Cud w Tokio! Mistrzowie świata ograli mistrzów Europy

Ten mecz przejdzie do historii polskiej siatkówki! W szlagierowym spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego w Tokio Polscy siatkarze w dramatycznych okolicznościach pokonali Francję 3:2. Biało-czerwoni w kiepskim stylu przegrali dwa pierwsze sety, ale w trzecim zdołali obronić cztery piłki meczowe i w dalszej części meczu odwrócili losy rywalizacji!

Polska i Francja to drużyny uznawane za faworytów turnieju kwalifikacyjnego w Tokio. Przed spotkaniem było jasne, że ten kto wygra bezpośrednie starcie obu ekip, zrobi duży krok w kierunku igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Obie drużyny rozpoczęły zmagania od zwycięstw. Biało-czerwoni pokonali Kanadę 3:2, natomiast Francja pokonała Chiny 3:1.

"Ten mecz nie zadecyduje o naszym ewentualnym awansie. My i Francuzi na pewno awansujemy do Rio, dlatego ten mecz nie będzie o niczym decydował. Oczywiście jest ważny i chcemy go wygrać, ale w ogólnym rozrachunku inne spotkania mogą okazać się ważniejsze" - mówił przed wylotem do Tokio selekcjoner biało-czerwonych Stephane Antiga i postawa biało-czerwonych w pierwszych dwóch setach mogła wskazywać na to, że nie jest to dla Polaków mecz o wielką stawkę. Mistrzowie świata zaczęli spotkanie w fatalnym stylu i trudno byłoby w ich grze doszukać się choćby jednego pozytywnego elementu. W drugiej partii Francuzi wręcz zmiażdżyli biało-czerwonych wygrywając 25:13.

W trzeciej odsłonie Francuzi z akcji na akcję byli coraz bardziej pewni siebie, prowadzili 14:9, 18:14 i ta nadmierna pewność siebie ich zgubiła. Trener Stephane Antiga rotował składem, jak się wydawało po to, by dać odpocząć kluczowym zawodnikom. Nikt nie wierzył, że rezerwowi będą w stanie odwrócić losy tej rywalizacji. A jednak to rezerwowi - na czele z Dawidem Konarskim - odegrali pierwszoplanowe role w tym spotkaniu. To punkty Marcina Możdżonka, Artura Szalpuka i właśnie Konarskiego pozwoliły wyrównać stan seta (19:19). Później Francuzi mieli cztery piłki meczowe, ale Polacy potrafili wyjść nawet z takiej opresji i wygrać dramatyczną końcówkę seta (29:31).

Porażka w takich okolicznościach podłamała Trójkolorowych. W kolejnej partii mnożyły się błędy po stronie mistrzów Europy, a gra Polaków nakręcała się po każdej wygranej akcji. Pewna wygrana biało-czerwonych doprowadziła do tie-breaka, w którym podopieczni Stephane Antigi nie dali już sobie wydrzeć zwycięstwa.

Francja – Polska 2:3 (25:22, 25:13, 29:31, 17:25, 12:15)

Francja: Antonin Rouzier (19), Benjamin Toniutti (2), Kevin Tillie (17), Earvin Ngapeth (22), Kevin Le Roux (7), Nicolas Le Goff (12) - Jenia Grebennikov (libero) oraz Pierre Pujol, Nicolas Marechal (1).
Polska:
Bartosz Kurek (11), Karol Kłos (8), Rafał Buszek (15), Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak (9), Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero) oraz Fabian Drzyzga (4), Dawid Konarski (19), Marcin Możdżonek (7), Artur Szalpuk (1).

07:36

"Ten mecz nie zadecyduje o naszym ewentualnym awansie. My i Francuzi na pewno awansujemy do Rio, dlatego ten mecz nie będzie o niczym decydował. Oczywiście jest ważny i chcemy go wygrać, ale w ogólnym rozrachunku inne spotkania mogą okazać się ważniejsze" - mówił przed wylotem do Tokio selekcjoner biało-czerwonych Stephane Antiga.

08:06

Rozpoczynamy studio Polsatu Sport. Gośćmi Jerzego Mielewskiego są: Ryszard Bosek, Wojciech Drzyzga i Ireneusz Mazur.

08:10

"W spotkaniu z Francją nie zagra Mateusz Mika" - informuje z Tokio Tomasz Swędrowski.

08:36

Słuchamy hymnów obu państw.

08:38

08:39

Polska rozpoczyna w składzie:

Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Rafał Buszek - Paweł Zatorski (libero).

08:42

FRANCJA - POLSKA 0:0, 1:1

Francja: Antonin Rouzier, Benjamin Toniutti, Kevin Tillie, Earvin Ngapeth, Kevin Le Roux, Nicolas Le Goff - Jenia Grebennikov (libero).

08:43

FRANCJA - POLSKA 0:0, 3:3 Kiwka Michała Kubiaka.

08:43

FRANCJA - POLSKA 0:0, 3:4 Kevin Tillie atakuje w aut.

08:44

FRANCJA - POLSKA 0:0, 5:5 Skutecznie Michał Kubiak.

08:46

FRANCJA - POLSKA 0:0, 7:6 Dotknięcie siatki przez Polaków.

08:47

FRANCJA - POLSKA 0:0, 8:6 Earvin N'Gapeth daje Trójkolorowym dwa oczka zaliczki na pierwszej przerwie.

08:47

FRANCJA - POLSKA 0:0, 9:6 Earvin N'Gapeth z przechodzącej piłki.

08:48

FRANCJA - POLSKA 0:0, 10:6 Benjamin Toniutti - as serwisowy. Stephane Antiga prosi o czas.

08:48

FRANCJA - POLSKA 0:0, 10:7 Karol Kłos z przesuniętej krótkiej.

08:49

FRANCJA - POLSKA 0:0, 11:8 Earvin N'Gapeth serwuje w aut.

08:51

FRANCJA - POLSKA 0:0, 13:11 Bartosz Kurek skutecznie z lewego skrzydła.

08:52

FRANCJA - POLSKA 0:0, 13:12 Autowy atak Francuzów.

08:53

FRANCJA - POLSKA 0:0, 14:13 Bartosz Kurek kończy kontrę biało-czerwonych.

08:54

FRANCJA - POLSKA 0:0, 15:14 Punkt dla Polaków po  błędzie rywali.

08:55

FRANCJA - POLSKA 0:0, 16:14 Dwa oczka zaliczki Trójkolorowych na drugiej przerwie.

08:56

FRANCJA - POLSKA 0:0, 16:15 Długą wymianę kończy Michał Kubiak.

08:56

FRANCJA - POLSKA 0:0, 17:16 Bartosz Kurek obija blok rywali.

08:58

FRANCJA - POLSKA 0:0, 20:16 Okres słabszej gry biało-czerwonych. Po asie serwisowym Kevina Le Roux, trener Stephane Antiga bierze czas.

08:59

FRANCJA - POLSKA 0:0, 22:16 Podwójne odbicie po stronie Polaków.

09:00

FRANCJA - POLSKA 0:0, 22:17 Michał Kubiak przerwał serię rywali.

09:01

FRANCJA - POLSKA 0:0, 23:18 Punktuje Kevin Tillie.

09:01

FRANCJA - POLSKA 0:0, 23:19 Bartosz Kurek atakuje po bloku rywali.

09:02

FRANCJA - POLSKA 0:0, 23:20 Earvin N' Gapeth zatrzymany przez Marcina Możdżonka, który przed chwilą pojawił się na boisku.

09:03

FRANCJA - POLSKA 0:0, 24:20 Earvin N' Gapeth daje swej drużynie piłkę setową.

