie ukończyło 2600 osób. W sobotę zorganizowano m.in. rodzinne zawody dla dzieci oraz Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego na dystansie 4200 m. Z trzydniowej oferty skorzystało ponad 10 tysięcy osób.