Stelmetu spacer do finału. Czarni w Słupsku też bezradni

Dee Bost mija Demonte'a Harpera

Dwadzieścia punktów - dokładnie o tyle Stelmet okazywał się lepszy od Energi Czarnych w dwóch pierwszych meczach półfinału Tauron Basket Ligi. Niewiele brakowało, a tę podziwu godną precyzję mistrzowie Polski zachowaliby do końca rywalizacji. Ostatecznie w meczu numer trzy Stelmet Zielona Góra wygrał w Słupsku 87:71 i awansował do finału.

Podpieczni Donaldasa Kairysa zapowiadali, że u siebie stawią Stelmetowi opór dalece poważniejszy niż w Zielonej Górze. Początek meczu ich zapewnienia potwierdzał. Pierwsza kwarta to pokaz szybkiej, ofensywnej i skutecznej koszykówki w wykonaniu obu ekip. Wprawdzie po dziesięciu minutach prowadzili goście, ale dwa punkty przewagi to przecież tylko statystyczny niuans.

Grę Energi Czarnych napędzał tercet: Blassingame - Harper - Seweryn. Z kolei w ekipie Stelmetu na pierwszy plan wysunęło się czterech zawodników. Trudni do upilnowania dla defensywy gospodarzy byli Ponitka, Bost i Borovnjak, a grą mistrzów Polski znakomicie dyrygował Koszarek. Im dłużej trwał mecz, tym wyraźniej zaznaczała się przewaga posiadającego w składzie więcej indywidualności Stelmetu. Cegiełki do coraz wyższego prowadzenia gości dokładali kolejni zawodnicy: skuteczny Gruszecki i królujący na tablicach Moldoveanu.

Stelmet znów wspiął się na poziom nieosiągalny dla ligowych rywali. Trzecia kwarta to była demonstracja siły mistrzów Polski. Zawodnicy Saso Filipowskiego wygrali tę część spotkania 22:9 i przed ostatnią kwartą prowadzili różnicą... a jakże, dwudziestu punktów. Warto podkreślić, że już na kilka minut przed końcem meczu aż pięciu koszykarzy z Zielonej Góry miało na koncie co najmniej dziesięć punktów.

Ostatecznie mistrzowie Polski wygrali 77:61 i zapewnili sobie awans do finału po serii, w której trzy zwycięstwa przyszły im chyba łatwiej niż można było się spodziewać. Stelmet zagra więc o złoto, a Energa Czarni o brąz. Z kim? O tym zadecyduje rozstrzygnięcie rywalizacji Anwilu Włocławek z Rosą Radom. Po trzech meczach radomianie prowadzą 2-1, czwarty mecz w czwartek 19 maja we Włocławku - transmisja w Polsat Sport News od 19.50.