Siatkarze Polonii Londyn gościli w Pałacu Prezydenckim!

Siatkówka
Siatkarze Polonii Londyn gościli w Pałacu Prezydenckim!
fot. IBB Polonia Londyn

Siatkarze Polonii Londyn, którzy niedawno zdobyli tytuł mistrzów Anglii, otrzymali flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość, z udziałem m.in. brytyjskiego ambasadora Jonathana Knotta, odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

"Zdobyliście wszystko w męskiej siatkówce, i puchar, i mistrzostwo, a teraz będziemy trzymać kciuki za sukcesy międzynarodowe" - powiedział szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski, który w imieniu prezydenta wręczył flagę RP prezesowi IBB Polonia Bartłomiejowi Łuszczowi.

 

W finale play off polska drużyna dwukrotnie pokonała broniący tytułu Team Northumbria - 3:2 i 3:1. To był drugi tegoroczny triumf Polonii po kwietniowej wygranej w Pucharze Anglii i pierwszy dublet w historii.

 

"Siatkówka jest sportem zespołowym, a nasz sukces to efekt długoletniej pracy wielu ludzi. Jesteśmy najstarszym klubem w angielskiej lidze siatkarskiej i jakby mamy największe obowiązki rozwijania tego sportu. Jesteśmy dumni, że możemy promować polskość, pokazywać jak dobrym siatkarsko krajem jest Polska. Jesteśmy mistrzami świata i mam przekonanie, że będziemy w przyszłości mistrzami olimpijskimi" - stwierdził Łuszcz.

 

Wraz z Tomaszem Koprowskim, dyrektorem marketingu Skry Bełchatów, a więc klubu współpracującego z Polonią, wręczył on szefowi gabinetu prezydenta koszulkę zespołu z numerem 1 i nazwiskiem Kwiatkowski.

 

"Częścią waszej działalności jest promocja Polski. To jest bardzo ważne i za to dziękuję. Budowanie mostów, tej wspólnoty w oparciu w tym przypadku o sport i o całe nasze dziedzictwo, to coś za co państwu należą się wyrazy wdzięczności" - podkreślił Kwiatkowski, wspominając, że wcześniej w Londynie koszulkę Polonii otrzymał prezydent Andrzej Duda.

 

Prezes mistrzów Anglii podziękował za zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego i wyróżnienie klubu.

 

"Chcę, żeby za kilka lat można było powiedzieć, że to Polacy nauczyli Anglików grać w siatkówkę. A jeżeli spotkamy się w finale igrzysk z Wielką Brytanią to nie będzie... moja wina. Mam nadzieję, że wygramy" - dodał Łuszcz.

 

Londyński klub siatkówki Polonia został założony w 1973 roku przez polskich członków Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Dzięki wsparciu firmy budowlanej IBB Jacka Ambrożego, polskiej ambasady w Londynie i Polskiej Organizacji Turystycznej drużyna mogła współorganizować rozgrywany w ubiegłym roku na terenie wioski olimpijskiej z igrzysk w 2012 roku turniej Legacy Cup o Puchar Polskich Lotników w 75. rocznicę Bitwy o Anglię - w którym wzięła udział PGE Skra Bełchatów - oraz sfinansować okolicznościowe stroje z symbolem białoczerwonej szachownicy używanej podczas drugiej wojny światowej przez Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii.

 

W półprofesjonalnej lidze angielskiej Polonia to fenomen - większość siatkarzy utrzymuje się wciąż dzięki pełnoetatowej pracy, m.in. jako kurierzy, technicy, złotnicy czy bankierzy, trenując wieczorami i w dni wolne od pracy. W zespole występuje jednak wielu byłych zawodników czołowych lig europejskich, którzy po zakończeniu kariery profesjonalnej przenieśli się do Wielkiej Brytanii.

 

Z kolei w finale rozgrywek kobiet Polonia SideOut Londyn przegrała z Team Northumbria 2:3 i 1:3, kończąc sezon na drugim miejscu. W kwietniu drużyna wygrała jednak rozgrywki Pucharu Anglii.

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie