Euro 2016: Szwedzi już mają prawie swoje miasteczko we Francji

Piłka nożna
Euro 2016: Szwedzi już mają prawie swoje miasteczko we Francji
fot. PAP

Liczące 10 tysięcy mieszkańców francuskie miasteczko Pornichet, które będzie bazą reprezentacji Trzech Koron podczas piłkarskiego Euro, staje się "małą Szwecją". Na obiady w szkołach serwowane są szwedzkie potrawy, a dzieci uczą się języka gości.

Jak opisał dziennik "Aftonbladet", w menu stołówek miejscowych szkół znajdują się już szwedzkie dania takie jak kulki mięsne i rybne, chrupkie pieczywo, babka ziemniaczana i zupa jagodowa, a potrawy te miejscowe dzieci uczą się przygotowywać podczas specjalnych zajęć.

 

Na miejskich klombach, położonego na wybrzeżu Atlantyku Pornichet, zasadzono kwiaty wyłącznie w dwóch kolorach, niebieskim i żółtym, szyldy informacyjne poza językiem francuskim są również po szwedzku, a w bibliotece miejskiej otwarto już trzy wystawy dotyczące historii i kultury tego skandynawskiego kraju. Na miejscowy festiwal muzyczny, który będzie się odbywał równolegle z Euro, zaproszono zespół, który specjalizuje się w graniu przebojów słynnej grupy ABBA.

 

"Nasze dzieci znajdują się w szwedzkiej euforii, której powodem jest, jak podkreślają, nie sama reprezentacja tego kraju, lecz jej nieprawdopodobnie popularny we Francji kapitan Zlatan Ibrahimovic" - powiedział burmistrz Jean Claude Pelleteur w rozmowie z "Aftonbladet".

 

Miejscowość odwiedzili już przedstawiciele najważniejszych szwedzkich mediów i, jak ocenili dziennikarze, którzy rozmawiali z mieszkańcami, "spodziewając się najazdu kibiców wszyscy tutaj uczą się szwedzkiego, a przyjazd Ibrahimovica jest traktowany niczym wizyta papieża".

 

W Pornichet Szwedzi zamieszkają w zamku Chateau de Tourelles, przebudowanym na czterogwiazdkowy hotel. Na mecze grupowe, z Irlandią w Paryżu, Włochami w Tuluzie i Belgią w Nicei będą latać samolotem z lotniska w pobliskim Nantes.

 

W tym ośrodku mieszkała siatkarska reprezentacja Francji przed ubiegłorocznymi mistrzostwami Europy, podczas których zdobyła złoty medal.

mt, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze