PGNiG Superliga: Brązowy medal dla Vistalu

Piłka ręczna

Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia wywalczyły brązowy medal mistrzostw Polski. W niedzielę pokonały u siebie Start Elbląg 26:21 (13:9) i wygrały rywalizację play off 3-1.

Piłkarki ręczne Vistalu po raz czwarty w historii klubu wywalczyły brązowy medal mistrzostw Polski. W czwartym meczu o trzecie miejsce gdynianki pokonały we własnej hali Start Elbląg 26:21 (13:9) i w całej serii triumfowały 3:1. W przeciwieństwie do poprzednich potyczek niedzielne spotkanie było dość jednostronne, a do tego zwycięstwa poprowadziły gospodynie skuteczna jak zwykle Emilia Galińska oraz świetnie dysponowana bramkarka Małgorzata Gapska.

Rozegrane w Elblągu mecze zakończyły się dogrywkami – w pierwszym triumfowały gospodynie 31:27, a w drugim przyjezdne 29:26, natomiast w trzeciej rozegranej w sobotę konfrontacji w Gdyni lepsze o jedną bramkę okazały się zawodniczki Vistalu – o ich sukcesie 22:21 przesądził rzut Galińskiej pięć sekund przed końcem.

Początek czwartego spotkania stał pod znakiem nieznacznej przewagi gospodyń, które wygrywały 2:0 i 6:4. Wyraźniejszą przewagę ubiegłoroczne wicemistrzynie Polski osiągnęły dopiero pod koniec pierwszej połowy, kiedy grały w podwójnym osłabieniu. Przy prowadzeniu Vistalu 11:9 bramki zdobyły Monika Kobylińska i Katarzyna Janiszewska, dzięki czemu gdynianki zeszły do szatni mając w zapasie cztery trafienia.

Po wznowieniu gry po rzutach Patrycji Matieli i Galińskiej ta przewaga wzrosła w 34. minucie do sześciu bramek – było 16:10 dla gospodyń. Elblążankom udało się w 50. minucie zniwelować straty do stanu 22:19 dla rywalek, ale miejscowe natychmiast zrewanżowały się skutecznymi rzutami Galińskiej (z siedmiu metrów) oraz Aleksandry Zych, po których podopieczne trenera Pawła Tetelewskiego wygrywały 24:19. Tej różnicy zawodniczki Startu nie były już w stanie odrobić.

Czwarty mecz o III miejsce:

Vistal Gdynia - Start Elbląg 26:21 (13:9)

Vistal: Małgorzata Gapska, Weronika Kordowiecka - Emilia Galińska 9, Monika Kobylińska 5, Aleksandra Zych 4, Katarzyna Janiszewska 3, Patrycia Matieli 2, Joanna Kozłowska 2, Magdalena Stanulewicz 1, Aleksandra Dorsz, Gabriela Urbaniak, Karolina Olszowa, Jagoda Błaszkowska, Dagmara Radzikowska.

Start: Sołomyja Szywierska, Natalia Warywoda - Sylwia Lisewska 5, Joanna Waga 4, Aleksandra Kwiecińska 3, Aleksandra Dankowska 3, Paulina Muchocka 2, Magdalena Balsam 2, Aleksandra Jędrzejczyk 1, Patrycja Świerżewska 1, Sylwia Matuszczyk, Daria Gerej.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 3-1 dla Vistalu. Piłkarki ręczne z Gdyni wywalczyły trzecie miejsce PGNiG Superligi. Tytuł mistrzowski obroniły zawodniczki MKS Selgros Lublin, które w czwartym finałowym boju pokonały ekipę Pogoni Baltica Szczecin 27:25 i ustaliły wynik finałowej rywalizacji na 3-1.

***

Rewanżowy mecz o V miejsce:

Energa AZS Koszalin - AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 32:32 (17:13)

Pierwsze spotkanie wygrała na wyjeździe Energa 33:26 (19:9), która zajęła ostatecznie piąte miejsce.

Najwięcej bramek: dla Energi - Monika Michałów 7, Hanna Sądej 6, Romana Roszak 5, Katarzyna Stasiak 4, Walentina Nestiaruk 4, Katarzyna Kołodziejska 3, Adrianna Nowicka 3; dla Łączpolu - Karolina Kalska 9, Monika Stachowska 6, Karolina Siódmiak 4, Marta Dąbrowska 3, Katarzyna Skonieczna 3.