Memoriał Wagnera: Polacy ograli Belgię!

W drugim dniu XIV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera polscy siatkarze mierzyli się z Belgią. Biało-czerwoni zaprezentowali się lepiej, niż w przegranym po tie-breaku starciu z Bułgarami i tym razem pokonali rywali 3:1. W pierwszym środowym meczu Bułgaria wygrała 3:2 z Serbią.

Spotkanie Polska - Belgia było starciem dwóch drużyn pokonanych w pierwszym dniu imprezy; obie przegrały po tie-breakach - Belgowie z Serbią, Polacy z Bułgarią. Dla biało-czerwonych start w Memoriale Wagnera jest próbą generalną przed startem w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, który rozpocznie się 28 maja w Tokio. Trudno więc już w tym momencie oczekiwać po podopiecznych trenera Stephane Antigi optymalnej formy. W starciu z wymagającym rywalem jeszcze nie wszystko funkcjonowało dobrze: "Dwa elementy nie były skuteczne – zagrywka i przyjęcie. Nad tym musimy pracować" - ocenił selekcjoner.

"Dopiero co skończyliśmy ciężkie treningi w Spale. W dodatku jesteśmy świeżo po rozgrywkach ligowych. Nie ma szans, żeby po takim wysiłku cały czas grać na najwyższym poziomie. Ale forma na pewno przyjdzie. Na Tokio będziemy gotowi" - zapewniał po inauguracji turnieju libero reprezentacji Polski Paweł Zatorski.

Polacy byli zdecydowanymi faworytami spotkania z Belgami, teoretycznie najsłabszym zespołem na tej imprezie (21. miejsce w rankingu FIVB). Biało-czerwoni grali niedawno z tym rywalem - podczas styczniowego turnieju kwalifikacyjnego w Berlinie pewnie wygrali 3:0, choć druga odsłona tego meczu miała bardzo zacięty przebieg i zakończyła się wynikiem 30:28. Co ciekawe, podobnie wyglądało starcie obu ekip podczas październikowych mistrzostw Europy: biało-czerwoni rozbili rywali w pierwszym i trzecim secie, ale drugi zakończył się emocjonującą rywalizacją na przewagi (29:27).

Drugi mecz na Memoriale biało-czerwoni rozpoczęli od falstartu. Początek premierowej odsłony to jeszcze walka punkt za punkt (6:6, 14:14). Przed drugą przerwą techniczną przewagę uzyskali Belgowie, wykorzystując m.in. problemy biało-czerwonych z przyjęciem i skutecznie blokując ataki gospodarzy. W końcówce goście odskoczyli Polakom, którzy przegrali tego seta 20:25. W drugim secie zobaczyliśmy zupełnie inną reprezentację Polski. Mistrzowie świata, podrażnieni przebiegiem pierwszego seta, boleśnie skarcili rywali. Na pierwszej przerwie Polacy mieli trzy oczka zaliczki, po niej Belgowie mieli jeszcze szansę na odrobienie strat (9:8), ale później w polu zagrywki pojawił się Bartosz Kurek i jego serwisy kompletnie rozbiły rywali (16:10). Końcówka miała jednostronne oblicze: biało-czerwoni spokojnie punktowali rywali i wygrali wysoko 25:16.

Trzecia odsłona miała wyrównany przebieg. Na pierwszej przerwie Polacy mieli punkt, na drugiej dwa oczka przewagi. W końcówce Belgowie mieli punktowy kontakt z gospodarzami (21:20), ale decydujące piłki padły łupem Polaków. Kolejny punkt zagrywką dołożył Bartosz Kurek (23:20), a skuteczny blok biało-czerwonych zakończył seta. W czwartym secie Polacy szybko wypracowali sobie przewagę, po wygraniu pięciu akcji z rzędu prowadzili 7:2.  Później Belgowie zmniejszali dystans, ale nie byli w stanie odrobić strat. Wydarzeniem był powrót na parkiet po wielu miesiącach przerwy Piotra Nowakowskiego. Środkowy, który przez długi okres czasu zmagał się z kontuzją, zdobył ostatni punkt tego seta i całego meczu, ustalając wynik na 25:22.

Polska - Belgia 3:1 (20:25, 25:16, 25:20, 25:22)

Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Mateusz Mika, Rafał Buszek, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Fabian Drzyzga, Artur Szalpuk, Marcin Możdżonek, Piotr Gacek (libero), Piotr Nowakowski.

Belgia: Kevin Klinkenberg, Peter Verhees, Simon Vandevoorde, Gert van Walle, Matthias Valkiers, Seppe Beatens i Jelle Ribbens (libero) oraz Francois Lecat, Jolan Cox, Arno Van de Velde, Lou Kindt.

Biało-czerwoni po raz ostatni przegrali z Belgami w 2008 roku. W czwartek na zakończenie Memoriału Wagnera zmierzą się z reprezentacją Serbii. Początek meczu o godzinie 20.30. Trzy godziny wcześniej rozpocznie się spotkanie Bułgaria – Belgia. Transmisje w Polsacie Sport.

