Burmistrz Barcelony Ada Colau oznajmił, że jeżeli decyzja nie zostanie zmieniona to nie pojawią się na meczu finałowym. Jeden z przedstawicieli ERC (Republikańskiej Lewicy Katalonii) poszedł o krok dalej i stwierdził, że klub powinien zbojkotować mecz. "Katalończycy" jak na razie przedstawili oficjalne oświadczenie:

 

"FC Barcelona wyraża swój absolutny brak zgody z informacją o zakazie wystawiania estelad podczas finału Pucharu Króla, który zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę, ogłoszoną dziś przez delegata rządu w Madrycie.

 

FC Barcelona uważa, że ta decyzja to zamach na wolność opinii i jej wyrażania, fundamentalne prawo każdej jednostki do swobodnego wyrażania idei i opinii, jakie jest zawarte w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela.

 

FC Barcelona broniła i będzie bronić wolności wyrażania opinii swoich socios i kibiców, którzy zawsze pokazywali wysoki poziom patriotyzmu i szacunku.

 

FC Barcelona odwołuje się do poczucia odpowiedzialności i wymaga od delegata rządu, aby współpracował w stworzeniu dobrej atmosfery, jaka powinna towarzyszyć finałowi Pucharu Króla. Klub prosi również o poszanowanie dobrego imienia i nie sprawianie kłopotów instytucjom zaangażowanym w ten finał"

 

Wspomniana w oświadczeniu "Estelada" to flaga używana przez katalońskich separatystów, którzy domagają się pełnej autonomii rejonu w północno-wschodniej części Hiszpanii.