09:03

FRANCJA - POLSKA 0:0, 24:22 Marcin Możdżonek - as serwisowy.

09:04

FRANCJA - POLSKA 1:0 (25:22) Earvin N'Gapeth kończy pierwszą partię.

09:09

FRANCJA - POLSKA 1:0, 3:1 Skuteczną kiwką Kevin Tillie zakończył długą wymianę.

09:09

FRANCJA - POLSKA 1:0, 3:3 Earvin N' Gapeth zatrzymany blokiem.

09:12

FRANCJA - POLSKA 1:0, 7:3 Cztery akcje z rzędu dla Francuzów. Stephane Antiga bierze czas.

09:13

09:13

FRANCJA - POLSKA 1:0, 8:3 Pięć punktów straty biało-czerwonych an pierwszej przerwie.

09:16

FRANCJA - POLSKA 1:0, 9:3 Sędziowie odgwizdali błąd Bartosza Kurka. Zamieszanie podczas weryfikacji wideo.

09:16

FRANCJA - POLSKA 1:0, 10:4 Skuteczna kontra Francuzów.

09:17

FRANCJA - POLSKA 1:0, 10:6 Skuteczny blok Polaków.

09:19

FRANCJA - POLSKA 1:0, 10:7 Laurent Tillie bierze czas.

09:19

FRANCJA - POLSKA 1:0, 10:8 Bartosz Kurek - as serwisowy (114 km/h).

09:20

FRANCJA - POLSKA 1:0, 13:8 Francuzi odbudowali przewagę. Rafał Buszek atakuje w taśmę. Stephane Antiga bierze drugi czas.

09:21

FRANCJA - POLSKA 1:0, 13:9 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

09:22

FRANCJA - POLSKA 1:0, 13:10 Earvin N' Gapeth zatrzymany blokiem.

09:24

FRANCJA - POLSKA 1:0, 16:10 W aut atakuje Rafał Buszek. Sześć oczek straty Polaków na drugiej przerwie.

09:26

FRANCJA - POLSKA 1:0, 17:10 Earvin N' Gapeth obija polski blok.

09:26

FRANCJA - POLSKA 1:0, 17:11 Dawid Konarski zdobył punkt chwilę po wejściu na boisko.

09:27

FRANCJA - POLSKA 1:0, 18:12

Akcja z pierwszego seta:

Fatalny błąd Zatorskiego i Łomacza. Sami sobie przeszkodzili

09:28

FRANCJA - POLSKA 1:0, 19:12 Earvin N' Gapeth przedarł się przez blok Polaków.

09:29

FRANCJA - POLSKA 1:0, 20:12 Francuzi coraz bliżej zwycięstwa w drugim secie...

09:30

FRANCJA - POLSKA 1:0, 22:13 Kevin Le Roux - as serwisowy.

09:30

FRANCJA - POLSKA 1:0, 23:13 Kevin Le Roux - as serwisowy.

09:30

FRANCJA - POLSKA 1:0, 24:13 Dawid Konarski zaatakował w aut.

09:32

FRANCJA - POLSKA 2:0 (25:22, 25:13) Kevin Tillie kończy drugiego seta. Zdecydowane zwycięstwo Francuzów.

09:35

09:35

FRANCJA - POLSKA 2:0, 1:0 Dotknięcie siatki przez Rafała Buszka.

09:36

FRANCJA - POLSKA 2:0, 1:3 Skuteczny blok biało-czerwonych.

09:37

FRANCJA - POLSKA 2:0, 3:3 Tym razem to Trójkolorowi zatrzymali blokiem polski atak.

09:38

FRANCJA - POLSKA 2:0, 5:4 Antonin Rouzier kończy kontrę Francuzów.

09:40

FRANCJA - POLSKA 2:0, 7:4 Skuteczna gra blokiem daje przewagę Francuzom. Stephane Antiga bierze czas.

