Giro d'Italia: Etapowe zwycięstwo Roglica, Majka na 31. miejscu

Słoweniec Primoz Roglic (LottoNL) wygrał dziewiąty etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia - jazdę indywidualną na czas w regionie Chianti (40,5 km). Rafał Majka (Tinkoff) miał prawie trzy minuty straty do zwycięzcy i zajął 31. miejsce.

Po sobotnim etapie był ósmy w klasyfikacji generalnej, po niedzielnym spadł o jedną pozycję. Prowadzenie w wyścigu utrzymał Włoch Gianluca Brambilla (Etixx-Quick Step). Majka traci do niego minutę i 45 sekund.

Z Polaków w niedzielę najlepiej spisał się kolega lidera z teamu Łukasz Wiśniowski, który stracił do Roglica dwie minuty i 52 sekundy. Zajął 30. miejsce, a Majka uplasował się tuż za nim - strata 2.56.

Drugi był na tym etapie Austriak Matthias Braendle (IAM) - 10 sekund straty, a trzeci Norweg Vegard Stake Laengen z tej samej ekipy - 17 sekund.

Roglic wygrał etap ważniejszego touru po raz pierwszy w karierze. Był bliski zwycięstwa także na pierwszym etapie, ale wówczas okazał się wolniejszy o 0,01 s od Holendra Toma Dumoulina (Giant-Alpecin).

Słoweniec skorzystał z faktu, że pokonywał trasę w czasie, gdy była jeszcze sucha. Później nad Chianti zaczęło padać i startujący w dalszej kolejności kolarze mieli utrudnione zadanie. Szczególnie odczuł to dotychczasowy wicelider wyścigu Rosjanin Iłnur Zakarin. Zawodnik Katiuszy kilka razy przewrócił się, miał też problemy techniczne z rowerem, przez co wypadł z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej.

Na poniedziałek zaplanowano dzień przerwy w zmaganiach. We wtorek kolarze będą mieli do pokonania 219 km z Campi Bisenzio do Sestoli niedaleko Bolonii.