18:45

Przypomnijmy najciekawsze fragmenty spotkań pierwszego dnia turnieju:

Serbia - Belgia 3:2. Skrót meczu

Polska - Bułgaria 2:3. Skrót meczu

20:01

20:02

Rozpoczynamy studio Polsatu Sport. Gośćmi Jerzego Mielewskiego są: Ryszard Bosek i Jacek Kasprzyk.

20:34

Mecz Polska - Belgia w Polsacie Sport komentują: Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga.

20:39

Słuchamy hymnów obu państw. Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany a cappella przez kibiców.

20:42

20:44

POLSKA - BELGIA 0:0, 0:1 Rozpoczynamy drugi mecz biało-czerwonych na XIV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera!

20:45

POLSKA - BELGIA 0:0, 1:4 Bartosz Kurek zatrzymany blokiem.

20:46

POLSKA - BELGIA 0:0, 2:4 Bartosz Kurek tym razem skutecznie.

20:48

POLSKA - BELGIA 0:0, 4:6 Rafał Buszek przestrzelił zagrywkę.

20:49

POLSKA - BELGIA 0:0, 6:6 Karol Kłos - as serwisowy.

20:51

POLSKA - BELGIA 0:0, 7:8 Długa wymiana i atak Simona Van De Voorde po bloku daje Belgom punkt zaliczki na pierwszej przerwie.

20:54

POLSKA - BELGIA 0:0, 10:8 Skuteczny blok biało-czerwonych. Polacy wygrali trzy akcje z rzędu i wychodzą na prowadzenie.

20:54

POLSKA - BELGIA 0:0, 11:10 Mateusz Bieniek serwuje w siatkę.

20:56

POLSKA - BELGIA 0:0, 12:11 Długa wymiana, efektowne obrony, ale punkt dla Belgów.

20:57

POLSKA - BELGIA 0:0, 13:13 Wyrównana środkowa część seta.

20:59

POLSKA - BELGIA 0:0, 14:15 Problemy Mateusza Miki z przyjęciem zagrywki.

21:00

POLSKA - BELGIA 0:0, 14:16 Mateusz Mika zablokowany. Dwa punkty przewagi Belgów na drugiej przerwie.

21:02

POLSKA - BELGIA 0:0, 15:18 Czas dla Stephane Antigi.

21:04

POLSKA - BELGIA 0:0, 16:20 Belgowie skutecznie ze środka.

21:04

POLSKA - BELGIA 0:0, 17:20 Punktuje Bartosz Kurek.

21:05

POLSKA - BELGIA 0:0, 18:21 Bartosz Kurek obił blok rywali.

21:07

POLSKA - BELGIA 0:0, 18:23 Skuteczna kontra Belgów.

21:07

POLSKA - BELGIA 0:0, 18:23 O czas prosi Stephane Antiga.

21:08

POLSKA - BELGIA 0:0, 18:24 Zablokowany Dawid Konarski i piłka setowa dla Belgów.

21:09

POLSKA - BELGIA 0:0, 19:24 Skutecznie ze środka Karol Kłos. Czas dla opiekuna Belgów.

21:10

POLSKA - BELGIA 0:0, 20:24 Z lewego skrzydła atakuje Mateusz Mika.

21:11

POLSKA - BELGIA 0:1 (20:25) Koniec seta. Pierwsza partia pada łupem Belgów.

21:12

21:18

POLSKA - BELGIA 0:1, 4:2 Dobra zagrywka Bartosza Kurka i skuteczny atak Rafała Buszka.

21:19

POLSKA - BELGIA 0:1, 5:5 Bartosz Kurek obija blok rywali.

21:19

POLSKA - BELGIA 0:1, 7:4 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

21:21

POLSKA - BELGIA 0:1, 8:5 Trzy oczka zaliczki biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

21:23

POLSKA - BELGIA 0:1, 9:5 Simon Van De Voorde myli się w ataku.

21:24

POLSKA - BELGIA 0:1, 9:8 Zerwany atak Bartosza Kurka.

21:26

POLSKA - BELGIA 0:1, 12:9 Skuteczność Bartosza Kurka i wcześniejsze błędy własne rywali pozwalają biało-czerwonym utrzymać przewagę.

21:28

POLSKA - BELGIA 0:1, 14:10 Bartosz Kurek - as serwisowy. Dominique Baeyens prosi o czas.

21:30

POLSKA - BELGIA 0:1, 16:10 As serwisowy Bartosza Kurka i sześć oczek zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

21:32

POLSKA - BELGIA 0:1, 17:11 Bartosz Kurek tym razem skutecznie na prawym skrzydle.

21:33

POLSKA - BELGIA 0:1, 18:12 Skutecznie Karol Kłos.

21:34

POLSKA - BELGIA 0:1, 20:12 Skuteczny blok Polaków. Dominacja biało-czerwonych w tym secie.

21:35

POLSKA - BELGIA 0:1, 21:12 Karol Kłos - as serwisowy.

21:36

POLSKA - BELGIA 0:1, 21:12 Czas dla opiekuna Belgów po czterech akcjach z rzędu wygranych przez Polaków.