09:41

FRANCJA - POLSKA 2:0, 8:4 I kolejny blok. Tym razem zatrzymany Rafał Buszek. Cztery punkty przewagi mają Francuzi na pierwszej przerwie technicznej.

09:43

FRANCJA - POLSKA 2:0, 9:6 Skuteczna kontra Polaków.

09:44

FRANCJA - POLSKA 2:0, 11:6 Benjamin Toniutti - as serwisowy.

09:45

FRANCJA - POLSKA 2:0, 12:7 Punktuje Earvin N' Gapeth.

09:48

FRANCJA - POLSKA 2:0, 14:10 Skuteczny atak Rafała Buszka.

09:50

FRANCJA - POLSKA 2:0, 15:13 Antonin Rouzier atakuje w środek siatki. Trener Francuzów prosi o czas.

09:50

FRANCJA - POLSKA 2:0, 16:13 Trzy oczka zaliczki Francuzów na drugiej przerwie.

09:51

FRANCJA - POLSKA 2:0, 17:13 Earvin N' Gapeth kończy kontrę Francuzów.

09:53

FRANCJA - POLSKA 2:0, 18:14 Earvin N' Gapeth znów skutecznie.

09:54

FRANCJA - POLSKA 2:0, 18:16 Antonin Rouzier zablokowany przez Polaków.

09:55

FRANCJA - POLSKA 2:0, 19:17 Skutecznie Marcin Możdżonek.

09:55

FRANCJA - POLSKA 2:0, 19:18 Artur Szalpuk - as serwisowy.

09:56

FRANCJA - POLSKA 2:0, 19:19 Dawid Konarski doprowadza do wyrównania!

09:56

FRANCJA - POLSKA 2:0, 20:20 Kevin Le Roux serwuje w siatkę.

09:57

FRANCJA - POLSKA 2:0, 21:20 Earvin N' Gapeth szczęśliwie - po taśmie, ale skutecznie.

09:58

FRANCJA - POLSKA 2:0, 21:21 Dotknięcie siatki przez Francuzów.

09:59

FRANCJA - POLSKA 2:0, 22:22 Walka punkt za punkt. Tym razem skutecznie Rafał Buszek.

10:00

FRANCJA - POLSKA 2:0, 23:23 Karol Kłos z krótkiej.

10:00

FRANCJA - POLSKA 2:0, 24:23 Piłka meczowa dla Francuzów.

10:01

FRANCJA - POLSKA 2:0, 24:24 Dawid Konarski skutecznie. Gramy na przewagi!

10:01

FRANCJA - POLSKA 2:0, 25:25 Earvin N' Gapeth serwuje w siatkę.

10:02

FRANCJA - POLSKA 2:0, 26:26 Mylą się zawodnicy obu ekip w polu zagrywki.

10:02

FRANCJA - POLSKA 2:0, 26:27 Piłka setowa dla Polaków!

10:03

FRANCJA - POLSKA 2:0, 27:27 Kevin Tillie skutecznie z lewego skrzydła.

10:06

FRANCJA - POLSKA 2:0, 28:27 Kevin Tillie atak blok-antenka. Czwarta piłka meczowa dla Trójkolorowych Stephane Antiga bierze czas.

10:06

FRANCJA - POLSKA 2:0, 28:28 Skutecznie Dawid Konarski.

10:07

FRANCJA - POLSKA 2:0, 28:29 Karol Kłos ze środka! Piłka setowa dla Polaków i przerwa dla Laurenta Tillie.

10:08

FRANCJA - POLSKA 2:0, 29:30 Kolejna piłka setowa dla Polski!

10:10

FRANCJA - POLSKA 2:1 (25:22, 25:13, 29:31) Koniec seta! Weryfikacja daje punkt biało-czerwonym! Polacy wracają do gry!

10:15

FRANCJA - POLSKA 2:1, 2:2 Skuteczny na początku seta Dawid Konarski.

