Memoriał Wagnera: Bułgaria wygrała turniej!

Ostatni dzień XIV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera rozpoczęło spotkanie Belgii i Bułgarii. Mecz miał jednostronny przebieg i zakończył się zdecydowanym zwycięstwem podopiecznych Płamena Konstantinowa. Bułgarzy odnieśli trzecie zwycięstwo w turnieju i wygrali całą imprezę.

Bułgarzy pokonali wcześniej Polskę (3:2) i Serbię (3:2) i po zwycięstwie 3:0 w trzecim spotkaniu przeciwko Belgom, po raz pierwszy w historii wygrali Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Selekcjoner Bułgarów Płamen Konstantinow, obok graczy doświadczonych, podczas krakowskiego turnieju korzystał również z kilku młodszych zawodników, aspirujących do miejsca w reprezentacji.

Pierwsza odsłona pierwszego czwartkowego meczu to kompromitująca klęska Belgów. W początkowej części seta na parkiecie istniała tylko jedna drużyna, a po serii znakomitych zagrywek Cwetana Sokołowa i serii ośmiu akcji wygranych przez Bułgarów Belgowie przegrywali 2:12! Później przewaga siatkarzy trenera Konstantinowa, którzy dołożyli skuteczną grę blokiem, jeszcze wzrosła (3:18). Belgowie zdołali w końcówce ugrać kilka punktów i przegrali 10:25.

Dwie kolejne partie miały już bardziej wyrównany przebieg. W drugiej Belgowie prowadzili jeszcze przy stanie 19:18, ale dobre zagrywki Nikołaja Penczewa wybiły im z głowy marzenia o zwycięstwie. Skuteczny atak Cwetana Sokołowa ustalił wynik seta na 22:25. Podobnie było w secie numer trzy: Belgowie prowadzili 19:17, by w decydujących akcjach oddać inicjatywę rywalom. Spotkanie zakończył skuteczny atak Cwetana Sokołowa.

Bułgaria - Belgia 3:0 (25:10, 25:22, 25:23)