21:36

POLSKA - BELGIA 0:1, 22:12 Skuteczny blok i dziesięć punktów przewagi!

21:39

POLSKA - BELGIA 0:1, 23:15 Zablokowany Bartosz Kurek.

21:39

POLSKA - BELGIA 0:1, 24:15 Skuteczny atak Bartosza Kurka daje Polakom piłkę setową.

21:40

POLSKA - BELGIA 1:1 (20:25, 25:16) Skutecznym blokiem Polacy kończą drugą partię!

21:41

21:47

POLSKA - BELGIA 1:1, 0:2 Słaby początek Polaków.

21:48

POLSKA - BELGIA 1:1, 5:4 Karol Kłos kończy kontrę Polaków.

21:49

POLSKA - BELGIA 1:1, 6:5 Artur Szalpuk skutecznie na lewym skrzydle.

21:50

POLSKA - BELGIA 1:1, 7:5 Artur Szalpuk znów skutecznie.

21:51

POLSKA - BELGIA 1:1, 7:7 Powracają problemy z przyjęciem zagrywki...

21:51

POLSKA - BELGIA 1:1, 8:7 Punkt przewagi gospodarzy na pierwszej przerwie.

21:53

POLSKA - BELGIA 1:1, 9:7 Po przerwie Polacy popisali się skutecznym blokiem.

21:55

POLSKA - BELGIA 1:1, 11:9 Skutecznie Artur Szalpuk.

21:57

POLSKA - BELGIA 1:1, 13:11 Po skutecznym ataku Rafała Buszka, Marcin Możdżonek myli się w polu zagrywki.

21:59

POLSKA - BELGIA 1:1, 15:13 Rafał Buszek atakuje po bloku rywali.

22:00

POLSKA - BELGIA 1:1, 16:14 Dwa oczka zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

22:02

POLSKA - BELGIA 1:1, 17:14 O czas prosi trener Belgii.

22:04

POLSKA - BELGIA 1:1, 19:15 Gert van Walle przestrzelił zagrywkę.

22:05

POLSKA - BELGIA 1:1, 20:16 Kolejna zmarnowana zagrywka Belgów.

22:07

POLSKA - BELGIA 1:1, 21:18 Jolan Cox myli się w ataku.

22:08

POLSKA - BELGIA 1:1, 21:19 Kevin Klinkenberg przedarł się przez blok Polaków.

22:09

POLSKA - BELGIA 1:1, 21:20 Belgowie łapią punktowy kontakt z gospodarzami.

22:10

POLSKA - BELGIA 1:1, 22:20 Czas dla Dominique Baeyensa.

22:11

POLSKA - BELGIA 1:1, 23:20 Bartosz Kurek - as serwisowy.

22:11

POLSKA - BELGIA 1:1, 24:20 Piłka setowa dla Polaków!

22:13

POLSKA - BELGIA 2:1 (20:25, 25:16, 25:20) Skuteczny blok biało-czerwonych kończy trzecią partię.

22:17

22:19

POLSKA - BELGIA 2:1, 3:2 Skutecznie Rafał Buszek.

22:20

POLSKA - BELGIA 2:1, 6:2 Seria wygranych akcji Polaków i o czas prosi trener Belgów.

22:22

POLSKA - BELGIA 2:1, 7:2 Seppe Baetens zatrzymany blokiem przez Karola Kłosa.

22:23

POLSKA - BELGIA 2:1, 8:3 Seppe Baetens serwuje w siatkę. Pięć oczek zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

22:24

POLSKA - BELGIA 2:1, 8:4 Rafał Buszek wszedł w boisko przy zagrywce.

22:26

POLSKA - BELGIA 2:1, 10:6 Polacy utrzymują kilkupunktową przewagę.

22:27

POLSKA - BELGIA 2:1, 11:7 Skuteczny atak Marcina Możdżonka.

22:27

POLSKA - BELGIA 2:1, 12:7

22:29

POLSKA - BELGIA 2:1, 12:9 Skutecznie Jolan Cox.

22:30

POLSKA - BELGIA 2:1, 13:9 Po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją wraca na parkiet Piotr Nowakowski!

22:31

POLSKA - BELGIA 2:1, 15:12 Belgowie serwują w siatkę.

22:36

POLSKA - BELGIA 2:1, 16:13 Skutecznie ze środka Piotr Nowakowski! Trzy punkty różnicy na drugiej przerwie.

22:36

POLSKA - BELGIA 2:1, 17:16 Belgowie nie rezygnują...

22:38

POLSKA - BELGIA 2:1, 18:18 Francois Lecat - as serwisowy! Belgowie odrabiają straty.

22:39

POLSKA - BELGIA 2:1, 21:19 Tym razem przestrzelona zagrywka Belgów.

22:40

POLSKA - BELGIA 2:1, 23:20 Dwa kroki do zwycięstwa...

22:41

POLSKA - BELGIA 2:1, 24:20 Dawid Konarski obija blok rywali. Piłka meczowa dla Polaków!