TBL: Mistrzowie Polski blisko finału

W drugim meczu półfinału fazy play-off Tauron Basket Ligi koszykarze Stelmetu Zielona Góra pewnie wygrali z Energą Czarnymi Słupsk. Mistrzowie Polski odnieśli drugie zwycięstwo w półfinałowej rywalizacji i do awansu do wielkiego finału brakuje im już tylko jednego zwycięstwa. Trzecie spotkanie zostanie rozegrane w Słupsku, w środę 18 maja.

W pierwszej konfrontacji tej pary koszykarze Energi Czarnych starali się nawiązać walkę ze Stelmetem. W ostatniej kwarcie mistrzowie Polski przyspieszyli, pewnie pokonali rywali 93:73 i objęli prowadzenie 2-0 (w serii do trzech zwycięstw) w półfinale Tauron Basket Ligi.

W drugim spotkaniu słupszczanie również nie mieli zamiaru tanio sprzedać skóry. W pierwszej kwarcie, po wyrównanym początku (7:7), gospodarze odskoczyli dzięki celnym rzutom za trzy Vlada Moldoveanu i Mateusza Ponitki (15:7). Czarni ruszyli do odrabiania strat, co udało im się dzięki znakomitej postawie Justina Jacksona. Pierwsza kwarta zakończyła się zaskakującym prowadzeniem przyjezdnych (19:20). Podrażnieni mistrzowie postraszyli rywali w drugiej kwarcie, którą rozpoczęli wynikiem 8:0. Po "trójce" Przemysława Zamojskiego przewaga mistrzów Polski wzrosła do dziesięciu punktów (32:22), szybko podobnym wyczynem odpowiedział Jarosław Mokros, ale gospodarze - konkretnie Dee Bost - również popisali się kolejnym trafieniem z dystansu.  Pierwsza połowa kończyła się przy siedmiopunktowym prowadzeniu koszykarzy Stelmetu (42:35).

Trzecia kwarta to popis ofensywnej siły mistrzów Polski, którzy systematycznie powiększali przewagę. Po trafieniu Łukasza Koszarka wynosiła ona już piętnaście punktów (57:42), a przed końcem pierwszej połowy przekroczyła dwadzieścia. Po kapitalnym podaniu Dee Bosta, Nemanja Djurišić przepchał się pod koszem, trafił i zarobił jeszcze rzut wolny, którym ustalił wynik po trzeciej kwarcie na 68:46. Przy takiej różnicy nadzieja koszykarzy Energi Czarnych na sprawienie niespodzianki w Zielonej Górze stopniała do minimum.  W ostatnich dziesięciu minutach mistrzowie Polski kontrolowali sytuację na parkiecie i pewnie wygrali 87:67.

Drugi mecz półfinałowy:

Stelmet BC Zielona Góra - Energa Czarni Słupsk 87:67 (19:20, 23:15, 26:11, 19:21)

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 2-0 dla Stelmetu BC. Trzeci mecz w środę w Słupsku.

Stelmet BC: Mateusz Ponitka 14, Przemysław Zamojski 13, Vlad-Sorin Moldoveanu 10, Dee Bost 8, Dejan Borovnjak 8, Nemanja Djurisic 8, Łukasz Koszarek 7, Szymon Szewczyk 5, Adam Hrycaniuk 5, Karol Gruszecki 4, Kamil Zywert 3, Jakub Der 2.

Energa Czarni: Łukasz Seweryn 13, Folarin Campbell 10, Justin Jackson 10, Demonte Harper 8, Jerel Blassingame 6, Cheikh Mbodj 6, Grzegorz Surmacz 6, Marek Zywert 5, Jarosław Mokros 3.