Turniej w Tokio: Zwycięstwo gospodarzy nad Wenezuelą

W spotkaniu kończącym pierwszy dzień zmagań rozgrywanego w Tokio turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich siatkarze Japonii wygrali z Wenezuelą 3:1. W premierowej odsłonie gospodarze niespodziewanie przegrali, po zaciętej rywalizacji na przewagi, ale w kolejnych pewnie ograli rywali.

Premierowa odsłona rozpoczęła się od przewagi Japończyków (8:6), ale siatkarze z Ameryki Południowej odrobili straty i wyszli na prowadzenie w środkowej części seta, gdy skutecznymi atakami popisał się Kervin Piñerua (11:13). Od stanu 17:17 oglądaliśmy wyrównaną walkę, która zakończyła się rywalizacją na przewagi. Wojnę nerwów wygrali siatkarze Wenezueli, którzy skutecznym blokiem ustalili wynik partii na 26:28.

W drugiej partii gra obu ekip falowała. Set rozpoczął się od zdecydowanej przewagi gospodarzy turnieju (3:0, 8:3 - na pierwszej przerwie), ekipa z Ameryki Południowej odrobiła straty i uzyskała zdecydowaną przewagę (12:16 - na drugiej przerwie), którą roztrwoniła w końcówce seta, wspomagając rywali sporą ilością błędów własnych. Jeden z nich - atak w antenkę - zakończył tę odsłonę (25:20).  Dwa kolejne sety nie miały wielkiej historii. Japończycy całkowicie przejęli inicjatywę na parkiecie, pewnie zmierzali do zwycięstwa i ani w trzecim, ani też w czwartym secie nie pozwolili rywalom osiągnąć granicy dwudziestu zdobytych punktów.

Japonia – Wenezuela 3:1(26:28, 25:20, 25:19, 25:19)

Japonia: Shimizu (21), Tomimatsu (9), Yanagida (15), Fukatsu (1), Ishikawa (19), Dekita (8) - Nagano (libero) oraz Yamauchi, Sekita, Yoneyama i Denda (1).