10:18

FRANCJA - POLSKA 2:1, 3:5 Dobry początek czwartej partii w wykonaniu biało-czerwonych.

10:18

FRANCJA - POLSKA 2:1, 5:6 Błąd przekroczenia linii środkowej przez Dawida Konarskiego.

10:20

FRANCJA - POLSKA 2:1, 6:7 Punkt dla Francuzów po długiej wymianie.

10:21

FRANCJA - POLSKA 2:1, 6:8 Dwa oczka przewagi biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

10:22

FRANCJA - POLSKA 2:1, 6:9 Fabian Drzyzga - as serwisowy.

10:22

FRANCJA - POLSKA 2:1, 6:10 Earvin N' Gapeth atakuje w aut. Czas dla opiekuna Francuzów.

10:24

FRANCJA - POLSKA 2:1, 8:11 Dawid Konarski zablokowany przez Earvina N'Gapetha.

10:25

FRANCJA - POLSKA 2:1, 9:13 Earvin N'Gapeth serwuje w środek siatki.

10:26

FRANCJA - POLSKA 2:1, 10:14 Skutecznie Dawid Konarski.

10:27

10:28

FRANCJA - POLSKA 2:1, 11:16 Autowy atak Trójkolorowych. Pięć punktów przewagi Polaków na drugiej przerwie.

10:30

FRANCJA - POLSKA 2:1, 12:18 Fabian Drzyzga - as serwisowy. Selekcjoner Francuzów bierze drugi czas.

10:31

FRANCJA - POLSKA 2:1, 13:19 Kolejny błąd Francuzów.

10:32

FRANCJA - POLSKA 2:1, 14:22 Nicolas Marechal zatrzymany blokiem.

10:33

FRANCJA - POLSKA 2:1, 15:23 Earvin N'Gapeth myli się w polu zagrywki.

10:34

FRANCJA - POLSKA 2:1, 17:23 Atak Rafała Buszka zablokowany.

10:34

FRANCJA - POLSKA 2:1, 17:24 Rafał Buszek daje Polakom piłkę setową!

10:36

FRANCJA - POLSKA 2:2 (25:22, 25:13, 29:31, 17:25) Rafał Buszek- as serwisowy! Efektowny koniec czwartej odsłony! Czekamy na tie-breaka...

10:40

FRANCJA - POLSKA 2:2, 1:1 Rozpoczynamy piątego seta!

10:40

10:41

FRANCJA - POLSKA 2:2, 2:3 Zablokowany Kevin Tillie.

10:42

FRANCJA - POLSKA 2:2, 3:4 Rafał Buszek atak blok-aut.

10:43

FRANCJA - POLSKA 2:2, 4:5 Dawid Konarski znów skutecznie.

10:46

FRANCJA - POLSKA 2:2, 7:8 Trzy punkty z rzędu dla biało-czerwonych i minimalna zaliczka przy zmianie stron. Fabian Drzyzga - as serwisowy!

10:46

FRANCJA - POLSKA 2:2, 7:9 Laurent Tillie bierze czas.

10:47

FRANCJA - POLSKA 2:2, 8:9 Fabian Drzyzga serwuje w siatkę.

10:48

FRANCJA - POLSKA 2:2, 9:10 Kevin Tillie kończy kontrę Francuzów.

10:49

FRANCJA - POLSKA 2:2, 9:11 Dawid Konarski atak blok-aut.

10:50

FRANCJA - POLSKA 2:2, 10:12 Punktuje Rafał Buszek.

10:50

FRANCJA - POLSKA 2:2, 11:13 Karol Kłos ze środka!

10:51

FRANCJA - POLSKA 2:2, 12:14 Michał Kubiak - piłka meczowa!

10:52

FRANCJA - POLSKA 2:3 (25:22, 25:13, 29:31, 17:25, 12:15) Michał Kubiak kończy mecz! Polacy zrobili milowy krok do Rio!